Diskuse o způsobu, jakým by měla Nelahozeves nakupovat elektřinu a plyn, jsou zřejmě u konce. Obec minulý týden vypsala dvě veřejné zakázky, v nichž chce nalézt levnějšího dodavatele elektřiny a plynu. Ušetřit by tím mohla desítky tisíc korun ročně.
Hlavním kritériem obou soutěží je nabídková cena, obec ale při hodnocení přihlédne také k navržené délce fixace ceny, délce výpovědní lhůty, dodatečným poplatkům a případným nadstandardním službám, které uchazeč nabídne. Uzávěrka nabídek je 10. července.
Vítězní dodavatelé budou dodávat elektřinu a plyn do všech obecních budov – obecního úřadu, kulturního domu, hasičárny, lešanské klubovny, volnočasového centra a prodejny potravin v ulici Pod Strání. Jedinou výjimkou je autoklempírna v Zagarolské ulici. Dodávka elektřiny pokrývá i veškeré veřejné osvětlení. Budovy základní a mateřské školy ve Školní ulici se soutěž netýká, podle místostarosty Josefa Kukly si školy řeší nákup energií samostatně.
Současným dodavatelem elektřiny je ČEZ – jedná se o původního historicky daného dodavatele. Za elektřinu v uplynulém roce obec utratila necelých 800 tisíc korun včetně distribučních poplatků, většinu těchto nákladů představuje veřejné osvětlení. Více než 100 tisíc korun ročně se za elektřinu vydá na provoz obecního úřadu, protože prostory úřadu se vytápí přímotopy – není sem zaveden plyn.
Plyn obci dodává firma LAMA energy, původního dodavatele obec změnila v závěru roku 2010. Minoritním akcionářem firmy je Tomáš Hurtík z Nelahozevsi. Náklady na plyn za poslední rok činily zhruba 130 tisíc korun, z toho téměř polovina se spotřebovala v hasičárně. Další čtvrtinu spolkl kulturní dům a podobné náklady představuje prodejna potravin v ulici Pod Strání, zde je ale plyn přeúčtováván nájemci budovy.
Otázkou možného snížení nákladů na energie se vedení obce zabývá již delší dobu – uspořádáním soutěže lze totiž podle zkušeností řady obcí ušetřit až desítky procent nákladů oproti starým smlouvám s dominantními dodavateli. Starostka Petra Urbanová podle svých slov již dříve uvažovala o nákupu energií na komoditní burze, podmínky obchodování ale vyhodnotila jako příliš složité. “Naše obec je na to moc malá,” uvedla starostka na březnovém zasedání. V srpnu loňského roku si nechala vypracovat analýzu od aukční síně eCentre. Ta spočítala potenciální úsporu na 190 tisíc korun ročně, do analýzy ale zahrnula i základní a mateřskou školu, které nejsou předmětem právě vypsané soutěže.
Letos v březnu si pak zastupitelé vyslechli nabídku obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou, která se prezentuje jako organizace “řízená a dozorovaná starosty obcí a měst”. V současné době má podle údajů na webových stránkách uzavřeno několik set smluv s obcemi a městy. Ty na ni převádějí svá odběrná místa a společnost pak jednou za rok nakoupí elektřinu a plyn pro všechny sdružené obce najednou v aukci. Díky velkému objemu nákupu tak může dosáhnout významných úspor. Obce nemají při podpisu smlouvy cenu garantovanou, podle zástupkyně sdružení Věry Tejmlové jsou ale jejich podmínky “bezkonkurenční”. Například pro rok 2014 se podle Tejmlové podařilo Energii pod kontrolou nakoupit pro zapojené obce elektřinu ve vysokém tarifu za 1130 Kč, obvyklá cena se přitom pohybuje kolem 1400 Kč.
Pokud by Nelahozeves se sdružením podepsala smlouvu už na rok 2014 za sebe i za obě školy, podle výpočtů sdružení by na elektřině a plynu ušetřila minimálně 170 tisíc korun. V této částce už je odečtena odměna pro Energii pod kontrolou, která by činila necelých 30 tisíc korun. Náklady obce na nákup elektřiny a plynu by tak klesly zhruba o 20 procent.
Část zastupitelů i občanů však na březnovém zasedání, kde byla nabídka prezentována, dala najevo určité pochybnosti. Starostka Petra Urbanová vyjádřila pochyby, zda je takový postup (uzavřít smlouvu bez soutěže a bez jakékoliv garance ceny) v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Chybějící garance cen se nelíbila ani Elišce Brázdové – ta navíc upozorňovala, že společnost je řízena komerčními firmami, které podnikají v oblasti energetiky. “Obce ji neovládají,” konstatovala zastupitelka. Zástupci obcí totiž zasedají pouze v dozorčí radě, která má malé pravomoci a jejíž složení určují zakladatelé. Jedna z přítomných občanek se zase podivovala nad skutečností, že Energie pod kontrolou nezveřejňuje výroční zprávy o své činnosti (společnost vznikla v roce 2011), jiný občan zase vznesl pochybnosti ohledně výše poplatků za službu. Zastupitelstvo nakonec projednávání nabídky odložilo. Nyní je zřejmé, že už se k ní znovu nevrátí.
(mm)