Jméno Anglický Resort rezonuje v Lešanech prakticky neustále od okamžiku, kdy zde tato firma začala vyvíjet první aktivity. Názory obyvatel na výstavbu domů v anglickém stylu v Lešanech se pohybují na široké škále počínaje porozuměním a konče naprostým odsudkem. Současně lze říci, že obyvatelé Lešan mají jen mlhavou představu o záměrech developera. Na jedné straně probleskují zprávy o připravovaném rozšíření stávajícího Resortu, objevují se však také informace, že výstavba už v podstatě skončila.
Co se tedy bude stavět a kdy? Proč dosud není v Lešanech restaurace? Jak vnímá developer kritiku obyvatel v souvislosti s výstavbou kanalizace a co říká na plánovanou štěrkopískovnu v Lešanech? Na tyto otázky odpovídá Libor Škoda, jednatel společnosti Anglický Resort.
Podle mapy zveřejněné na vašich webových stránkách byste měli mít na konci výstavby v Zámeckém údolí celkem 72 rodinných domů. Z nich máte zatím dokončeno 24 a z nich je ještě 8 volných. Hodláte ještě v této lokalitě pokračovat ve výstavbě, a pokud ano, kdy by měla výstavba pokračovat?
V Zámeckém údolí máme v plánu dokončit veškerou plánovanou výstavbu. Termín dokončení celé výstavby ale není přesně stanoven a závisí na poptávce po bydlení v této lokalitě.
Obyvatele Zámeckého údolí čeká při cestě do obce pěkná procházka, protože Zámecké údolí není napojeno na okolní zástavbu ani pěší cestou. Jedinou alternativou je cesta přes pole, kam je však zákaz vstupu a navíc je nemyslitelné absolvovat tuto cestu např. s kočárkem. Počítáte v projektu s tím, že bude Zámecké údolí napojeno chodníkem na vnitřní Nelahozeves?
Samozřejmě bychom rádi lokalitu s centrem obce propojili, existuje už dokonce několik variant tohoto propojení a záleží teď na tom, jestli se nám podaří některou z variant úspěšně projednat se všemi dotčenými účastníky, tedy správními orgány včetně obce a stavebního úřadu.
Žádný z vašich projektů zatím nezahrnoval výstavbu nebytových prostor. V původní nabídce domů na lokalitu Lešany-Resort jste sice takovou výstavbu avizovali, ale nakonec na ni nedošlo. V Kralupech či ve Slatině je to podobné. Z Resortu je to k nejbližšímu obchodu či hospodě téměř dva kilometry. Mateřská školka v obci je zcela zaplněna. Nedomníváte se, že absence téměř jakékoliv občanské vybavenosti poněkud snižuje atraktivitu lokalit, které na trhu nabízíte?
Tady vás musím opravit. Původní nabídka na výstavbu domů v lokalitě Lešany Resort nezahrnovala i výstavbu nebytových prostor v této lokalitě, ale v lokalitě přilehlé k ní. Již tehdy jsme měli zájem na tom, abychom vedle stávajícího resortu mohli postavit jakési centrum, které by obsahovalo i všechny potřebné služby pro tamní obyvatele. S obcí jsme tuto záležitost projednávali a dávali i žádost o zahrnutí příslušných pozemků do územního plánu obce Nelahozeves. Tento požadavek se bohužel do dnešního dne nepodařilo projednat. Absence služeb i přeplněná školka v obci zcela jistě nezvedá kredit této lokalitě, a také z tohoto důvodu bychom rádi náš projekt na další výstavbu uskutečnili. Na druhou stranu je zapotřebí si uvědomit, že ani v Praze na mnoha místech nejsou volná místa ve státních a někde ani v soukromých mateřských školkách.
Pokud jste výstavbu nebytových prostor neměli zajištěnu územním plánem, pak nechápu, proč jste ji inzerovali na svých stránkách jako hotovou věc. V létě 2007 byl na hlavní stránce www.lesany.cz umístěn text: „Součástí výstavby 114 řadových rodinných domů v Lešanech je vybudování centra občanské vybavenosti (šestá etapa).“ Po rozkliknutí odkazu se čtenář mohl dozvědět, že nedílnou součástí této etapy je večerka, pizzerie, dětské hřiště, stezka pro cyklisty, plavecký bazén, posilovna, squashový kurt, sauna, vířivka, masáže, solárium nebo kadeřnictví. Odhlédnu-li od toho, že takto megalomansky pojatý projekt zcela zjevně nemá v této lokalitě reálnou návratnost, musím se zeptat, proč jste tyto služby inzerovali, když jste nemohli zaručit jejich splnění? Nikde jste neuváděli, že by tzv. šestá etapa byla něčím podmíněna – bylo to veřejně učiněné prohlášení, že tyto služby zajistíte.
