Bude opravdu 500 Kč za tunu? A co s penězi obec udělá?
V katastru obce Nelahozeves se blíží zprovoznění megaskládky komunálního odpadu. Zároveň s otevřením skládky v Nelahozevsi chce Kladno platit méně za skládkování svého odpadu. Místo, aby dostalo slevu od firmy .A.S.A., tak to vypadá, že z nějakého důvodu chce slevu po obci Nelahozeves. (Více zde – pozn. red.) Jasně to ukazuje, že kapacit skládkování je ve středních Čechách víc než dost a bude vznikat tlak na omezení 500 Kč za tunu pro obce.
Již několik let se mezi zákonodárci diskutuje o tom, že peníze pro obce ze skládek budou menší. Že k tomu zatím nedošlo, je spíše shoda okolností. Stát nyní otevřeně podporuje výstavbu spaloven.
Peníze ze skládky tedy mohou vyschnout rychleji, než by se nám líbilo. Jak tedy k hospodaření s těmito “zlatokopecky” získanými neopakovatelnými příjmy správně naložit?
Hlavním důvodem, proč cca 2/3 občanů souhlasilo se stavbou skládky, byly peníze. Myslím, že peníze ze skládky by se měly stát důležitým předvolebním tématem. Důvodem k tomu je transparentnost jejich použití.
Dovolte mi, abych jako předseda Občanského sdružení Nelahozeves vyjádřil postoj k tomuto tématu formou několika zásad.
1. Běžné náklady obce (to, co každá obec normálně platí)
Běžné náklady obce by měly i do budoucna zůstat financovatelné z běžných příjmů obce. Pokud by tomu tak nebylo, pak s poklesem příjmů ze skládky dojde buď k rychlému zadlužení obce nebo rychlému poklesu kapacity obecních služeb. Tuto situaci dobře znáte například z Ostravska či severních Čech, které byly finančně zabezpečovány z těžby uhlí.
2. Dlouhodobý rozvoj
Stanovme si priority v oblasti “co nám tu chybí”.
Je to např. hřiště? Je to zateplování budov? Je to propagace obce (orientační tabule k Dvořákově muzeu)? Zvažme také “třešinky na dortu”, dle návrhu územního plánu – např. dům pro seniory, přeložení silnice u hasičárny.
Věřím, že na dlouhodobý rozvoj bychom měli ročně utratit maximálně třetinu ročního příjmu ze skládky a zbytek uchovat na pozdější použití.
3. Více investování než spotřeby
Peníze ze skládky by měl být utraceny výhradně na investičně orientované akce nad rámec běžných výdajů obce.
Jako příklad si vezměme školu… investice není školní výlet do zahraničí. Investicí je vybavení jazykové učebny a získání pedagogicky proškoleného rodilého mluvčího pro výuku cizího jazyka.
Investicí není čištění kanalizace, její oprava a dostavba ano.
Investicí není pořádání jednorázové kulturní či sportovní akce. Investicí je oprava prostoru pro konání takových akcí. Investicí je založení či obnova takové kulturní či sportovní akce, která bude do budoucna financovatelná z běžných daňových příjmů obce.
4. Vzdělání občanů
Nedílnou součástí investic by měla být investice do školství v obci. Kromě školy, školní družiny a školky, kde je naše obec na hranici kapacity, pojďme mluvit o podpoře kvalitní rekvalifikace nezaměstnaných spoluobčanů. Nebo o podpoře celoživotního vzdělávání občanů. Například formou malých grantů.
5. Prostředí pro život
Část prostředků by se měla věnovat na udržení a rozvoj kvality životního prostředí (zeleň, místa k setkávání občanů, bezpečnost, ..) Dokážu si představit například vznik arboreta, které by do budoucna sloužilo jako park i jako místo vzdělávání školáků.
6. Aby peníze vydělávaly
Přemýšlejme, jak podpořit rozvoj nerušící a k životnímu prostředí přátelské výroby v některých místech obce. Uvažujme, jak profitovat z turistického ruchu v naší obci. Pokud zvýšíme zaměstnanost a úroveň příjmů občanů v Nelahozevsi, budeme z toho mít prospěch všichni.
7. Úhrada dluhů a bezpečné uložení prostředků
Věřím na vyrovnaný rozpočet Nelahozevsi. Nejsme stát, abychom si mohli dovolit hospodařit se schodkem. Splaťme díky penězům ze skládky rychleji dluh.
Součástí tohoto je i skryté zadlužení na majetku obce.
Co hoří? O tom se již v minulosti debaty/anketa vedly, podklady tudíž jsou (např. dluhy, kanalizace, havarijní stav školní jídelny, povrch vozovky ve Vltavské a okolí).
Na závěr mi dovolte konstatovat, že za poslední tři roky se ukázalo, že nejlepším imunitním systémem obce je sebevědomá občanská společnost – byť je vedení obce nepohodlná. V otevřeném prostředí povedeme diskuzi o penězích natolik včas, aby bylo dost prostoru ptát se svých budoucích zastupitelů, jak s penězi hodlají naložit.
Josef Kebrle
(Autor je předsedou Občanského sdružení Nelahozeves, které je provozovatelem portálu Nela.cz.)