Vážení spoluobčané,
během dvou let, kdy visí ve vzduchu téma skládky, zaznívají z různých míst názory a informace o skládce. Přesto se nám všem nabízejí další a další otázky. A tak jsem si pro vás připravila odpověď na ty, které považuji za zásadní.
1. Proč zastupitelstvo vyhlásilo referendum?
V posledním čísle zpravodaje jste se dočetli, že zastupitelstvo zamítlo návrh přípravného výboru (členů Občanského sdružení Nelahozeves) na konání místního referenda. Členové Občanského sdružení Nelahozeves (dále jen OsN) předložili zastupitelstvu podpisový arch, který pro konání místního referenda podpořilo 577 obyvatel naší obce. Obecní úřad si zajistil přezkoumání návrhu advokátní kanceláří. Ta se zpočátku vyjádřila, že položená otázka je nejednoznačná a doporučila zastupitelstvu návrh zamítnout. Některým zastupitelům se otázka nelíbila, protože byla nesrozumitelná a negativně formulovaná. Odpověď by pak mohla některým občanům činit potíže. Zastupitelstvo nakonec návrh neschválilo.
Vzápětí se zastupitelé ocitli před rozhodnutím, zda vyhlásit referendum s jinou otázkou. A pokud ho vyhlásit, tak pro jakou otázku. Nalézt formulaci otázky, která by byla jasná, stručná, a přesto neumožňovala různé výklady a postihovala odpověď na všechny souvislosti se skládkou, bylo téměř nemožné. Zastupitelstvo mělo krátký čas na to vše promyslet.
OsN vyjádřilo připravenost podat žalobu a domoci se referenda soudní cestou. Zastupitelstvo však nemělo zájem řešit vyhlášení referenda soudně. Zastupitelé cítili závazek vůči 577 lidem, kteří vyjádřili svou vůli rozhodnout o skládce v referendu. Pro vyhlášení referenda nás mimo jiné motivovala potřeba stanovit jednou provždy jasnou cestu vedení správy obce. Vést obec v době nejistoty není jednoduché. Kdybychom referendum nevyhlásili, celá záležitost skládky by se časově protahovala. Věřím, že stejně jak je důležité znát směr cesty pro zastupitele, chtějí i naši obyvatelé již jednou provždy znát odpověď na to, zda skládka bude rozšířena. Zastupitelstvo nakonec formulovalo otázku pro referendum takto: Souhlasíte s rozšířením skládky komunálního odpadu na katastrální území Nelahozeves? Otázka je oproti předchozí formulaci výstižná a srozumitelná.
2. Co se stane, když výsledek referenda bude ANO?
Ačkoliv se tato otázka zdá být na první pohled zbytečná, není, a odpověď na ni je složitější. Pokud by referendum dopadlo pro skládku kladně, získá tím zastupitelstvo jasný pokyn, že má dále pokračovat ve své práci. Vedení obce má možnost se kladně vyjadřovat v řízení o vydání integrovaného povolení, ve stavebním řízení a dále zastupitelstvo může schválit případnou změnu územního plánu.
Neznamená to však, že jednotlivé fáze schvalovacího procesu nebudeme kontrolovat po odborné stránce. Nadále budeme v takovém případě postupovat věcně v zájmu obce a ve prospěch našeho území a našich obyvatel.
3. Co se stane, když výsledek referenda bude NE?
Zastupitelstvo bude vázáno výsledkem referenda, a tak nebude vydávat souhlasná stanoviska a nebude měnit územní plán ve prospěch skládky.
