Jak jistě víte, dne 15. února 2013 proběhlo v naší obci referendum na téma rozšíření skládky komunálního odpadu. Dostavili jste se ve velkém počtu (přes 50 %), a tak vám všem ještě jednou děkuji za účast. Počet platných hlasů pro odpověď ANO – 465, což je 67,2 %. Počet platných hlasů pro odpověď NE – 227, což je 32,8 %. V referendu jste se rozhodli pro rozšíření skládky. Přestože máme po referendu, objevily se ještě zásadní otázky, na které musím zareagovat.
Proč zastupitelstvo nevyhlásilo referendum dřív?
Zastupitelstvo nastoupilo do svého funkčního období v roce 2010, kdy se projednávala EIA (posouzení vlivu záměru na životní prostředí). Pro toto posouzení vydalo předchozí zastupitelstvo souhlas s umístěním stavby a s následným stavebním řízením. V této době ještě nebylo pochyb o tom, že skládka bude. O existenci nesouladu původního záměru s územním plánem jsme se dozvěděli v průběhu října roku 2011 a na tento nesoulad jsme upozornili v územním řízení. Záměr byl přepracován tak, aby odpovídal územnímu plánu, a znovu nebylo pochyb o tom, že IV. etapa skládky bude realizována. Za této situace by vyhlášení referenda na téma skládky již nemělo smysl, jelikož referendum se vyhlašuje proto, aby si lidé o určité věci rozhodli, a zde již nebylo o čem rozhodovat. Tato situace se změnila až ve chvíli, kdy Občanské sdružení Nelahozeves (OsN) nalezlo nesoulad s územním plánem i v nově přepracovaném záměru. Členové OsN se tedy rozhodli podat odvolání proti rozhodnutí o umístění IV. etapy skládky, jehož vyřízení záviselo na vyjádření dvou ministerstev, a tak docházelo k časovým ztrátám. OsN se samo rozhodlo vyvolat referendum o realizaci skládky pro případ, že bude třeba změnit územní plán ve prospěch investora.
Kdo ponese odpovědnost za skládku?
Odpověď na tuto otázku se odvíjí od otázky, kdo skládku schvaluje. V předvolebním boji se v obci říkalo, že „Otásek schválil skládku“. Není to tak. Bývalé zastupitelstvo dalo pouze souhlas s umístěním stavby a budoucím stavebním řízením. Samotné schvalování skládky je složitý proces, kdy investor předkládá úřadům projekt splňující zákonné požadavky. Pokud by je nesplnil, skládka by nemohla být realizována. Celý schvalovací proces však probíhá mimo obecní úřad v Nelahozevsi.
Nyní tedy zpět k otázce: „Kdo ponese za skládku odpovědnost?“ Ponese ji investor, tedy ten, kdo skládku postaví a provozuje. Ještě před samotným zahájením skládkování je investor povinen pojistit skládku na výši škody, která je určená znaleckým posudkem. Dále je povinen tento finanční obnos vést na zvláštním účtu. Skládkování je pak pravidelně kontrolováno úřady, v našem případě to bude Odbor životního prostředí v Kralupech nad Vltavou. Vedení obce je však připraveno sestavit kontrolní komisi skládky, která bude též důsledně a pravidelně skládku kontrolovat.
Petra Urbanová