Na odstranění staré černé skládky si Lešany ještě chvíli počkají. Stavební úřad nařídil obci skládku zlikvidovat, ale obec na to zatím nemá peníze. Čeká se na příjmy ze Skládky Uhy, obec může uspořit i na skládkovacím poplatku.
Hospodářský dvůr z Nelahozevsi do Lešan
Černá skládka se nachází na kraji Lešan pod ulicí V Úvoze nedaleko developerské zástavby Zámecké údolí. Vznikla ještě za socialismu (podle názoru některých starousedlíků možná i dříve) na ploše, která kdysi dávno sloužila jako těžebna suroviny pro blízkou (dnes již neexistující) cihelnu. Na skládce se nachází všelicos – je zde “uložena” například většina Lobkowiczkého hospodářského dvora (sestávající mj. z kravína a vepřína), který stál přímo v centru Nelahozevsi pod zámkem a byl pro svůj neutěšený stav zbourán v 80. letech. Našli byste zde i části interiérů bývalého kralupského hotelu Praha či několik náklaďáků pneumatik z nedalekého autoservisu. Podle dobových svědectví zde někdy končily i zbytky uhynulých zvířat.
Starousedlíci o této skládce dobře vědí, protože sem dříve sami vozili odpadky ze svých domácností – ač je to z dnešního pohledu k nevíře, ještě v 90. letech zde nebyl zaveden svoz komunálního odpadu a lešanská skládka tak sloužila jako polooficiální složiště odpadků. Nyní je však celá skládka zasypána zeminou, takže někteří obyvatelé Zámeckého údolí možná ani netuší, že si koupili domy vedle skládky. A developerská firma Anglický Resort je na to samozřejmě neupozorňuje.
Pozemek pod skládkou o rozloze pět tisíc metrů čtverečních byl za socialismu majetkem státu. Po revoluci jej v restituci společně se skládkou získala soukromá majitelka. Neúnosnost této situace vyřešil tehdejší starosta Jaroslav Otásek – v roce 1995 obec pozemek odkoupila. A odpady se vršily dál. Ještě donedávna bylo možné spatřit některé obyvatele Lešan, jak jezdí s plným kolečkem “přebytečného” stavebního odpadu na kraj Lešan a s prázdným kolečkem se vracejí zpět. Než současná starostka Petra Urbanová zavedla v obci svoz velkoobjemového odpadu, nebylo výjimkou, že se na lešanské skládce objevila třeba stará vana.
Co oči nevidí, srdce nebolí
Množící se stížnosti a přísnější odpadová legislativa však postupně obec donutily k tomu, aby dalšímu skládkování zamezila. Skládka se již předtím průběžně zasypávala zeminou a Jaroslav Otásek v roce 2009 rozhodl, že se skládka zasype tentokrát definitivně. Potřebnou zeminu dodal Anglický Resort, který se jí potřeboval zbavit při výstavbě Zámeckého údolí. Developer se zároveň zavázal povrch zrekultivovat, tj. vysázet na místě trávu a dřeviny. Na navážkách se podílela i firma POHL cz, která v té době v Nelahozevsi stavěla kanalizaci, ta ale skládku využívala spíše jako deponii a většinu zeminy nakonec opět odvezla. Dnes se nad skládkou nachází odhadem 23 tisíc kubíků zeminy.
Stavebníci si ale nedali pozor a navezená hromada zeminy přesáhla asi o deset metrů na sousední pozemek na severní straně. To neuniklo jeho majitelům, kteří na navážku upozornili úřady. Kralupský stavební úřad pak v květnu 2010 další navážku zarazil a současně zahájil s obcí Nelahozeves řízení o odstranění stavby.