4. Nebude-li skládka, nic se nestane
Obec bude mít nadále k dispozici finanční prostředky plynoucí z daňových výnosů státu. Obec získává tímto způsobem částku kolem 18 milionů na rok. Po odečtení všech mandatorních výdajů (náklady na provoz = obecní úřad, škola, školka, kulturní dům, hasičárna, údržba obce, svoz odpadu, …) zbývá na nepovinné výdaje kolem 3 milionů korun. Obec má v současné době půjčky, které bude splácet 7—10 let v závislosti na tom, jak dopadnou audity na některé závazky. Splátky půjček činí v tomto okamžiku 2 miliony korun ročně. Zbývá nám tedy jeden milion korun, který můžeme investovat do zlepšení našeho okolí. V současné době nám nezbývá nic jiného než hledat vhodné dotace. V závislosti na druhu dotace musí obec dofinancovat zpravidla od 5 do 40 %. Dotace se však nevypisují na všechny potřeby českých obcí. Naši obec trápí vodohospodářské problémy – odvádění dešťových vod v Lešanech, v Hleďsebi a Podhořanech. Na odstranění těchto problémů dotace nejsou a pravděpodobně nebudou. Chybějící splašková kanalizace bude stát řádově několik desítek milionů korun. Obec tedy bude muset nejprve splatit dluhy a následně si znovu na některé investiční záměry půjčit. Takto to funguje ve většině českých měst a obcí, pokud nemají jiný zdroj financí.
5. Potřebuje obecní úřad peníze?
Nepotřebuje. Obecní úřad tu bude, ať už skládka bude nebo ne. Obecní úřad zajišťuje agendu státu pro nás pro občany. Provádí mj. ověřování listin, podpisů, evidenci obyvatel, služby Czech POINTU a oddávání. Tyto základní služby jsou financovány státem a příjmy ze skládky s chodem úřadu nemají nic společného.
6. Potřebuje obec peníze?
Ano, potřebuje. Obec je společenstvím lidí. Jde o nás, kteří v obci žijeme. Jistě každý z nás najde něco, co by ve svém okolí chtěl opravit nebo zlepšit. Věřím, že nám všem záleží na okolí, ve kterém žijeme. Peníze, které by obec získala prostřednictvím skládky, by se na takové zlepšení okolí mohly použít.
7. Co s příjmy ze skládkování?
Slýcháváme od odpůrců skládky, že v obcích, ve kterých se nachází skládka, nejsou peníze vidět. Byla jsem se podívat v obci Uhy a peníze tam vidím. Je pochopitelné, že se dívám na okolní obce jinou optikou. Všímám si chodníků, opravených komunikací, veřejné zeleně a osvětlení. Všímám si také vzhledu obecních budov. Takových věcí jsem si ovšem předtím, než jsem se stala starostkou, nevšímala. A tak mám pochopení pro ty, kteří peníze nevidí. Zbývá jen vyjmenovat oblasti, do kterých je nutné nasypat peníze. Jak jistě tušíte, seznam je dlouhý.
Mezi nejnaléhavější problémy patří vodohospodářské problémy v obci, které již hrozí reálným nebezpečím (např. odvod dešťové vody z Anglického Resortu I., řešení výtoků podzemní vody v Lešanech na návsi, dokončení dešťové kanalizace v Lešanech, řešení pravidelného zaplavování zástavby v Cihelnách, propad ulice Školní, podemílání školy a školní jídelny havarovanou dešťovou kanalizací, řešení pramenních vývěrů v Hleďsebi a v Podhořanech, …). Také nás trápí povinnost odstranit černou skládku v Lešanech. Obecní budovy potřebují opravit, zateplit a některé od základu zrekonstruovat nebo dokonce zbourat a postavit nové (školní jídelna). Dále bychom měli pokračovat v odkanalizování obce. Nejprve však musíme dokončit práce na splaškové kanalizaci v ulicích Vltavská, Zahradní a Příčná. Trápí nás špatný stav místních komunikací. První příjmy ze skládky bychom však měli investovat směrem k lidem, kteří skládkou nejvíce trpí.
Jistě bych mohla pokračovat v seznamu dále, ale smyslem výčtu naléhavých problémů není vyjmenovat je všechny, ale přiblížit vám problémy, kterým se v nejbližší době musíme věnovat. Otázka, jak naložíme s penězi, je tedy tímto zodpovězena. Jak budou tyto problémy řešeny, závisí na financích. Pokud by v obci vznikla skládka, můžeme očekávat příjmy kolem 80 milionů korun ročně. Během tohoto volebního období budu prosazovat, abychom řešili výše zmíněné nedostatky v závislosti na jejich naléhavosti.
