Bývalý starosta Nelahozevsi a současný člen zastupitelstva obce Jaroslav Otásek se bude hájit u soudu. Mělnická státní zástupkyně Petra Linková podala počátkem května obžalobu, v níž někdejšího starostu viní ze zneužití pravomoci v souvislosti s uzavřením dvou smluv s developerskou firmou Anglický Resort. O vině či nevině Jaroslava Otáska bude rozhodovat Okresní soud v Mělníku, termín hlavního líčení zatím nebyl stanoven.
Informaci o podání obžaloby potvrdila mluvčí mělnického soudu Gabriela Antonie Bartová. “Okresnímu soudu v Mělníku byla proti Jaroslavu Otáskovi podána dne 3. května obžaloba pro trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele a pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby,” upřesnila Bartová. Tyto informace korespondují s návrhem obžaloby, který před dvěma měsíci předala mělnická kriminálka státnímu zastupitelství.
Státní zástupkyně viní Jaroslava Otáska, že v rozporu se zákonem o obcích uzavřel v letech 2008 a 2010 dvě smlouvy s Anglickým Resortem (ke stažení zde a zde) bez souhlasu zastupitelstva. Ve smlouvách se obec zavázala prodat developerovi pozemky pro výstavbu několika set nových rodinných a bytových domů v Lešanech a zároveň slíbila, že změní územní plán tak, aby se příslušné parcely staly stavebními. Obžaloba uvádí, že k uzavření takových smluv neměl starosta pravomoc a že podpisem smluv vystavil obec Nelahozeves riziku sankcí ze strany developera. Jedna z uzavřených smluv připouští možné sankce ve výši až 12 milionů korun. Vedle toho může Anglický Resort po obci požadovat náhradu škody.
Anglický Resort, který je již dva roky ve ztrátě, v loňském roce skutečně začal vymáhat první pokutu ve výši půl milionu korun. V dopise, v němž se v srpnu 2011 obrátil jednatel Anglického Resortu Libor Škoda na členy zastupitelstva Nelahozevsi (ke stažení zde[1.32 MB]), odůvodňuje tento krok pokusem “vyvolat zájem Mgr. Urbanové na dodržování obcí uzavřených smluvních vztahů”. Při pozdějších jednáních další jednatel Anglického Resortu Jakub Šmejcký představitele obce upozorňoval, že firma již měla s připravovaným developerským projektem nemalé výdaje, které by v případě krachu projektu musela obec uhradit. Na výzvu místostarosty Josefa Kukly pak developer předložil obci projekt výstavby (ke stažení zde[11.35 MB]), který údajně vznikl v roce 2010.
Obec však v předloženém materiálu našla řadu nesrovnalostí. Konzultant obce Martin Jakoubek, který má mj. specializaci autorizovaného inženýra v oboru městské inženýrství, upozornil například na skutečnost, že projekt není zpracován autorizovanou osobou (v dokumentu není uveden žádný autor) a že se neopírá o platné technické normy. Podle Martina Jakoubka je výstavba nového “resortu” v této podobě z mnoha důvodů neproveditelná. Zajímavá je též skutečnost, že v textu, který údajně vznikl v roce 2010, se používají názvy ulic Na Vršku a V Lipské, ačkoliv tato jména stanovilo zastupitelstvo až počátkem roku 2011. Že “projekt” vznikl patrně narychlo až poté, co se o něj místostarosta Nelahozevsi začal zajímat, naznačují i výkresy, které jsou datovány říjnem 2012.
Když obec jednatele Anglického Resortu na tyto nesrovnalosti prostřednictvím svého advokáta v listopadu loňského roku upozornila, developer již nereagoval a od té doby dle vyjádření představitelů obce žádná komunikace neprobíhá. Je možné, že se Anglický Resort rozhodl vyčkat na výsledek trestního řízení vůči Jaroslavu Otáskovi a teprve podle výsledku stanovit další postup.
Tato situace může Jaroslavu Otáskovi pomoci, neboť obhajoba bude jistě poukazovat na skutečnost, že obci Nelahozeves žádná škoda nevznikla. Že nároky Anglického Resortu zřejmě nemají šanci na úspěch, ostatně naznačuje i sama žalobkyně Petra Linková. “Bez schválení zastupitelstvem jsou jakékoliv právní úkony týkající se převodu nemovitých věcí z majetku obce od počátku neplatné,” uvádí se v textu obžaloby. Smlouvy ze stejného důvodu považuje za neplatné i současné vedení obce. Této skutečnosti může využít obhajoba – pokud je smlouva od počátku neplatná, developer těžko může úspěšně vymáhat škodu za její neplnění.
Žalobkyně bude muset také prokázat, že Jaroslav Otásek chtěl škodu obci způsobit úmyslně. Zde mohou svou roli sehrát svědectví tehdejších členů zastupitelstva, kteří budou k soudu pravděpodobně předvoláni. Ti mohu dosvědčit, že zastupitelstvo příslušné smlouvy projednalo a schválilo. Zda se za bývalého starostu postaví, zatím není jasné. Když se okolnosti uzavření smlouvy loni snažila zjistit starostka Petra Urbanová, většina tehdejších zastupitelů buď mlčela, nebo se vymlouvala na špatnou paměť.
Obhajoba může argumentovat i usnesením zastupitelstva z 22. dubna 2010, které údajně schválilo minimálně smlouvu z roku 2010. Současné vedení obce sice pojalo podezření, že usnesení bylo vyrobeno až zpětně po vypuknutí kauzy, vyšetřovatel je však zřejmě jiného názoru, jinak by patrně Jaroslava Otáska obvinil i z padělání veřejné listiny, což neučinil. Vedení obce však tvrdí, že údajná usnesení stejně nemohou platit, protože příslušná zasedání zastupitelstva nebyla řádně svolána. Podle zákona musí být o každém zasedání dopředu informována veřejnost. Praxe před komunálními volbami v roce 2010 však byla taková, že většina zasedání se konala neveřejně na obecním úřadě. Podle ustáleného výkladu zákona o obcích je přitom jakékoliv usnesení přijaté na neveřejném zasedání zastupitelstva automaticky neplatné.
(mm)