Oprava hradební štoly, poslední části páteřní kanalizační stoky jižní Nelahozevsi, po dvou letech příprav začala. Stavební firma v následujících měsících provede generální opravu celého obložení.
Hradební štolu opravuje ústecká firma LT-BAU, která zvítězila v neveřejné soutěži pořádané obcí Nelahozeves přes elektronické tržiště Gemin. Stejně jako v případě sanace prameniště v Hleďsebi se však firmy s touto odborností v Geminu nevyskytují a místostarosta Josef Kukla je tedy musel nejprve sám najít a požádat je, aby si na elektronickém tržišti vytvořily registraci. Teprve pak mohla obec uchazeče v soutěži oslovit přímo prostřednictvím tržiště. LT-BAU v soutěži zvítězila s nabídkou za 2,5 milionu korun v konkurenci dalších dvou firem. Přesně tuto částku pokrývá dotace, kterou obec v dubnu získala od Ministerstva pro místní rozvoj. Jména dalších dvou oslovených uchazečů obec ani přes opakované dotazy nesdělila.
Obec se na nákladech podílí spoluúčastí ve výši 10 %. Dále hradí služby projektanta a technického dozoru. Podle dřívějšího vyjádření starostky Petry Urbanové by tyto náklady měly činit v součtu zhruba jeden milion korun.
V zadávací dokumentaci obec stanovila poměrně přísné podmínky na předchozí reference uchazečů – zatímco například portál STAVEBNÍ ONLINE uvádí, že požadovaná jednotlivá reference by nikdy neměla přesáhnout 75 % předpokládané hodnoty, obec chtěla po uchazečích referenci v objemu, která byla dokonce vyšší než předpokládaná hodnota zakázky. Podle místostarosty Josefa Kukly obec přísnými kritérii dala najevo, že chce dosáhnout co nejvyšší možné kvality opravy.
Podmínkou získání dotace bylo, aby obec měla štolu ve svém vlastnictví. Vlastník štoly byl ale neznámý, proto obec loni na úřední desce zveřejnila výzvu, aby se majitel přihlásil. Protože tak nikdo ve stanovené půlroční lhůtě neučinil, obec se sama prohlásila za vlastníka a zapsala štolu do seznamu svého majetku. Ministerstvo tento postup akceptovalo.
Smlouvu s vítěznou firmou obec zveřejnila na svém profilu zadavatele – podle zákona musí být na internetu zveřejněna každá smlouva s plněním přesahujícím půl milionu korun. Obec už ale nezveřejnila přílohy smlouvy, ačkoliv zákon ukládá zveřejňovat smlouvy celé. Podle Ministerstva pro místní rozvoj jsou přílohy nedílnou součástí smlouvy a musí tak být zveřejněny společně se smlouvou. V případě hradební štoly obsahují přílohy důležité informace – podrobnou specifikaci předmětu díla, časový harmonogram a položkový rozpočet. Přílohy ke smlouvě obec nezveřejnila ani u smlouvy na sanaci prameniště v Hleďsebi.
Osmdesátimetrová hradební štola představuje konec páteřní stoky dešťové kanalizace, v níž končí dešťová voda z Lešan a části staré Nelahozevsi. Vede okolo zámku pod železniční tratí a pod restaurací U Janáče ústí do Vltavy. Obec tvrdí, že štola je v havarijním stavu, část objektu už ale mezitím opravila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a její zástupce Daniel Bejr tvrdí, že stav štoly se díky tomu výrazně zlepšil. Bejr vyloučil, že by byla štola v havarijním stavu, a podivil se nad rozpočtem, který obec na opravu objektu vyhradila. Oprava provedená ze strany SŽDC přitom stála pouhých 120 tisíc korun.
Josef Kukla ale Bejrovy výhrady odmítl. “Nejde jen o dosazení cihel nebo kamenných kvádrů do míst, odkud vypadly. Pomocí georadaru bylo například zjištěno, že i za zdí, která zjevně nevykazuje poškození, se nacházejí kaverny, takže se bude muset přistoupit k injektážím. Někde se bude muset strhnout zeď nebo strop a vystavět znovu,” upozornil místostarosta. Oslovení odborníci se o kvalitě opravy ze strany SŽDC vyjadřovali podle místostarosty “spíše zdrženlivě”.
Oprava z logiky věci probíhá pod zemí, viditelné je pouze ohrazení mezi hasičárnou a zámkem, kde štola začíná. Podle místostarosty je snaha dokončit všechny práce do konce roku, než udeří zima. Práce částečně komplikují četné deště, při nichž štolou protéká velké množství vody.
(mm)