V tu dobu jsme to za hotovou věc považovali. Dohoda s obcí, její vstřícnost a nadšení z našich investic plus skvělá ekonomická situace díky velké poptávce po typu bydlení, který jsme nabízeli, nám dával zcela reálnou možnost po předpokládaném dokončení výstavby lešanského Resortu, tj. přibližně 2,5 roku na projednání těchto změn, začít budovat centrum občanské vybavenosti spolu s výstavbou bytových komplexů.
Podle smlouvy, kterou jste loni uzavřeli s obcí Nelahozeves, hodláte v příštích letech doslova obestavět celý stávající resort novými domy, z nichž některé by mohly být až čtyřpodlažní. Kdy by mohla tato výstavba proběhnout? Mohli byste své plány v této lokalitě blíže konkretizovat? Nenarážíte se svými záměry na stavebním úřadě v Kralupech? Stavět čtyřpodlažní domy na vesnici je přece jen poněkud neobvyklé…
Záměr jsem v podstatě popsal v předchozích odpovědích. Vzhledem k tomu, že v současné době vůbec nevíme, zdali dojde k projednání změny územního plánu obce dle naší žádosti, je naprosto bezpředmětné předjímat nějaký časový horizont výstavby. Na otázku, jestli nenarážíme s naším úmyslem na příslušném stavebním úřadě, musím jen říci, že nejsme ve fázi projednávání tohoto návrhu se stavebním úřadem, jelikož nejprve musí proběhnout změna územního plánu obce.
Podle mých informací je v obci Nelahozeves stavební uzávěra pro domy vyšší než 8,5 metru. Vejde se váš projekt do tohoto limitu, nebo se budete snažit stavební uzávěru prolomit?
Při změně územního plánu by mělo dojít pro tuto lokalitu i ke změně regulativ tak, aby tam námi uvažovaná výstavba mohla v budoucnu vzniknout.
Ve smlouvě, o které jsem se už zmínil, se obec zavazuje změnit územní plán ve váš prospěch. Podle zveřejněných stanovisek Ekologického právního servisu (EPS) však nelze smluvně sjednávat žádné povinnosti pro členy zastupitelstva, a smlouva, která taková ustanovení obsahuje, je podle názoru EPS od samého počátku neplatná. Neobáváte se, že by platnost této smlouvy mohla být s příchodem nové starostky obce zpochybněna?
Tady je zapotřebí zmínit také druhou stránku této smlouvy, v níž jsme se jednak zavázali obci poskytnout zdarma na dvacet let k pronájmu nebytový prostor pro provozování právě např. mateřské školky, případně jiných služeb, které si obec vyspecifikuje, a zároveň jsme obci poskytli finanční příspěvek na změnu tohoto územního plánu. Rozloha pozemků, o které se nám v konkrétním územním plánu jedná, zahrnuje hrubým odhadem desetinu z celkové nezastavěné plochy pozemků, které je možné nebo případně bude možné dle územního plánu zastavět. Svými dobrovolnými plněními tedy přispíváme i všem ostatním majitelům pozemků na jejich zhodnocení. Je třeba se zamyslet nad tím, proč někdo v územním plánu pozemky mít může, aniž by obci jako protislužbu cokoliv nabídnul, a druhý, který navíc obci dobrovolně přispívá, je terčem tvrdé kritiky. Co se týká případného zpochybnění platnosti této smlouvy současnými zastupiteli v čele s Mgr. Urbanovou, nelze se vyjadřovat k něčemu, co ještě nenastalo, a nevíme, zda nastane. V případném sporu o platnost této smlouvy bychom samozřejmě respektovali rozhodnutí příslušného soudu. Na druhou stranu předpokládáme, že s vedením obce budeme mít i do budoucna dobré vztahy, vzhledem k tomu, že jsme v obci investovali nemalou částku a i do budoucna jsme ochotni v obci investovat a budovat potřebnou infrastrukturu. Obci jsme navíc vždy přispívali na různé potřeby (např. oprava střechy na škole a další) a nevidíme tedy žádný důvod k tomu, aby proti nám vedení obce vystupovalo.
