Zastupitelstvo obce na svém dnešním zasedání rozhodlo, že referendum, ve kterém by občané Nelahozevsi vyjadřovali svůj názor na plánovanou skládku, nevyhlásí. Návrh přípravného výboru Občanského sdružení Nelahozeves (OsN) podpořili pouze čtyři z devíti zastupitelů. OsN se teď může konání referenda dožadovat u soudu.
Po delší době vzbuzovalo zasedání zastupitelstva větší zájem veřejnosti. I proto se mimořádně konalo v Marině Vltava. Na programu totiž bylo zejména řešení návrhu referenda, který podalo OsN. Na jeho podporu vylétly po téměř dvou hodinách debatování do vzduchu pouze čtyři ruce – pro byla starostka Urbanová, místostarosta Kukla a dva lešanští zastupitelé Pavel Matoušek s Eliškou Brázdovou. Proti nim stáli Stanislav Kuchta, Jaroslav Otásek a Květuše Dittrichová, což v součtu s Jaroslavem Králem a Václavem Tureckým, kteří se zdrželi hlasování, stačilo pro to, aby návrh referenda neprošel.
Jak očekávané zasedání, o jehož důležitosti svědčí i fakt, že se ho zúčastnili všichni zastupitelé, vypadalo? Na úvod si vzal slovo Bohumil Petrů z advokátní kanceláře Bébr/Seidlová/Petrů, od které si obec nechala vypracovat právní analýzu otázky navrhované do referenda: „V původním stanovisku jsme obci doporučili, aby referendum nevyhlašovala,“ přiznal Petrů. Pak se ale po přečtení reakce OsN podle svých slov seznámil s nejnovější judikaturou a na úterním zasedání už hovořil jinak: „Když zastupitelstvo referendum nevyhlásí, může se OsN obrátit na soud. A pokud ve prospěch konání referenda nerozhodne hned soud prvního stupně, občanské sdružení nejspíš uspěje u odvolacího soudu.“ Po těchto slovech bylo z prohlášení jednotlivých účastníků diskuze cítit, že spíše počítají s tím, že se referendum uskuteční. Byla to ale prakticky poslední slova, která mohla přítomné zástupce OsN potěšit.
Na pozvání starostky se zasedání účastnil i Martin Jakoubek, vodohospodář, který obec ve věci skládky zastupuje. „Je třeba si uvědomit, že obec aktivně pracuje a připomínkuje návrhy skládky tak, aby byla co nejvíce šetrná k životnímu prostředí. Docílili jsme zmenšení plánované plochy skládky, bude muset být použito kvalitnější těsnění než na Uhách, z plánů byla zcela vyloučena kompostárna,“ vyjmenovával Jakoubek a poukazoval na to, že skládka nebude zatěžovat životní prostředí tak jako její starší příbuzné (skládka kalů Unileveru, skládka popílku a strusky Kaučuku, skládka styrenových smol Unipetrolu atd.). Známým zastáncem skládky je i bývalý starosta Nelahozevsi Jaroslav Otásek, který na zasedání zdůraznil vidinu finanční injekce, kterou by pro obec skládka představovala: „Podívejte se na Uhy – dnes je to osmá nejbohatší vesnice v České republice. Tam by vás s nějakým občanským sdružením hnali!“ Zároveň OsN vytkl, že při sbírání podpisů na podporu referenda nepostupovalo dostatečně transparentně a zvláště starší lidé nevěděli, co vlastně podepisují. „Ta otázka byla položena chytře. Byl to podvod na lidi,“ nebál se volit tvrdá slova.
V lehčím tónu pokračoval starosta nelahozeveského dobrovolného hasičstva Radek Modes, který uvedl, že když už jde OsN tolik o ekologii, mělo by raději jeho 25 členů přijít hasičům a myslivcům pomoci s úklidem v obci. O chvíli později zase zástupce Občanského sdružení za trvale zelenou Prahu, které před nedávnem rozeslalo do nelahozeveských domácností letáky zrazující od referenda, uvedl, že mu připadá, že OsN hraje za firmu Ekologie z Rynholce, která občanské sdružení financuje a jeho prostřednictvím se snaží vyhrát konkurenční boj s .A.S.A. Tuto konspirační teorii následně podpořil i předseda Mysliveckého sdružení Kralupy-Zeměchy Zdeněk Viktora. Josef Kebrle a Miloš Mojžiš, dva čelní zástupci OsN, kteří se aktivně zapojovali do diskuze, jakoukoli spojitost s Ekologií kategoricky odmítli a zdůraznili, že činnost OsN je financována výhradně z členských příspěvků. „Většímu nařčení jsem ve svém životě nečelil. Hluboce se mě to dotklo,“ dodal Kebrle.
To už ale začínala plamenná diskuze ujíždět od původního tématu natolik, že si toho všiml i Bohumil Petrů, který jinak po svém úvodním slovu sledoval průběh zasedání tiše. „Než budou zastupitelé hlasovat, prosím uvědomme si, že se tady nerozhoduje o tom, zdali má či nemá být vybudována skládka, ale o tom, zdali bude či nebude vyhlášeno referendum.“
Ještě než došlo k samotnému hlasování, vzal si slovo Miloš Mojžiš, který ve svém krátkém projevu kvitoval, že Bohumil Petrů uznal argumenty, jimiž OsN reagovalo na analýzu jeho advokátní kanceláře, a že konání referenda obci nepřímo doporučil. Zároveň Mojžiš připomněl, že OsN nehodlá jít hlavou proti zdi a návrh referenda podalo i s „rizikem“, že se většina obyvatel vysloví ve prospěch skládky. V takovém případě by podle něj občanské sdružení nepodnikalo žádné další kroky proti výstavbě skládky. „Na druhou stranu, pokud by se výrazná většina obyvatel vyslovila proti skládce, půjdeme do toho na krev,“ dodal Miloš Mojžíš.
To ještě netušil, že zastupitelstvo za několik minut vystaví referendu stopku. Pokud se OsN myšlenky na referendum nechce vzdát, zbývá mu teď jediná možnost – obrátit se na soud. Ten se v podobných případech často přiklání na stranu občanských iniciativ, a tak šance, že občané Nelahozevsi přece jen zamíří k urnám, stále existuje.
Jak hlasovali jednotliví zastupitelé v otázce konání referenda?
- PRO: Petra Urbanová, Pavel Matoušek, Josef Kukla, Eliška Brázdová
- PROTI: Jaroslav Otásek, Stanislav Kuchta, Květuše Dittrichová
- ZDRŽELI SE: Jaroslav Král, Václav Turecký