V posledním čísle zpravodaje jsme se měli možnost dočíst o tématech, kterým se bude věnovat Občanské sdružení Nelahozeves. Předseda sdružení Ing. Josef Kebrle mimo jiné napsal:
„Zejména se pak chceme věnovat sledování dění kolem možného vzniku Rady obce Nelahozeves. Vznik rady obce by způsobil, že řada rozhodnutí, která jsou dnes přijímána na veřejných zasedáních zastupitelstva, budou přijímána v pohodlném závětří rady obce.“
Vzhledem k tomu, že se o možné existenci rady skutečně mezi zastupiteli hovoří, je vhodné seznámit veřejnost s důvody jejího možného zavedení, s kompetencemi rady a její odpovědností.
Co je rada obce?
Rada obce je kolektivní výkonný orgán obce a z pohledu pravomocí je druhým nejvýznamnějším orgánem po zastupitelstvu. O tom, zda bude v obci volena rada, rozhoduje zastupitelstvo před volbami. Radu obce volí zastupitelstvo ze svého středu. Tvoří ji starosta, místostarostové a další radní volení z řad zastupitelstva. Rada koná svou rozhodovací činnost na schůzích, které jsou neveřejné. Ze schůze se pořizuje zápis. Každý občan má právo do zápisu nahlédnout na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Jaké má rada kompetence?
Nejvýznamnější kompetencí rady je zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu. Rozpočet obce schvaluje každoročně zastupitelstvo a za hospodaření dle schváleného rozpočtu odpovídá buď rada, nebo v obcích bez rady starosta. Rada připravuje jednání zastupitelstva a kontroluje plnění usnesení zastupitelstva, plní úkoly zřizovatele či zakladatele u příspěvkových organizací a právnických osob (MŠ, ZŠ, knihovna), stanovuje počet zaměstnanců úřadu, kontroluje plnění úkolů úřadu, vydává interní předpisy týkající se chodu úřadu, vydává nařízení obce, zřizuje a ruší komise rady obce – poradní orgány, rozhoduje o uzavírání nájemních smluv a smluv o výpůjčce, atd. Všechny tyto zmíněné kompetence, vyjma vydávání nařízení obce, dodnes plní starosta. Pokud by v obci byla nově zavedena rada, přejdou tyto kompetence ze starosty na radu, nikoliv ze zastupitelstva, jak si mylně vykládá předseda OsN. Kompetence zastupitelstva v obou modelech zůstávají stejné. Pouze zastupitelstvo rozhoduje o budoucnosti obce, a to výhradně na veřejném zasedání zastupitelstva. Rada pouze vykonává vůli zastupitelstva, je výkonným orgánem.
A proč by v obci měla být zavedena rada?
Obec se stane příjemcem zákonného poplatku za skládkování na svém katastru. Příjem obce se tedy mnohonásobně zvýší. Dodnes se řeší problémy postupně v závislosti na možných dotacích a na finančních možnostech obce. V následujícím období však bude mít obec větší finanční příležitosti. Zastupitelstvo se může rozhodnout pro realizaci několika investičních projektů za rok, dále se v obci může konat více kulturních akcí, a tím vším naroste nejen administrativní zátěž úřadu, ale vzrostou i nároky na organizaci a kontrolu hospodaření. Z tohoto důvodu je v současné době na místě uvažovat o zavedení rady obce.
OÚ