V 16. kole dotačního dotačního programu LEADER obec uspěla se svou žádostí o dotaci na rekonstrukci další části budovy č. 313 v Zagarolské ulici – od sdružení Přemyslovské střední Čechy, které prostředky rozděluje mezi žadatele z regionu, dostala ze všech podaných žádostí v oblasti “občanské vybavení a služby” největší počet bodů. Umístila se tak na prvním místě a získala od Přemyslovců dotaci ve výši 572 tisíc korun.
TJ Dynamo Nelahozeves, které si do stejného kola podalo žádost o dotaci na modernizaci podlahy v tělocvičně, naproti tomu nedostane nic – žádost Dynama se umístila až na 36. místě v konkurenci dalších 42 projektů, přičemž úspěšných bylo prvních 15.
Strategický plán = klíč k úspěchu
Jak už jsme informovali, jedním z rozhodujících kritérií pro přidělení dotace je existence strategického plánu. Pokud má žadatel vypracovaný strategický plán a v něm má přímo zmíněn projekt, na který žádá o dotaci, dostane za něj deset bodů. A jak ukazuje hodnocení výběrové komise Přemyslovců, těchto deset bodů je naprosto rozhodujících. Kdyby totiž obec Nelahozeves neměla strategický plán vypracovaný, dotaci by nezískala. A totéž platí obráceně pro Dynamo – se strategickým plánem v kapse by už potřebnou laťku překročilo.
Jak už jsme přitom informovali, strategický plán je v podání Nelahozevsi zcela formální a v podstatě bezcenný dokument, přesto za něj obec obdržela plný počet bodů od všech šesti hodnotitelů. Předmětem hodnocení Přemyslovců bylo navíc jejich vlastní dílo, protože strategický plán vytvořili pro obec Nelahozeves na zakázku sami Přemyslovci.
Kromě plného počtu 60 bodů od 6 hodnotitelů za strategický plán dostala obec dalších 50 bodů za to, že záměru rekonstrukce budovy č. 313 projednala s občany. Myslí se tím zřejmě projednání pracovní verze strategického plánu, na níž byl projekt asi dvěma větami zmíněn.
Tato dvě kritéria, společně s dalšími dvěma, si Přemyslovci do hodnocení doplnili sami, nad rámec povinných kritérií stanovených Ministerstvem zemědělství, které evropské peníze z programu LEADER rozděluje. A dokonce jim přidělili dvojnásobnou váhu. Důvod, proč mají kritéria Přemyslovců vyšší váhu než kritéria ministerstva a v důsledku tak hrají v hodnocení rozhodující roli, nebyla ředitelka společnosti Přemyslovské střední Čechy Jaroslava Saifrtová v telefonickém rozhovoru s autorem článku schopna vysvětlit. Pouze uvedla, že takto nastavené bodové hodnocení se jim “lépe převádí na procenta”. Přitom se jedná o naprosto triviální kupecké počty – přehlednou tabulku pro převod bodů na procenta lze v Excelu sestavit během několika minut.
Transparentnost Přemyslovcům nic neříká
Detaily hodnocení však Přemyslovci nezveřejňují – jediné, co je publikováno, je pořadí podaných žádostí a procentuální výsledek, což jsou povinné údaje, jejichž zveřejňování nařizuje i Ministerstvo zemědělství. Na co přesně byly dotace přiděleny, se ale nikde dočíst nemůžete a Přemyslovci podrobnější informace odmítají poskytnout – ředitelka Saifrtová autora článku odkázala, aby se obrátil na jednotlivé žadatele.
Dotační program LEADER je občas označován za příklad způsobu rozdělování dotací, kde je minimalizováno riziko korupce, protože dotace nepřidělují anonymní úředníci kdesi na ministerstvu, ale prostředky jsou nejprve rozděleny mezi tzv. místní akční skupiny (jednou z nich jsou právě Přemyslovci), které znají problémy regionu a vědí tedy, kam je tedy třeba peníze primárně směřovat. Teprve v rámci těchto akčních skupin jsou pak rozdělovány dotace konečným žadatelům. (Je otázkou, do jaké míry Přemyslovci znají problémy Nelahozevsi, ale to je v tuto chvíli vedlejší.)
Praxe Přemyslovců však ukazuje, že tento mechanismus je ještě méně transparentní než centrální rozdělování. Proč tomu tak je, lze doložit jednoduchým srovnáním.
