IV. etapa Skládky Uhy získala v prosinci stavební povolení. Povolovací proces IV. etapy Skládky Uhy tím po více než třech letech skončil a .A.S.A. může začít s výstavbou skládky.
.A.S.A. bude muset nyní stavbu řádně vytyčit a oplotit, sejmout z celé plochy ornici a vybudovat nepropustné dno skládky pro několik prvních sektorů, kde se začne se skládkováním. Zároveň bude vybudováno několik doprovodných staveb, jako jsou jímky průsakových vod či požární nádrž. Bude se muset také provést přeložka vedení nízkého napětí, které vede přes nové území skládky. Samotné skládkování by mělo začít na jaře.
Celý prostor skládky bude cílově zaujímat plochu 16 hektarů, vrchol tělesa má být 22 metrů nad úrovní původního terénu (před zahájením těžby písku). Skládkování by podle současných odhadů provozovatele mohlo skončit zhruba v roce 2027, tj. za 14 let. Vzhledem k připravované odpadové legislativě, která má postupně znevýhodnit skládkování oproti jiným způsobům zpracování odpadu, to však může být i mnohem déle.
Vydání stavebního povolení proběhlo relativně rychle, a to zejména proto, že účastníky řízení již nebyla ani obec Nelahozeves, ani Občanské sdružení Nelahozeves (OsN). Fakticky tedy nebyl nikdo, kdo by mohl v rámci řízení vznášet námitky. Stavební úřad neúčast obce a sdružení odůvodnil tím, že oba subjekty měly možnost vznášet připomínky již v rámci územního řízení, přičemž všechny podněty byly úřadem řádně vypořádány (všechny námitky obce i OsN byly v územním řízení zamítnuty).
Integrované povolení: Může Skládka Uhy ovlivnit skládku styrenů?
Stavebnímu řízení předcházel proces integrovaného povolení, který byl fakticky poslední platformou, kde obec a ekologické sdružení mohly vznášet připomínky k parametrům výstavby a provozu skládky. Řízení o integrovaném povolení, v němž se řeší zejména otázky ochrany vod, ovzduší a přírody obecně, začalo letos v únoru (těsně po referendu o skládce), rozhodnutí krajského úřadu však padlo až v srpnu.
Hlavním důvodem delšího trvání řízení byla neshoda firmy .A.S.A. s obcí Nelahozeves ohledně rozsahu monitoringu skládky. Obec má nadále obavy o vysoké hladiny podzemních vod v dané lokalitě, které by mohly zespodu tlačit na dno skládky (viz též loňský článek Je Skládka Uhy v havarijním stavu?). Obec se dále obávala, že by výstavba IV. etapy Skládky Uhy mohla změnit odtokové poměry v oblasti natolik, že by ovlivnila starou skládku styrenových smol, která je od plánované IV. etapy Skládky Uhy vzdálená jen 300 metrů. Starostka Nelahozevsi Petra Urbanová společně s vodohospodářem Martinem Jakoubkem na ústním jednání s pomocí odborného posudku firmy AQUATEST požadovali vybudování dalších vrtů v prostoru mezi oběma skládkami, které by byly schopny průběžně odesílat naměřená data o hladinách podzemních vod na určená místa. Tento požadavek podpořil i kralupský odbor životního prostředí. .A.S.A. však zásadně nesouhlasila a vybavila se odborným posudkem firmy GEOtest, který obavy obce z větší části vyvracel.
Krajský úřad nakonec po dalších jednáních a s pomocí dalších odborných stanovisek a posudků dospěl k závěru, že Skládka Uhy nemůže mít na skládku styrenů žádný vliv, přesto jeden nový vrt preventivně nařídil vytvořit. Instalace zařízení pro automatizovaný sběr a přenos dat (tzv. dataloger) nařízena nebyla, přestože obec navrhovala, že jej nechá na příslušné vrty sama nainstalovat a bude jej provozovat na vlastní náklady.
