Ředitelka MŠ Ivana Janovská obvinění kategoricky odmítá ■ Od března školka prodlouží provozní dobu do 16 hodin ■ Nová školka v areálu PTZ by mohla být otevřena ještě letos ■ Od školního roku 2011/2012 bude mít školka nové vedení
Diskriminuje školka Lešany?
Členka školského výboru zastupitelstva obce Zuzana Štědrá obvinila vedení mateřské školy, že při přijímání dětí diskriminuje obyvatel Lešan. Podle Zuzany Štědré školka při výběru upřednostňuje děti z vnitřní Nelahozevsi na úkor dětí z Lešan. Zuzana Štědrá se tak vyjádřila na veřejném zasedání zastupitelstva obce dne 7. února 2011.
Podle ředitelky mateřské školy Ivany Janovské je ale obvinění nesmyslné. Zápis dětí do mateřské školy probíhá dle Ivany Janovské každoročně podle stanovených kritérií, která jsou dopředu projednávána s obcí. “Kritéria jsou uložena ve školce i s výsledky přijímacího řízení,” uvedla ředitelka MŠ. Zároveň zdůraznila, že ve školním roce 2010 – 2011 bylo na 13 volných míst přijato celkem pět lešanských dětí, z toho tři z lokality Lešany-Resort a dvě ze staré části Lešan.
Kritéria pro přijímání dětí pro školní rok 2011 – 2012 by měla být zveřejněna na webových stránkách mateřské školy do poloviny dubna.
Ředitelka doplnila, že je připravena podrobit se kontrole dodržování kritérií při přijímání dětí do školky, ale nemůže jednotlivá rozhodnutí zveřejnit. “Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí do školky obsahuje citlivá osobní data dětí i jejich rodičů,” upozornila Ivana Janovská.
Zuzana Štědrá na posledním zasedání zastupitelstva kritizovala také skutečnost, že v minulých letech obsahovala přihláška do mateřské školy omezení, dle kterého nemohli rodiče podat současně přihlášek do různých mateřských škol v okolí, aby tak zvýšili šance na úspěch. Ředitelka MŠ v reakci na tuto kritiku ujišťuje, že v letošní přihlášce se toto omezení již vyskytovat nebude. “Rodičům se za tento nedostatek omlouvám,” dodala.
Mateřská škola Nelahozeves v současné době disponuje kapacitou 45 dětí. Maximální počty dětí vycházejí z platné legislativy a budova ve Školní ulici, ve které je školka provozována, neumožňuje tuto kapacitu dále navyšovat. V současné době tak nedokáže školka uspokojit poptávku, která narostla zejména v posledních letech – pro srovnání, např. v roce 2003 navštěvovalo mateřskou školu 35 dětí. Na zvýšené poptávce se významnou měrou podílí výstavba nových rodinných domů v různých částech Nelahozevsi a měnící se skladba obyvatel ve prospěch rodin s malými dětmi. Největší nárůst obyvatel přinesla lokalita Lešany-Resort, kde bylo v uplynulých letech postaveno více než sto nových rodinných domů.
Školka prodlužuje provozní dobu
Současná provozní doba mateřské školy je od 6.00 do 15.30 hodin. Někteří obyvatelé Nelahozevsi si však opakovaně stěžují, že tato provozní doba již v současné době neodpovídá běžné pracovní době většiny populace, kteří pak nestíhají vyzvedávat děti ze školky včas.
Ředitelka školky se tedy na základě požadavků rodičů rozhodla, že od 1. března bude provozní doba prodloužena o 30 minut, tedy do 16.00 hodin. Ivana Janovská však zároveň upozornila, že všechno má svá pro i proti: “Už teď je mi líto dětí, které jsou úderem šesté hodiny ve školce a odcházet budou po deseti hodinách. Dítě patří v tomto předškolním věku k mamince a ani sebelepší školka mu rodinu nenahradí,” dodala ředitelka.
Starostka Petra Urbanová na zasedání zastupitelstva v této souvislosti upozornila, že pro případné jednání o prodloužení provozu potřebuje nejprve podnět od občanů, např. petici. “Když něco vyjednávám, potřebuji, aby za tím někdo konkrétní stál. Pak udělám maximum pro to, abych se s paní ředitelkou domuvila,” uvedla starostka.
