Příprava IV. etapy Skládky Uhy finišuje, den D se přiblížil. Provoz skládky bude slavnostně zahájen v pátek 23. května ve 13 hodin. Občané budou mít možnost přitom absolvovat prohlídku areálu. Náběh provozu skládky bude postupný.
Aktualizováno – změna harmonogramu
O plánovaném termínu zahájení provozu informoval prokurista firmy .A.S.A. Libor Luňáček.
Původně měla celá akce proběhnout od 11 hodin, provozovatel skládky se však nakonec rozhodl ji rozdělit na dvě části. Dopoledního bloku, v jehož rámci bude slavnostně přestřižena páska, se zúčastní zástupci úřadů a místních samospráv, odpolední blok je určen pro veřejnost, která je do areálu zvána od 13 hodin. Lidé budou mít možnost se na místě seznámit s provozem skládky a diskutovat s jejich zástupci.
IV. etapa Skládky Uhy, navazující na již zaplněnou III. etapu, se staví od přelomu roku – skládka získala počátkem prosince stavební povolení, čímž byl završen více než tříletý povolovací proces. Zimní měsíce věnovala .A.S.A. vybudování nepropustného dna skládky pro několik prvních sektorů, kde se začne se skládkováním.
IV. etapou se skládka přesouvá ze sousedních Uh do katastru Nelahozevsi. Naše obec tak začne dostávat 500 Kč z každé tuny uložené na skládku – tento poplatek dosud putoval do rozpočtu obce Uhy, která se tak zařadila mezi deset nejbohatších obcí v zemi v přepočtu na jednoho obyvatele. Právě velký finanční příjem čítající desítky milionů korun ročně byl hlavním důvodem, proč v loňském referendu dvě třetiny obyvatel Nelahozevsi souhlasily s umístěním skládky na území naší obce.
Výsledku referenda se podřídilo i místní ekologické sdružení – Občanské sdružení Nelahozeves (OsN), které po krátkém váhání vzalo zpět odvolání proti územnímu rozhodnutí a tím umožnilo firmě .A.S.A. dokončit povolovací proces ještě během loňského roku. Podle posledních odhadů odpadové firmy by se roční příjmy obce mohly díky skládce zvýšit až o 50 milionů korun ročně. Současný roční rozpočet Nelahozevsi činí zhruba 24 milionů korun.
Letošní schválený rozpočet zatím s příjmy ze skládky nepočítá a rychlost náběhu provozu skládky v letošním roce zatím Libor Luňáček dle svých slov nedokáže odhadnout. Část zákazníků se vrátí z nedaleké Skládky Úholičky, kam .A.S.A. v uplynulých dvou letech dočasně přesměrovala část odpadů z důvodu zaplněnosti III. etapy Skládky Uhy. Další zákazníky si bude muset skládka teprve najít.
Způsob rozdělení příjmů ze skládky se zřejmě stane jedním z hlavních témat kampaně před letošními komunálními volbami. Tu již svým článkem odstartoval předseda OsN Josef Kebrle.
Diskusi o příjmech ze skládky v nedávné době oživila také žádost města Kladna o vrácení části skládkovacího poplatku. Kladno přes prostředníky vzkázalo Nelahozevsi, že odpad by mohlo vozit i jinam a naše obec by tak o poplatek za kladenský odpad přišla úplně. Příjmy ze skládky by tak mohly klesnout až o třetinu.
Celý prostor skládky bude cílově zaujímat plochu 16 hektarů, skládka bude umístěna v bývalé pískovně, přesto bude vrchol tělesa vyčnívat 22 metrů nad úrovní původního terénu před zahájením těžby písku. Skládkování by podle současných odhadů provozovatele mohlo skončit zhruba v roce 2027, tj. za 14 let. Vzhledem k připravované odpadové legislativě, která má postupně znevýhodnit skládkování oproti jiným způsobům zpracování odpadu, to však může být i mnohem déle, protože množství odpadů ukládaných na skládky bude zřejmě neustále klesat.
Komise životního prostředí obnovena
V letošním roce obnovila činnost i komise životního prostředí, a to ve složení Josef Kukla (místostarosta obce), Martin Jakoubek a Petr Novotný. Komise již v tomto volebním období jednou existovala, a to ve složení Veronika Zemanová, Jiří Rous a Josef Kebrle, před dvěma lety ji ale starostka Petra Urbanová zrušila. Obnovená komise se má věnovat zejména kontrole provozu skládky. Z OsN, které se problematice provozu skládky v uplynulých letech intenzivně věnovalo a o účast v komisi usilovalo, nikdo osloven nebyl, ačkoliv starostka v prosinci 2010 deklarovala, že zástupci občanského sdružení budou do komise přizváni.
Komise zatím fakticky činnost nezahájila a podle dostupných informací má .A.S.A. s jejím složením problém kvůli vodohospodáři Martinu Jakoubkovi, který má s odpadovou firmou dlouhodobě špatné vztahy. Ministerstvo životního prostředí sice v rámci procesu EIA v jedné z podmínek stanovilo, že provozovatel skládky musí umožnit kontrolu ze strany občanské komise, středočeský krajský úřad ji ale do integrovaného povolení nepřevzal a podmínka tak není závazná. Požadavek OsN, aby se pravomoc obecní komise promítla do provozního řádu skládky, krajský úřad zamítl s tím, že takovou povinnost nemůže provozovateli uložit. Zda komisi bude umožněno skládku kontrolovat, záleží tedy jen na ochotě firmy .A.S.A.
(mm)