V těsné blízkosti resortu by v příštích letech měla probíhat těžba štěrkopísku. Informoval vás tehdejší starosta o této skutečnosti? Věříte, že se lidé budou chtít stěhovat do lokality zatížené tímto typem průmyslu?
Pan Otásek nás o tomto záměru informoval s tím, že záměr byl úřadem pro ochranu životního prostředí zamítnut. Toto zamítavé stanovisko jsme si pak osobně ověřovali na odboru životního prostředí v Kralupech nad Vltavou, kde nám bylo předloženo. Nepředpokládám tedy, že by i vzhledem k provedené výstavbě mohlo někdy dojít k revizi tohoto zamítavého stanoviska a v neposlední řadě by to muselo schválit zastupitelstvo obce Nelahozeves.
Souhlasím s vámi v tom, že výstavbou Resortu se šance Františka Jampílka, který hodlá štěrkopískovnu v sousedství vybudovat, výrazně snížily. Pan Jampílek však může předložit nový projekt, třeba trochu skromnější, a nelze vyloučit, že napodruhé bude úspěšný. Ptám se na to zejména proto, že s panem Jampílkem má obec uzavřenu obdobnou smlouvu jako s vámi: je povinna v jeho prospěch změnit územní plán, vydávat mu souhlasná stanoviska ve všech řízeních apod. Navíc tuto smlouvu tehdejší starosta s panem Jampílkem podepsal už v roce 2004, tedy dávno předtím, než jste vy začali Resort stavět. Pokud by se tento scénář naplnil, budete se snažit štěrkopískovně aktivně bránit?
Zcela jistě není v našem zájmu, aby v Lešanech nebo jejich blízkosti štěrkopískovna vznikla. V případě, že by její vybudování reálně hrozilo, budeme se snažit proti tomuto záměru aktivně vystupovat.
Lidé, kteří již bydlí v lokalitě Resort, si často stěžují na vašeho tehdejšího subdodavatele, firmu Optistav. Firma se dle stížností obyvatel vyhýbala řešení reklamací skrytých vad, odmítala předat obyvatelům stavební deníky, její zástupci se údajně chovali k obyvatelům arogantně apod. Obyvatelé si také v minulosti stěžovali na nedostatečnou zvukovou izolaci domů, na prasklá okna či dveře či na přítomnost potkanů, kteří pronikají do domů kvůli absenci izolačních lišt. Opakovaně zaznívaly i výhrady na odkryté základy či nekvalitní a nezabezpečené dětské hřiště. Jak jste se s těmito připomínkami vypořádali a jak si ohlídáte, že vaši současní subdodavatelé budou pracovat kvalitněji, aby vám potom nekazili pověst?
V této otázce zaznělo slovo „údajně“ a „obyvatelé si stěžovali…“. Bez konkrétních informací o jednotlivých stížnostech se k tomu mohu jen těžko vyjadřovat. Pokud tedy chcete obecnou odpověď, pak věřte, že se snažíme své závazky včetně reklamací vyřizovat jak nejrychleji a nejlépe umíme. Co se týká bývalého dodavatele, pak oprávněné reklamace směřované na něj jsou dle mých informací vyřizovány bez zbytečných odkladů. Ke kvalitě parčíku s dětským hřištěm snad jen mohu poznamenat, že objednané a dodané dětské atrakce mají platné certifikáty bezpečnosti pro toto použití a že jsme se snažili udělat parčík s hřištěm co nejhezčí. Celkový rozpočet na tento parčík pak velmi převýšil naší původně plánovanou částku, a to i z důvodů, že se nám při jeho budování ztrácely již vysazované dřeviny a keře ve velkém počtu a stále ještě se ztrácejí. Lidé dokonce vyšroubovávají i žárovky z osvětlení parku, které jsme tam realizovali. V současné době je park předaný obci, přesto jsme nuceni ho neustále za naše náklady udržovat, aniž bychom museli. Za vše, co pro lidi děláme, sklízíme zpět vždy jen kritiku.