Ředitelka školky se také vyjádřila ke stížnostem obyvatel na často vyhlašované prázdniny. Upozornila zejména na skutečnost, že učitelky mateřské školy mají ze zákona nárok na osm týdnů řádné dovolené a dalších dvanáct dnů na samostudium. “Prázdniny vyhlašuji zejména v případě odhlašování většiny dětí, a to z ekonomických důvodů,” vysvětlila Ivana Janovská. I pro minimální provoz potřebuje školka pět pracovníků, mezi nimiž jsou i pracovnice školní jídelny. “Jistě uznáte, že na sedm přihlášených dětí s nejistou docházkou a možností kdykoliv se ještě odhlásit je otevření školky s takovýmto počtem luxus,” doplnila ředitelka.
Úsporné hospodaření školky je skutečně na místě. Zatímco v roce 2009 hospodařila školka s rozpočtem téměř 1,8 milionů Kč, v roce 2010 už to bylo jen 1,3 milionů Kč a v letošním roce se rozpočet snížil na 1,2 milionů Kč.
Novela vyhlášky o předškolním vzdělávání v roce 2006 změnila pravidla pro prázdninový provoz mateřských škol. Ředitelkám a zřizovatelům novelou odpadla povinnost po dobu letního uzavření školy zajistit na žádost rodičů dítěti místo v jiné mateřince. Ukázalo se totiž, že toto ustanovení je v praxi obtížně realizovatelné, neboť každá školka rozhoduje o svém provozu nezávisle a není povinna na prázdniny přijímat děti z jiných mateřských škol.
Kdy bude nová školka?
Nedostatečnou kapacitu mateřské školy se obec snaží řešit už několik let. Dle vyjádření tehdejšího starosty Jaroslava Otáska z května 2008 mělo být řešení na stole během několika měsíců, problém však není vyřešen dodnes. Původní plány předpokládaly využití stávajícího areálu, ať už formou půdní vestavby či výstavbou nového objektu v prostorách současné zahrady. Všechny tyto varianty se však postupně ukázaly jako neprůchodné, a obec tak začala hledat prostory jinde. Ty nakonec našla v prostorách areálu PTZ a po jednáních se společností UNILEVER jako vlastníkem areálu dostala obec potřebnou budovu darem. V letošním roce navíc daroval UNILEVER obci sousední parcelu o výměře přes 500 m2, která by dle místostarosty Jaroslava Otáska měla sloužit jako školní zahrada.
{phocagallery view=category|categoryid=17|limitstart=0|limitcount=0}
V současné době je u Středočeského kraje podána žádost o dotaci na nutnou rekonstrukci získaného objektu. Dle vyjádření starostky obce Petry Urbanové by o žádosti mělo být rozhodnuto nejpozději v průběhu května. Samotná rekonstrukce by pak měla být dokončena do konce listopadu letošního roku.
Nové prostory školky by měly pojmout dalších 24 dětí, organizačně se bude jednat o odloučené pracoviště stávající školky. Kritéria, podle nichž budou děti rozdělovány mezi stávající a nové prostory, zatím nejsou stanovena, školka se však bude snažit přihlédnout k přání rodičů.
Do nového objektu bude současně umístěna knihovna, která musela z kapacitních důvodů uvolnit místo základní škole.
Chystá se konkurs na nového ředitele MŠ
Ivana Janovská letos 31. července 2011 opouští po 26 letech funkci ředitelky školky a odchází do důchodu. Ve školce strávila celkem 40 let. “Myslím si, že odejít v pravý čas je rozumné, je třeba předat školu někomu mladšímu,” doplnila Ivana Janovská.
Obec Nelahozeves na nové místo vypíše konkurs. Základní kvalifikační předpoklady pro funkci ředitele MŠ definuje zákon, další podmínky může stanovit obec jako zřizovatel. Do konkursu se mohou přihlásit i učitelky, které v mateřské škole působí nyní. Podle neoficiálních informací však zatím žádná ze současných učitelek o funkci ředitelky zájem neprojevila.