Aktivitám obce Nelahozeves v rámci procesu integrovaného povolení se věnoval vodohospodář Martin Jakoubek v srpnovém zpravodaji: Aktuální stav připravenosti stavby IV. etapy Skládky Uhy
Řízení se zúčastnilo i OsN. Krajský úřad na něj ale zapomněl a chybu napravil teprve poté, co se sdružení samo ozvalo, čímž se řízení zdrželo o další měsíc. Sdružení pak jako účastník řízení prosadilo do provozního řádu skládky několik dílčích zpřesnění povinnosti provozovatele, například v souvislosti s navážením odpadu mimo provozní dobu. Úplný zákaz skládkování mimo provozní dobu však neprošel.
V rámci integrovaného povolení došlo na základě požadavku České inspekce životního prostředí ke zpřísnění skládkování některých druhů odpadů. Nově na skládku nelze například navážet pneumatiky, některé druhy biologického odpadu či papírové obaly. .A.S.A. musí taktéž provést nová měření hluku v Podhořanech a v případě potřeby realizovat potřebná protihluková opatření. Již dříve kralupský stavební úřad uložil firmě .A.S.A. provést též měření vibrací. Před zahájením výstavby by měl být proveden i biologický výzkum.
Tři a půl roku
Povolovací proces skládky začal v dubnu 2010 posuzováním vlivu na životní prostředí, do nějž na poslední chvíli vstoupilo nově vzniklé OsN a díky jeho aktivitám vzápětí i obec Nelahozeves pod vedením tehdy čerstvě zvolené starostky Petry Urbanové. Kladné stanovisko EIA bylo vydáno v prosinci 2010 a Ministerstvo životního prostředí do něj zahrnulo řadu požadavků obce i OsN. Dalším krokem bylo územní řízení, které .A.S.A. vyvolala až v říjnu 2011. Proces se pak zadrhl kvůli zásadním připomínkám obce Nelahozeves a následně zejména kvůli odvolání OsN podanému v létě 2012, v němž sdružení namítalo zejména rozpor záměru skládky s platným územním plánem obce. V únoru 2013 pak na podnět OsN proběhlo v obci místní referendum, v němž se většina obyvatel vyslovila pro vybudování skládky. OsN následně vzalo zpět podané odvolání, které půl roku od podání stále ještě nebylo vyřízeno. Povolovací proces tak mohl bez ohledu na zjevný rozpor záměru s územním plánem obce pokračovat integrovaným a nakonec stavebním povolením, které nabylo právní moci v prosinci 2013. Celý proces povolení IV. etapy skládky tedy trval tři a půl roku.
V. etapa mimo hru
Takzvaná V. etapa skládky, jejíž záměr .A.S.A. oznámila v závěru loňského roku, je již mimo hru. .A.S.A. už dříve potvrdila, že obě etapy nebudou provozovány současně. “Můžeme garantovat, že nedojde k synergickému efektu realizace IV. a V. etapy současně, protože dosud není povolena výstavby IV. etapy,” napsala .A.S.A. před rokem Ministerstvu životního prostředí. “Lze také opačně konstatovat, že upustíme od záměru V. etapy v případě získání stavebního povolení na IV. etapu.” Záměr V. etapy .A.S.A. zveřejnila v loňském roce v reakci na zablokované územní řízení IV. etapy. V. etapa měla být celá umístěna na území obce Uhy, takže Nelahozeves by z ní neměla žádné příjmy. Právě to mohlo sehrát jistou roli při rozhodování občanů obce v referendu. Starostka Petra Urbanová i vodohospodář Martin Jakoubek totiž před referendem opakovaně upozorňovali, že pokud .A.S.A. nezíská povolení pro skládku na území Nelahozevsi, rozšíří místo toho současnou skládku na území Uh v podobě V. etapy. OsN v reakci na tyto hrozby argumentovalo, že zabránit lze oběma záměrům, Martin Jakoubek to však označil za “bláboly”.
(mm)