Volby do Evropského parlamentu na celostátní úrovni vyhrálo Babišovo hnutí ANO. V Nelahozevsi ale skončilo až na čtvrtém místě – první na pásce je KSČM, následovaná TOP 09 a ČSSD. Evropské volby provázely zmatky kvůli přestěhování volební místnosti v Podhořanech.
Komunisté získali v Nelahozevsi 50 hlasů, což představuje zhruba 18 % všech volebních lístků, které obyvatelé Nelahozevsi hodili do uren. V Podhořanech KSČM našla dokonce 27 % příznivců, oproti tomu v Lešanech to bylo jen 6 %. Obdobné rozdíly jsou patrné u ČSSD. Opačná situace je u TOP 09, která výrazně zvítězila v Lešanech, zatímco v Nelahozevsi skončila třetí a v Podhořanech až čtvrtá.
Oproti celostátním výsledkům se Nelahozeves odlišuje výrazně nižším ziskem lidovců (v Nelahozevsi necelá 4 %, celostátně 10 %). Jinak výsledky víceméně kopírují celostátní průměr, za povšimnutí stojí snad jen zajímavý výsledek Pirátů v Lešanech, kteří zde získali téměř 10 %, což ovšem vzhledem k volební účasti zajistilo pouhých osm voličů. Obdobně v Lešanech uspěli Svobodní s 12 procenty (10 hlasů).
K urnám si našla cestu pouhá pětina obyvatel obce s volebním právem, přesto byla volební účast v Nelahozevsi ještě o necelá dvě procenta vyšší než celostátní průměr.
V podhořanském okrsku zaskočilo část voličů přestěhování volební místnosti z klubovny Dynama do budovy volnočasového centra v Zagarolské ulici. “Je to pěkný zmatek. Lidé chodí na Dynamo v dešti a pěkně nadávají,” napsala v pátek večer v SMS zprávě zastupitelka a bývalá místostarostka Květuše Dittrichová. Ta již dříve kritizovala starostku Petru Urbanovou za to, že volební místnost bez vědomí ostatních zastupitelů přestěhovala na místo, kam to má většina voličů daleko. Volnočasové centrum, kam nově okrsek Podhořany spadá, se navíc nachází ve volebním okrsku Nelahozeves, jehož voliči ale zase chodili volit do základní školy. “Je to Kocourkov,” glosoval situaci v pátek večer jeden z voličů, který do Školní ulice přijel volit autem. “Volební místnost mám vedle baráku a místo toho musím objíždět uzavřený nadjezd pět kilometrů do školy.”
Kromě přestěhování dvou volebních místností došlo také k několika změnám ve složení okrskových volebních komisí. Nejvýraznější je změna zapisovatelky okrskové komise v Lešanech. Starostka totiž do funkce zapisovatelky jmenovala Ditu Hrdinovou namísto Jany Turecké, která tuto funkci zastávala nepřetržitě už od pádu komunistického režimu. Z jakého důvodu byla po 25 letech služby pro obec vyměněna, se Jana Turecká podle svých slov od starostky nedozvěděla. Současní i bývalí členové lešanské okrskové volební komise přitom shodně potvrzují, že za působení Jany Turecké fungovala komise bezproblémově.
Zopakovala se tak podobná situace jako před půl rokem, kdy Petra Urbanová bez udání důvodu odvolala Janu Tureckou ze Sboru pro občanské záležitosti, kde působila také více než dvacet let. Na výslovný telefonický dotaz pak starostka jako důvod údajně uvedla “neloajalitu k zastupitelstvu”. Petru Urbanovou za tento krok následně veřejně zkritizovala zastupitelka Eliška Brázdová.
Vyměněna byla také zapisovatelka komise v Nelahozevsi – na místo Aleny Kotrčové starostka dosadila svou švagrovou Alenu Kučírkovou. Alena Kotrčová však zůstala členkou komise. Z okrskové komise v Nelahozevsi naopak po mnoha letech odešel Petr Zeman.
(mm)