Návrh referenda o skládce, který byl počátkem října předložen obecnímu úřadu, je ve vážném ohrožení. Obec si totiž nechala vypracovat právní analýzu otázky navrhované do referenda. A právníci řekli, že otázka je špatně položena a referendum v této podobě nelze konat.
Právní analýzu, kterou vypracovala na objednávku obce advokátní kancelář Bébr/Seidlová/Petrů (plné znění analýzy zde), obec obdržela v pátek, pouhých pár dnů před zasedáním zastupitelstva, které má o konání referenda rozhodnout. Návrh referenda podpořilo téměř 600 obyvatel obce. Navrhovaná otázka zní: Souhlasíte s tím, aby orgány obce Nelahozeves nepodnikaly již žádné kroky směřující k výstavbě skládky odpadů v územním obvodu obce Nelahozeves?
Podle názoru advokátní kanceláře zasahuje takto položená otázka i do pravomocí obce v tzv. přenesené působnosti (výkon státní správy), což je dle právníků nezákonné. Advokátní kancelář navrhované otázce také vytýká, že je “příliš obecná, nekonkrétní, příliš široká, nejednoznačná a blíže neurčující konkrétní kroky, které orgány obce nemají podnikat”. Závěrem advokátní kancelář doporučuje zastupitelstvu, aby rozhodlo, že referendum nevyhlásí.
Občanské sdružení Nelahozeves, které referendum iniciovalo, se stanoviskem advokátní kanceláře nesouhlasí a je přesvědčeno, že otázka je položena správně a výklad zákona ze strany advokátní kanceláře je chybný. V dopise, kterým se sdružení v neděli večer obrátilo na všechny členy zastupitelstva, se snaží zastupitele přesvědčit, aby referendum v úterý vyhlásili. Svou argumentaci přípravný výbor opírá i o řadu judikátů Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu z obdobných případů v jiných obcích (text dopisu zde).
Otázka místního referenda je na programu úterního zasedání zastupitelstva. Zastupitelstvo musí podle zákona buď referendum vyhlásit, nebo konstatovat, že o navržené otázce nelze referendum konat. Pokud zastupitelstvo referendum nevyhlásí, může přípravný výbor požádat o vyhlášení referenda soud. Ten má pak na rozhodnutí 30 dnů.
Případy, kdy zastupitelstvo obce nevyhlásí referendum vyvolané ze strany občanů, jsou v naší zemi poměrně časté. Mezi známé kauzy z poslední doby patří například místní referenda v Plzni a v Praze 7, kterými se místní aktivisté snaží zabránit realizaci kontroverzních záměrů – obřího multifunkčního centra Corso v centru Plzně a nové budovy radnice v Praze 7. V obou případech zastupitelstva předložená referenda v rozporu se zákonem nevyhlásila. V obou případech pak přípravné výbory uspěly u soudů, které referenda vyhlásily samy místo zastupitelstev.
(mm)