Jste nuceni hřiště udržovat, aniž byste museli? V těchto slovech cítím trochu rozpor. Buď musíte, nebo nemusíte, ale chcete. Anebo nemusíte a nechcete – a pak to tedy nedělejte. Povzdechy, jak jsou lidi nevděční, nikam nevedou…
To nebylo povzdechnutí, ale konstatování faktu, tedy věci, která zde vždy byla a bude stále, ať se budete snažit sebevíc. Máme spoustu oblastí, kde cítíme potřebu zlepšení a snažíme se o ně. Pouze jsem nastínil obraz reálné situace, tak jak je, tedy přestože pro lidi děláte něco navíc, nikdo to samozřejmě neocení. To je fakt, se kterým pracujeme, ale nepláčeme nad ním. Ostatně, neznám v České republice jediný developerský projekt, který by v místních diskusních fórech nečelil kritice.
Teď jste mi trochu nahrál na další otázku. Anglický Resort v minulých letech vybudoval část kanalizační stoky v Lešanech, tato výstavba je však předmětem značné kritiky místních obyvatel, podle nichž jste při pokládce kanalizace zasypali část odvodňovacích struh, což nyní způsobuje v obci občasné lokální záplavy, a také jste kanalizaci umístili do nedostatečné hloubky, takže část obyvatel se k ní nemůže nyní připojit. Hlásíte se k těmto výtkám? Jste případně připraveni jednat s obcí o reklamaci alespoň části této stavby?
Tato kritika vyplývá z neznalosti přesných informací. Kanalizační řad, který hradila naše společnost, byl umístěn do této hloubky na základě informací od obce Nelahozeves (její zástupce byl přítomen přímo na stavbě), že domy, které jsou na druhé straně komunikace od tohoto vybudovaného řadu, budou odkanalizovány jiným řadem. Ten měl být naplánován na druhé straně od těchto domů. Kritika zasypání silničního příkopu je také zcela neopodstatněná. Naše společnost tehdy zaplatila vybudování silničního příkopu přímo specializovanému stroji na tuto práci, který ji tam provedl. Při následné kolaudaci tohoto řadu však byl na místě vznesen požadavek od příslušného zástupce Správy a údržby silnic Mnichovo Hradiště na zasypání tohoto námi vybudovaného silničního příkopu z důvodu bezpečnosti provozu. Museli jsme tedy tehdy opět zcela nesmyslně zaplatit za zasypání, zhutnění a urovnání již vybudovaného příkopu. Příslušné fotografie námi vybudovaného příkopu jsou k dispozici na odboru životního prostředí v Kralupech nad Vltavou u inženýrky Blanky Nedbalové.
Odvádění dešťových vod z Resortu dolů do vesnice vám také bylo někým nařízeno? Jednou z podmínek vašeho stavebního povolení je zachování odtokových poměrů v obci. Do dolních Lešan ale nyní teče mnohem více dešťové vody než dříve. Např. na Dolní návsi je kvůli tomu situace katastrofální, loni v létě byly některé domy zatopeny a vznikly obrovské škody. Opravdu trváte na tom, že s tím nemá Anglický Resort nic společného?
Stavba komunikace spolu s odvodňovacím příkopem byla provedena zcela podle projektové dokumentace, která byla pro tuto stavbu navržena oprávněným autorizovaným inženýrem, odsouhlasena stavebním úřadem v Kralupech nad Vltavou a následně i zkolaudována. V této stavbě jsme tedy nijak nepochybili. Při loňských událostech 14. srpna zde došlo k extrémnímu srážkovému úhrnu, kdy za méně než tři hodiny spadlo na tomto území dle měření Českého hydrometeorologického ústavu 49 mm srážek. Jen pro představu, dlouhodobý měsíční průměrný srážkový úhrn pro Prahu a Středočeský kraj činí pro měsíc srpen 73 mm, to je ovšem hodnota za celý měsíc. Pro měsíc září je to dle Českého hydrometeorologického ústavu dokonce jen 46 mm. Za necelé tři hodiny zde tedy spadlo více srážek než průměrně za celé září. Zohlednit je také třeba pro nás nepochopitelný zásah, jímž bylo prokopání drenážní škarpy spojující okolní pole se zasakovacím příkopem u řadových rodinných domů, což způsobilo, že obrovské množství vody, které leželo na polích, bylo vypuštěno dolů do obce Lešany. Voda z polí tak tekla do obce ještě více než týden po těchto srážkách. Kdo a proč toto prokopání nařídil, nevíme. Předpokládám ale, že to bylo nebo muselo být člověkem, který toto rozhodnutí vydal, nějak jednoznačně obhájeno.