Jaroslav Otásek se následně pokusil terénní úpravy dodatečně zlegalizovat s pomocí projektu, který pro něj narychlo a zdarma nechal vyrobit Anglický Resort. Majitelé sousedního pozemku na severní straně však s návrhem nesouhlasili, protože zemina podle projektu nadále zasahovala na jejich pozemek. Mezitím proběhly komunální volby, po nichž kauzu zdědila nová starostka Petra Urbanová. Ta se nejprve neúspěšně pokusila hodit veškerou odpovědnost na Anglický Resort a následně se dle svých slov snažila s vlastníky dotčeného sousedního pozemku dohodnout na jeho odkoupení nebo výměně za jiné pozemky. K dohodě ale nakonec nedošlo a vlastníci nadále trvali na odstranění “přečnívající části” navážky, navíc se obávali možného sesuvu půdy – v některých místech navážka vytvořila svah o sklonu až 70 %.
Po neúspěšných jednáních nakonec starostka v dubnu 2011 napsala stavebnímu úřadu, že na odstranění zeminy z cizích pozemků nemá peníze (právě v té době vyšlo najevo, že obec je značně zadlužená), a projekt, který měl navážku zpětně legalizovat, sama stáhla. Výsledkem pak paradoxně bylo, že stavební úřad nařídil obci odstranit celou nelegální navážku – tedy nejen část přesahující na cizí pozemky, ale i vše, co obec dovolila Anglickému Resortu navézt zdarma na svůj vlastní pozemek, aby tím “přikryla” vlastní černou skládku.
Zemina měla být podle rozhodnutí stavebního úřadu odtěžena do června loňského roku, později stavební úřad na žádost obce prodloužil dvouletou lhůtu o další rok. Nová lhůta vyprší letos 22. června a už teď je jasné, že obec musí požádat o další posun, jinak jí hrozí pokuta.
Studie napoví
Ve všech rozhodnutích stavebního úřadu i dalších dostupných materiálech se hovoří pouze o zemině. Je ale jasné, že jejím odvezením se znovu odkryje původní stará zasypaná skládka, s níž bude nutné se nějak vypořádat. Obec si tedy s pomocí vodohospodáře Martina Jakoubka nedávno objednala studii, která by měla přesněji určit, co na skládce vlastně je, kolik toho je a jak je to nebezpečné pro přírodu. A hlavně navrhnout, jak uvést místo do přijatelného stavu tak, aby to uspokojilo stavební úřad i vlastníky sousedních pozemků. “Stavební úřad v Kralupech nemá ani páru o tom, co vlastně doopravdy znamená tato likvidace skládky,” uvedl k tomu zdroj, který je s problematikou dobře obeznámen. Odvozu odpadu z černé skládky navíc v současné době brání uzavřený železniční nadjezd uprostřed obce.
Starostka již dříve uváděla, že s likvidací lešanské skládky, která bude patrně velmi drahá, čeká na příjmy ze Skládky Uhy. Zlevnit by se pak mohla i samotná likvidace lešanské skládky – pokud by totiž obec navážela na Skládku Uhy svůj vlastní odpad, neodváděla by za něj poplatek ve výši 500 Kč za tunu (zákon pro tento případ stanoví výjimku, protože poplatek by stejně dostala obec zpátky) a celá sanace skládky by se tak mohla zlevnit.
Kolik peněz ale bude na sanaci potřeba, obec zatím netuší – i na tuto otázku by měla odpovědět připravovaná studie. V rozpočtu na rok 2013 bylo na tento projekt vyhrazeno půl milionu korun. V loňské žádosti o prodloužení lhůty sanace ale Petra Urbanová uvedla, že dle předběžných odhadů bude odstranění terénních úprav tuto částku “několikanásobně převyšovat”. Poté, co stavební úřad povolil odklad o další rok, zastupitelstvo na návrh starostky přesunulo připravené peníze na rekonstrukci kulturního domu. Referentka obecního úřadu Štěpánka Rubešová v dubnové odpovědi na žádost o poskytnutí rozpočtu akce připustila, že tvrzení o několikanásobném převýšení původně plánované částky 500 tisíc korun nemá obec o co opřít.
Až bude mít tedy obec k dispozici alespoň hrubý rozpočet sanace skládky a bude mít rozmyšleno, co a kam chce vlastně odvézt, může začít v soutěži hledat dodavatele. A samozřejmě doufat, že stavební úřad obci povolí další odklad.
(mm)