8. Zajistí vedení obce bezpečnost skládky?
Za dobu dvou let, kdy se neustále zabýváme skládkou, jsem se vždy snažila mít za sebou nezávislého odborníka, který posoudí, zda je projekt v pořádku. Zpočátku se to dařilo méně a s některými odborníky jsem se musela záhy rozloučit. Shodou náhod přivedl místostarosta do obce Ing. Jakoubka, který nám pomohl sestavit expertní tým složený z inženýrů mnoha profesí a specializací, který sám vede. Od té doby se vedení obce v úzké spolupráci s najatými odborníky podařily nebývalé úspěchy. Za nimi však stojí také nemalé finanční náklady. V situaci, kdy obec skutečně postrádá finance na základní potřeby, je těžké se rozhodnout a investovat prostředky do odborných posudků, abychom měli jistotu, že tento podnikatelský záměr nebude mít fatální následky na naše životní prostředí. Mám za to, že jsme jedna z mála obcí, která se postavila investorovi tak tvrdě. Těžko najdeme město či obec, kterou tíží břímě splácení dluhů, krátí příspěvkové organizace, a přesto najde v rozpočtu bezmála 500 000 Kč, aby bránila své zájmy v území. A to vše s vědomím, že tyto povinnosti by měl nést stát prostřednictvím orgánů státní správy.
Budou-li občané v referendu pro skládku, budeme nadále kontrolovat veškerou činnost investora. Jsme připraveni provádět navíc i nezávislé sledování kvality životního prostředí na skládce i jejím širším okolí, včetně zastavěné části obce. To však mohu slíbit za současné vedení obce, které je připravené v případě rozšíření skládky část získaných prostředků investovat do nekompromisní kontroly provozu skládky, ale i návrhů a reálných projektů na vylepšení životního prostředí v obci.
Budou-li občané proti skládce, budeme se nadále snažit nalézt finance alespoň na výše zmíněnou kontrolu. Vedení obce se bude nadále vyjadřovat k dalším fázím řízení, nikoliv však kladně, ale pouze věcně. Otázkou však zůstává, nakolik bude zastupitelstvo nakloněno tomu investovat další finanční prostředky do boje s investorem.
9. Bude-li skládka, co hodlá vedení obce činit pro zlepšení životního prostředí?
Jak jsem již výše zmínila, jsme připraveni nadále investovat do odborných posudků, kontrolovat všechny fáze schvalovacího řízení skládky, zřídit komisi (odborníci, zastupitelé, občané), která bude dohlížet nad dodržením vysoké technické úrovně, kvality stavby, dodržením námi požadovaných parametrů založení skládky i nad jejím bezproblémovým chodem.
Dále se chceme soustředit na nezávislý monitoring prostředí a podzemních vod, a to jak v okolí samotné skládky, tak v lokalitě v Hleďsebi (studny a pramenní vývěry). Monitoring bychom chtěli zaměřit i na sledování kvality a úrovně znečištění podzemních vod v souvislosti se skládkou styrenových smol.
Považujeme za nutnost věnovat se zlepšení kvality života lidí v Podhořanech. Jsme připraveni se prioritně zaměřit na zajištění potřebných posudků a měření, které nám pomohou vyjednat se správcem komunikace a dotčenými orgány zjednosměrnění dopravy v Podhořanech. Jsme připraveni investovat do chodníků a dalších opatření pro zvýšení bezpečnosti v této dopravně zatížené části obce.
10. K referendu přijďte všichni!
Na závěr prosím všechny spoluobčany, aby se dostavili k referendu. Referendum bude platné, pokud se dostaví 481 oprávněných voličů, a bude pro nás závazné, pokud se vysloví pro jednu z variant alespoň 344 oprávněných voličů. Záleží tedy na každém hlasu. Osud Nelahozevsi teď leží ve vašich rukou.
Petra Urbanová
starostka