Předpokládám, že obdobné vysvětlení nabídnete i pro druhý konec Lešan, kde jste také zasypali škarpu, původně napojenou na systém škarp dále v Nelahozevsi, a místo ní jste postavili chodník odnikud nikam. Voda tak nyní volně vytéká na sousední pozemek ve vlastnictví obce Nelahozeves.
Chodník je součástí stavby komunikace v Zámeckém údolí. Byl navržen architektem ve spolupráci s autorizovaným inženýrem a celá projektová dokumentace byla projednána se všemi účastníky jak územního, tak i stavebního řízení. Tento chodník propojuje nově vystavěnou lokalitu s obcí Lešany a v roce 2011 mi přijde naprosto normální, že je komunikace opatřena také chodníkem.
Pokud jde o vaši kritiku napojení systému škarp, poprosil bych vás o jakoukoliv fotodokumentaci toho, že v místě aktuálně stojícího chodníku tekla dříve souvisle protékající dešťová voda, tak jak to z charakteru vaší otázky vyplývá, aniž by se volně vylévala na přilehlý svažitý pozemek. Dle projekční kanceláře, u které jsme si celou projektovou dokumentaci objednávali, tam před naším příchodem funkční škarpa, tak jak ji vy popisujete, nebyla. Dnes jsem byl na místě osobně a dle pořízených fotografií je, myslím, zcela patrné, že o žádnou funkční škarpu (silniční příkop) a tedy ani její zasypání nejde.
{phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=0|limitcount=0}
Už vůbec pak nelze mluvit o nějaké propojenosti škarp na obec Nelahozeves, protože silnice vedoucí z Lešan směrem na Nelahozeves se před křižovatkou, kde lze odbočit buď na Nelahozeves, nebo na Kralupy, zvedá do kopce a s ní i přilehlý terén, což zapříčiní, že voda stékající z této komunikace v tomto místě zde při extrémní srážkové intenzitě poteče zpět směrem do Lešan. Je tedy naprosto nezpochybnitelné, že i kdyby byl tento silniční příkop opravdu funkční, voda by nemohla touto cestou (tímto silničním příkopem) do Nelahozevsi nikdy dotéci.
Společnost Anglický Resort byla založena v roce 2006 pod názvem Lešany Resort. V současné době má dva společníky – Libora Škodu a Jakuba Šmejckého. V Nelahozevsi je společnost aktivní od roku 2007. Prvním jejím projektem byla výstavba 114 řadových rodinných domů v anglickém stylu v lokalitě Nad Lipskou, která je označována jako Lešany-Resort. Na tuto výstavbu developer plynule navázal výstavbou v lokalitě V Cihelnách, označované jako Zámecké údolí, kde má postupně vyrůst 72 domů. Obdobné projekty realizoval Anglický Resort v Kralupech nad Vltavou (část Minice) a ve Slatině. Projekt výstavby Resortu vešel ve známost mj. díky reality show TV Prima Jak se staví dům (2009), v jehož rámci soutěžící realizovali vnitřní úpravy tří domů v Resortu, které měly být nakonec prodány v aukci. O prohlídky domů byl sice tehdy obrovský zájem (zúčastnilo se jich okolo 800 potenciálních zájemců), na vlastní dražbu však nedorazil nikdo. Společnost Anglický Resort tehdy označila za viníka neúspěchu televizi Prima, která údajně nezvládla marketingovou stránku akce. Anglický Resort se podílel též na vybudování části kanalizace v Lešanech a sponzoroval rekonstrukční práce v základní a mateřské škole v Nelahozevsi. Na výstavbě rodinných domů v lokalitě Lešany-Resort se významně podílela též kutnohorská firma Optistav. Poté, co se počátkem roku 2010 firma dvakrát krátce po sobě ocitla v insolvenčním řízení, ji její tehdejší majitel Pavel Prchal převedl na společnost NARVAPI HOLDING S. A. se sídlem v Panamě. V červnu téhož roku bylo s Optistavem zahájeno další insolvenční řízení, do kterého se přihlásilo celkem 18 věřitelů s celkovou výší pohledávek ve výši téměř 14 milionů Kč. Insolvenční řízení vyústilo až ve vyhlášení konkursu. Pavel Prchal si mezitím založil nové firmy Finishstav, EXKLUSIVE STAV a Zámek Velemín. Všechny tři mají sídlo v Praze 6 v Šáreckém údolí, ve stejné budově jako Anglický Resort. {phocagallery view=category|categoryid=19|limitstart=0|limitcount=0} |