Někteří obyvatelé severní Nelahozevsi se stále nesmířili s přestěhováním podhořanské volební místnosti z klubovny Dynama do vzdáleného volnočasového centra v Zagarolské ulici, které před květnovými volbami do Evropského parlamentu provedla starostka Petra Urbanová. Ta ale odmítá volební místnost na Dynamo vrátit a nespokojeným občanům vzkázala, že nebude volební místnost stěhovat podle toho, jak “písknou”. Volnočasové centrum podle ní poskytuje volební komisi i voličům lepší zázemí.
Petra Urbanová přestěhovala volební místnost letos v dubnu, aniž by své rozhodnutí s kýmkoliv konzultovala. O jejím kroku nevěděli ani dva členové zastupitelstva, kteří v podhořanském okrsku sami bydlí, včetně místostarosty Josefa Kukly. Volnočasové centrum v Zagarolské ulici se ale nachází zcela mimo území podhořanského okrsku a všichni to teď mají do volební místnosti daleko. Z nejvzdálenějších částí obce to pěšky zabere více než půl hodiny běžné chůze. Ve volnočasovém centru budou volit lidé i v komunálních volbách, které proběhnou příští týden.
O přestěhování volební místnosti jsme psali v následujících článcích:
Starostka se ke svému kontroverznímu rozhodnutí poprvé veřejně vyjádřila až s půlročním zpožděním, a navíc až na přímou stížnost lidí přítomných na říjnovém zasedání zastupitelstva. Starostka uvedla, že volební místnost na původní místo vracet nebude, protože volnočasové centrum poskytuje pro volební komisi lepší zázemí než klubovna Dynama. “Je to tady komfortní, máte tady internet, počítač a administrativní zázemí. Je to mnohem příjemnější prostředí a z tohoto důvodu jsem se prostě rozhodla, že tady bude volební místnost. Proč bychom to dál pronajímali v Dynamu?” uvedla starostka v odpovědi na stížnost jednoho z občanů.
Pronájem místnosti proplácí ministerstvo
Za pronájem volební místnosti dosud obec Dynamu platila 3 000 Kč za jedny volby. Budova volnočasového centra je naproti tomu ve vlastnictví obce. Jak ale upozornil přítomný zástupce Dynama Karel Jirků, tyto náklady obec neplatí ze svého, proplácí je totiž Ministerstvo vnitra. Dynamo by podle Karla Jirků bylo navíc ochotno zapůjčit prostory pro volební místnost i zdarma. Obec přitom přímo ze svého vlastního rozpočtu přidělilo letos Dynamu dotaci ve výši 120 tisíc korun.
Internet volební komise k ničemu nepotřebuje. Výsledky se počítají s pomocí aplikace, kterou má předseda nebo zapisovatel komise dopředu nahranou na svém notebooku a vypočítané výsledky musí osobně odvézt na úřad do Kralup nad Vltavou. Například ve volební místnosti v Lešanech internet zaveden není.
Další den po zasedání vydala starostka písemné prohlášení, v němž své argumenty znovu zopakovala a navíc dodala, že volnočasové centrum poskytuje oproti Dynamu lepší zázemí i voličům. Tento argument však blíže nerozvedla.
Petra Urbanová také uvedla, že když už jednou volební místnost přestěhovala, nebude ji vracet zpátky, aby tím nezpůsobila zmatky a aby si na nové místo lidé zvykli. “Já jsem oprávněná to rozhodnutí učinit, udělala jsem to podle svého uvážení,” zdůraznila starostka. Zároveň odmítla argument, že část voličů v takové situaci volby úplně vzdá. “Pokud je někdo rozhodnutý přijít k volbám, tak k volbám přijde, i kdyby to bylo na druhém konci obce,” uvedla starostka a nepřímo vyzvala místostarostu Josefa Kuklu, aby lidi do vzdálené volební místnosti sám svážel. Zastupitel Pavel Matoušek, který kandiduje jako dvojka s Petrou Urbanovou za uskupení Dvořákova Nelahozeves, doplnil, že ignorování voleb je demokratické právo každého voliče.
Podle platné legislativy by měla být “zajištěna dostupnost volebních místností pro voliče”. Žádné další podrobnosti předpisy nestanovují.
Obec chce měnit hranice okrsků, ačkoliv to zákon nedovoluje
Další občan na zasedání poukázal na to, že ve volnočasovém centru naopak nemohou volit lidé z blízkého okolí, neboť celá oblast okolo budovy v Zagarolské ulici spadá do volebního okrsku Nelahozeves a tedy pod volební místnost v hasičárně. Petra Urbanová v reakci potvrdila, že má v úmyslu změnit hranice okrsků tak, aby obyvatelé této části obce mohli příště již volit ve volnočasovém centru. V následném písemném prohlášení k tomu uvedla, že nové rozdělení okrsků je “velmi časově náročné”, proto jej dosud nestihla provést. Podle zastupitele Stanislava Kuchty, který kandiduje na 7. místě za Dvořákovu Nelahozeves, trvá přerozdělení okrsků dva až tři roky.
Změny hranic okrsků se v současné době provádějí již výhradně elektronicky. Každá obec má přístup do centrálního informačního systému, v němž může hranice okrsků měnit přímo na interaktivní mapě. Podle metodičky katastrálního úřadu Mariky Kopkášové je změna hranic velmi jednoduchá a s pomocí manuálu zveřejněného na stránkách katastrálního úřadu (PDF, 3 MB) ji lze provést během jednoho dne. Provedené změny se v seznamech voličů promítnou do druhého dne.
Problém je ale v tom, že změnit hranice volebních okrsků obci neumožňuje zákon. Hranice se totiž smí posouvat jen v případě, že v daném okrsku dojde k výrazné změně počtu obyvatel nebo když se změní hranice samotné obce. Nic takového ale nenastalo a starostka tedy nemůže svůj slib splnit, aniž by porušila zákon.
Nejbližší další volby po letošních komunálních volbách proběhnou na podzim 2016, kdy budou lidé volit zastupitelstva krajů.
(mm)