V obci Nelahozeves v tuto dobu finišuje rekonstrukce železničního nadjezdu, která je financována ze strukturálních fondů Evropské unie. Protože dotaci přidělovala veřejná instituce (Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy), můžete si podle zákona o svobodném přístupu k informacím požádat například o detailní výsledky hodnocení komise, která posuzovala žádost o dotaci. Autor článku tak skutečně před necelým rokem učinil a všechny potřebné informace tak získal – má tedy například k dispozici detailní bodové hodnocení, které projektu rekonstrukce nadjezdu přidělili jednotliví členové výběrové komise.
Jenže Přemyslovci jsou soukromý podnik a zákon o přístupu k informacím se na ně nevztahuje. Je jen na paní ředitelce Saifrtové, co bude ochotná vám sdělit a co ne. Ředitelka podle svých slov neví, “co víc zveřejňovat, aby to bylo transparentní”. Například ale odmítá sdělit, kolik bodů získaly žádosti v jednotlivých hodnocených kritériích a kolik bodů jim přidělili jednotliví hodnotitelé (je jich celkem sedm). Proč tyto informace není možné zveřejnit, Jaroslava Saifrtová vysvětlila tím, že by to “lidem nic neřeklo”.
Že hodnocení jednotlivých hodnotitelů může být zajímavé, lze ukázat na jednom drobném příkladu. Jedním z členů výběrové komise Přemyslovců je jistý JUDr. Tomáš Richtr, spolumajitel firmy EKOFRUKT Slaný. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby právě EKOFRUKT Slaný nedostal v tomto 16. kole 420 tisíc korun na “částečnou obnovu původního vzhledu zámečku Blahotice”. Loni už tato ovocnářská firma na totéž dostala 600 tisíc – celkem již tedy z fondu získala více než milion korun. Zámek Blahotice přitom není žádný dobročinný podnik – jedná se o hlavní sídlo firmy EKOFRUKT Slaný, která o dotaci požádala a jejíž spolumajitel je členem hodnoticí komise. Křišťálovější ukázku střetu zájmů už by člověk zřejmě těžko hledal.
Co se bude za dotaci realizovat?
Obec za získané peníze hodlá zrekonstruovat další část budovy č. 313, kterou získala darem od firmy UNILEVER. Jedná se o zadní polovinu přízemí o celkové výměře přibližně 170 m2, která by po provedení rekonstrukce měla sloužit jako volnočasové centrum pro občany a měla by se zde konat i zasedání zastupitelstva. V rámci projektu budou zbourány současné vnitřní příčky (ty jsou přizpůsobeny původnímu účelu budovy, která v minulosti sloužila jako ubytovna pro pracovníky PTZ) a bude provedena kompletní vnitřní rekonstrukce – pokládka nových podlah, omítky, výmalba, elektroinstalace, vytápění či vzduchotechnika. Zrekonstruováno bude i sociální zařízení. Celkové náklady odhadnuté projektantem činí 762 tisíc Kč včetně DPH.
Obec již v průběhu let 2011 a 2012 zrekonstruovala zhruba 3/4 budovy. Horní patro bude od září sloužit jako školka, v přední části přízemí obnovila provoz knihovna, která musela vyklidit prostor rozšiřující se základní škole. Současně byly v přízemí zřízeny prostory pro Klub seniorů. Náklady na dosavadní fáze rekonstrukce a vybavení budovy přesahují 4 miliony korun, podstatná část těchto nákladů je však pokryta dotacemi Středočeského kraje.
Obec svou žádost u Přemyslovců odůvodnila mj. tím, že “nemá vlastní společenský sál, kde by mohla zajišťovat jednání zastupitelstva a další aktivity”. O společenské místnosti hasičské zbrojnice, kde v současnosti probíhá většina zasedání zastupitelstva i celá řada dalších kulturních i jiných akcí, se obec v žádosti nezmínila. Budova hasičské zbrojnice je ve vlastnictví obce Nelahozeves, ale před dvěma lety byla společně s kulturním domem zastavena ve prospěch obce Uhy, od které si Nelahozeves v roce 2010 půjčila 10 milionů korun.
Dotace přidělené Přemyslovci musí nyní ještě schválit Ministerstvo zemědělství, tento krok lze však považovat spíše za formální.