První šibřinky dle historických pramenů uskutečnil zakladatel Sokola Jindřich Fügner již v roce 1865. V Podhořanech se konaly již za první republiky, ale po roce 1948 skončily. Na první obnovené šibřinky v Nelahozevsi jsme si pak museli počkat až do roku 1976, ale od té doby se staly nedílnou součástí společenské sezóny v Nelahozevsi. Letošní 38. ročník, který se konal v pátek 8. března, opět potvrdil prvotřídní kvalitu akce. Tentokrát jsme se na několik hodin ocitli v mořském světě, a bylo se skutečně nač dívat!
Preciznost příprav akce je znát na každém kroku – výrazný propracovaný plakát, nádherná stylová výzdoba sálu, vynikající kapela – a samozřejmě tradiční předpůlnoční vyvrcholení večera, při němž se desítky účinkujících dočkají satisfakce za měsíce dřiny na předtančeních s často důmyslnou a složitou choreografií, která místy naráží na hranice kapacity tanečního parketu, protože diváci se tísní po všech stranách a před nimi ještě pobíhají fotografové ve snaze zajistit si do svých alb co nejlepší snímky z těchto unikátních multigeneračních vystoupení.
Obdivuhodná schopnost podívat se na sebe samotného s nadhledem a humorem je základním atributem půlhodinové série předtančení, při nichž se nebaví jen obecenstvo, ale plnými doušky si jej vychutnávají i samotní účinkující. Letos byla vystoupení – stejně jako celé Šibřinky – tematicky laděna do mořské či spíše vodní problematiky a Dynamo se s tímto náročným tématem opět vypořádalo se ctí. Účinkující se zjevně cítili jako ryby ve vodě, jak přiléhavě konstatoval nový moderátor předpůlnoční show.
Dovolenkovou atmosféru u moře nejprve navodila nejmladší generace s pomocí remake skupiny Bum. Sedmička dívek s jedním odvážným chlapcem předvedli propracovanou choreografii s pádly.
{phocagallery view=category|categoryid=115|limitstart=0|limitcount=0}
{youtube}zYv89pu45cY{/youtube}
Další vystoupení mělo představovat oslavu náročného mořského sportu – surfingu. Jak si však povzdechl moderátor, dnešní mládež častěji než na vlnách vášnivě serfuje na nejrůznějších sociálních sítích. Mezi ně konferenciér ne zcela správně zařadil i komunikační program Skype – ale budiž mu to odpuštěno, neboť autoři vystoupení dali jinak jasně najevo, že se v IT dobře orientují. Je totiž zjevné, že výběr podkladové písně pro serfařské vystoupení nebyl náhodný – hit Everything At Once česko-australské zpěvačky Lenky Kripac využil Microsoft ve své globální reklamě na novou verzi operačního systému Windows 8 (ke zhlédnutí zde).
{phocagallery view=category|categoryid=116|limitstart=0|limitcount=0}
Při uvádění dalšího vystoupení dal konferenciér najevo své překvapení nad tím, jak někdo může vydržet s toutéž ženou celý život. Po zhlédnutí předtančení převážně starší generace Dynamáků však nikdo v sále nepochyboval o tom, že je to skutečně možné. Zajímavostí tohoto vystoupení je, že jeho choreografie místy skutečně připomíná originální klip z roku 1970 v podání Pavla Landovského, Nadi Urbánkové a Waldemara Matušky.
{phocagallery view=category|categoryid=117|limitstart=0|limitcount=0}
Nevíme, co má společného zachování tradic žatecké chmelařské oblasti se synchronizovaným plaváním. Sdružení Chmelobrana Žatec každopádně nějakou souvislost našlo a své umění předvedlo jako host večera i v Nelahozevsi. Těm, kterým se bude po působivém vystoupení žateckých akvabel stýskat, doporučujeme nařídit v srpnu 2016 budík na noční zpravodajství ČT4 Sport z letních olympijských her v Rio de Janeiru. V Nelahozevsi po 8. březnu nikdo nepochybuje, že se tam mužstvu s názvem Akva Staré Bely podaří probojovat.
