Všechny dárky už budou rozdány, ale 25. prosince si můžete přijít ještě pro jeden přídavek. Od 19 hodin si v kostele sv. Ondřeje budete moci zazpívat pásmo koled.
Zpěv doprovodí na kostelní varhany učitelka kralupské hudební školy Dušana Vojnová. Návštěvníci při vstupu obdrží texty všech písní. Tato zhruba půlhodinová akce, zajišťovaná kulturní komisí obce, bude poslední společenskou akcí v Nelahozevsi v tomto roce.
Milovníci vánoční a vážné hudby však dostali jeden dárek již minulý týden. V Rytířském sále Zámku Nelahozeves vystoupila ve středu 12. prosince Příbramská filharmonie společně s Komorním smíšeným sborem Dr. Vladimíra Vepřeka. Čtyřicetičlenné těleso pod vedením dirigenta a varhaníka Pavla Šmolíka přítomným návštěvníkům nabídlo Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, doplněnou o několik pastorel. Jako přídavek zazněl Narodil se Kristus Pán. V průběhu více než hodinového koncertu vystoupili sólisté Kateřina Falcníková (soprán), Zuzana Horská (alt), Radek Prügl (tenor) a Karel Brynda (bas).
{phocagallery view=category|categoryid=94|limitstart=0|limitcount=0}
Příbramská filharmonie byla založena v roce 1908, čímž se řadí mezi nejstarší hudební tělesa v České republice. Orchestr dříve prováděl opery, oratoria i symfonické skladby, rok po svém založení nastudoval např. Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Orchestr byl za druhé světové války dokonce po Dvořákovi krátce pojmenován, v roce 1944 byla jeho činnost násilně zastavena nacisty. Po válce byl orchestr obnoven a současně se vrátil ke svému původnímu názvu odkazujícímu na místo založení.
Od svého vzniku se Příbramská filharmonie zabývala prováděním děl především symfonického charakteru. Odpovídalo tomu ostatně i její složení – jednalo se tehdy o plnohodnotný symfonický orchestr, a to i co do počtu v něm působících hráčů na smyčcové nástroje (šest pultů prvních houslí).
Vývoj orchestru i celé společnosti jej však od symfonií, oper a operet a písňové i kantátové tvorby převedl přes období častušek a angažovaných skladeb do současnosti, kdy obsazení ansámblu často dovoluje provést jen skladby komorní, tedy např. kompozice tzv. „staré hudby“, případně je nutné přizvat si řadu výpomocí.
Současným dirigentem orchestru je varhaník a sbormistr Pavel Šmolík.
(s použitím Českého hudebního slovníku, Wikipedie a webových stránek Pavla Šmolíka)
(mm)