Prosincové Přemyslovské listy se v několika článcích vracejí k festivalu PřeDivO, který proběhl v září loňského roku v Nelahozevsi.
V několika článcích, které společně zabírají téměř dvoustranu časopisu, autoři připomínají propršelé Nelahozeveské burčákování či divadelní hru 1+1=3, kterou v tělocvičně Dynama uvedlo přílepské divadlo Pokus. Další články jsou protkány superlativy na koncerty vážné hudby, které v rámci PřeDivA proběhly, či na výstavu výtvarníka Martina Patřičného.
O festivalu PřeDivO jsme psali v článku: Nelahozeves má za sebou husté PřeDivO kulturních akcí
Samostatný sloupek je věnován detektivní komedii nelahozeveských ochotníků Královský kuskus, v němž nejmenovaný recenzent (pravděpodobně předseda správní rady Přemyslovců Jaroslav Huk) oceňuje zejména part dvou kuchařek (Hana Langmajerová, Eva Vintrová). “Když posloucháte řeči, které spolu vedou kuchařka a její pomocnice, máte neodbytný pocit, že podobná životní moudra jste už někde slyšeli, a dokonce se vám zdá, že takovou pomocnou kuchařku, jednodušší než recept na vajíčka natvrdo a přitom ve své prostotě takřka geniální, odněkud znáte,” uvádí se v recenzi.
Přemyslovské listy ke stažení[1.09 MB] (články o Nelahozevsi na str. 2–3)
Festival PřeDivO pořádá obecně prospěšná společnost Přemyslovské střední Čechy (zkráceně Přemyslovci) každý rok v jiné obci v rámci regionu zahrnujícího zhruba osmdesát obcí v severozápadní části Středočeského kraje. První ročník putovní akce se konal v roce 2006 v Roztokách u příležitosti 700. výročí vymření Přemyslovců po meči (Václav III., † 1306). Loňský poslední ročník připadl právě na Nelahozeves.
Přemyslovské listy vycházejí od roku 2004, v současné době čtyřikrát ročně v nákladu 1 000 výtisků v rozsahu 8–12 stran v barevném provedení. Jsou distribuovány poštou na obecní a městské úřady všech osmdesáti obcí začleněných do “přemyslovského” regionu, kde jsou občanům k dispozici zdarma. Elektronické verze jsou k dispozici ke stažení na stránkách Přemyslovců.
Hlavním smyslem existence Přemyslovců je podpora rozvoje regionu – rozvoj infrastruktury, služeb, kultury, sportu a kulturního a historického vědomí obyvatel regionu. Mezi hlavní příjmy společnosti patří příspěvky na činnost od obcí. Obec Nelahozeves přispívá na činnost Přemyslovců částkou 5 Kč na obyvatele a rok, celkový roční příspěvek se tedy pohybuje v řádu tisíců korun ročně. Nelahozeves však není registrovaným partnerem společnosti a nepodílí se tedy na její činnosti.
Přemyslovci jsou také jednou z více než stovky tzv. Místních akčních skupin (MAS), které na základě pověření Ministerstva zemědělství na svém území rozdělují evropské dotace pro podporu rozvoje venkova. V roce 2012 v žádosti o dotaci uspěla i obec Nelahozeves, kdy od Přemyslovců získala 600 tisíc korun na rekonstrukci volnočasového centra v Zagarolské ulici. K úspěchu obci významně přispěl tzv. strategický plán, který pro obec na zakázku vypracovali právě Přemyslovci a jehož smyslem mělo být definování strategických rozvojových priorit obce v dlouhodobém horizontu. Existence strategických plánů je totiž klíčovým hodnoticím kritériem, které Přemyslovci do mechanismu přidělování dotací začlenili. V roce 2012 vypracovali Přemyslovci strategické plány celkem pro deset obcí z regionu, sedm z nich vzápětí získalo od Přemyslovců dotaci. Vypracovávání strategických plánů představovalo pro Přemyslovce další důležitý zdroj příjmů, poptávka obcí v regionu po strategických plánech je už ale v současnosti téměř pokryta.
Tzv. strategickému plánu a dotaci na rekonstrukci volnočasového centra jsme se věnovali v následujících článcích:
- První verze strategického plánu je na světě (květen 2012)
- Strategický plán občany nepřitáhl (květen 2012)
- Strategický plán Nelahozevsi není žádný plán – natož strategický (červen 2012)
- Obec u Přemyslovců uspěla, Dynamo propadlo (červenec 2012)
V roce 2013 získali Ochotníci Nelahozeves od Přemyslovců dotaci 2 000 Kč z tzv. Malého Přemyslovského měšce. Přemyslovci tímto způsobem v loňském roce rozdělili více než 100 tisíc korun mezi bezmála 40 žadatelů.
(mm)