{phocagallery view=category|categoryid=118|limitstart=0|limitcount=0}
Recenzenti Pirátů z Karibiku po každém dalším díle vyčítají autorům, že jde o nastavovanou kaši bez jakékoliv dlouhodobé koncepce. Přitom je vidět, že cesta z bludného kruhu existuje. Nečekaně vyrovnaný střet pirátů a pirátek na nelahozeveských šibřinkách obsahuje vše, co k úspěšným hollywoodským trhákům patří: napětí, vášeň, dějové zvraty a hlavně pečlivě vyskládaný a fantasticky vypointovaný příběh s happy endem. Fenomenální úspěch tohoto vystoupení naznačuje, jakým směrem by se scénáristi Pirátů měli při psaní pátého a šestého dílu vydat. Za povšimnutí stojí i skrytý vzkaz hudebního dramaturga Šibřinek, který v závěru zřetelně signalizuje, že klasické verneovky mají divákům stále co říci!
{phocagallery view=category|categoryid=119|limitstart=0|limitcount=0}
Na Dynamu jsme si již zvykli, že smysl secvičených předtančení nemá pouze zábavný charakter: každý kus v sobě obsahuje poselství k zamyšlení. Ve vystoupení s plačícím dítětem je jich důvtipně skryto hned několik. Zdaleka přitom nejde jen o poněkud neortodoxní metodu, jakou lze utišit brečící dítě. Autoři předposledního kusu večera nás v druhém plánu také naléhavě upozorňují, že uniforma nemusí být vždy zárukou kvality – ostatně jak si lze vysvětlit myšlenkové pochody matky, která své plačící dítě svěří do rukou party vysmátých nasávajících námořnic? Ty se pak nezmohou na nic jiného než na chaotické poskakování okolo plačícího drobečka a zběsilé pohupování kočárkem – dle Petra Spáleného se naštěstí jedná o solidní výrobek. V jednom okamžiku dostane neviňátko od jedné z námořnic dokonce facku!
{phocagallery view=category|categoryid=120|limitstart=0|limitcount=0}
Jak známo, scénáristé do svých děl často vtělují příběhy, které sami zažili. Nejinak tomu bylo jistě i v případě závěrečného vystoupení, v němž pánové charakteristickým způsobem poskakují před obsazeným WC. Ponechme nyní stranou drobnou nedomyšlenost děje – dle moderátora se scéna odehrává na pláži, takže čekat, až se uvolní kabinka, je prostě nesmysl. Důležitější je ale něco jiného. Naprostá věrnost provedení klíčového pohybu a současně neobvykle dokonalá synchronizace mezi osmi tanečníky totiž naznačuje, že v tomto případě nešlo jen o nacvičený tanec, ale že to prostě bylo doopravdy.
{phocagallery view=category|categoryid=121|limitstart=0|limitcount=0}
Souhrnné video všech předtančení:
{youtube}UFipo4zwoKQ{/youtube}
///
Šibřinky se opět a právem staly vrcholem společenské sezóny v Nelahozevsi. Kromě tradičních předtančení, k nimž začíná být těžké vymýšlet stále nové superlativní přívlastky, k tomu samozřejmě významnou měrou přispěla i velvarská kapela Globus Band. Těleso, které svými působivými vokály táhnou Marek Hnilica a Veronika Langrová (mladá zpěvačka z Nelahozevsi), dohromady skvěle šlape a bez dlouhého váhání lze konstatovat, že Globus Band je bezkonkurenčně nejlepší z toho, co je v Nelahozevsi v posledních letech k tanci a poslechu k mání.
{phocagallery view=category|categoryid=122|limitstart=0|limitcount=0}
{youtube}pBXmU62z7W0{/youtube}
Stejně tak každoročně sklízí obrovský úspěch nedělní pošibřinkový karneval, který letos potěšil děti zejména tombolou, v níž vyhrával každý!
{phocagallery view=category|categoryid=123|limitstart=0|limitcount=0}
{youtube}BVdTC3XcoAs{/youtube}
(mm)