Když dnes už bývalý hejtman Středočeského kraje před necelými dvěma týdny navštívil Nelahozeves, všichni očekávali, že se sem za několik měsíců podívá znovu a přestřihne nám pásku na našem krásném novém mostě. Ani sám David Rath netušil, že někde v útrobách protikorupční policie mu už detektivové stříhají metr a že jeho politická kariéra je u konce.
Po buřtovém festivalu v Mladé Boleslavi a pivních slavnostech ve Velké Dobré byl chřestový festival v Nelahozevsi poslední ze série gurmánských akcí, které zadlužený Středočeský kraj pořádal a platil – shodou okolností půl roku před volbami. A jak se včera ukázalo, pro doktora Ratha byl nelahozeveský festival poslední definitivně.
Nelahozeves se s Davidem Rathem setkala poprvé už v devadesátých letech. Rath byl tehdy ještě jako lékař kralupské záchranky přivolán ke zranění hráče na hřišti Dynama. Sanitka sice přijela rychle, ale pan doktor cestou k pacientovi potkal své známé a trochu se s nimi zapovídal. Když jej tehdejší starosta Jaroslav Otásek (který byl na hřišti shodou okolností přítomen) upozornil, že na něj čeká zraněný hráč, setkal se s typickou rathovskou arogantní reakcí.
Střih. Jsme zhruba o deset let dále a Jaroslav Otásek se setkává s Davidem Rathem znovu – tentokrát již v jeho kanceláři středočeského hejtmana v souvislosti s vyřizováním žádosti o dotaci pro obec Nelahozeves. Zde se ukázalo, že David Rath nezapomíná: bývalému starostovi Nelahozevsi dal okamžitě najevo, že otvírat si na něj pusu se nevyplácí – dávnou kauzu mu připomenul hned na uvítanou.
I mnohokrát později nejmocnější muž kraje svými skutky ukazoval, že loajalita je pro něj důležitou hodnotou, kterou není radno podceňovat. Zatímco tedy sypal peníze do svých domovských Hostivic a dalších obcí řízených starosty z ČSSD, jiné obce přišly zkrátka – o tom by jistě mohl hovořit třeba dlouholetý starosta Slaného Ivo Rubík v souvislosti s dotacemi na slánskou nemocnici. Jeho město mělo bohužel tu smůlu, že si za starostu zvolilo člověka bez potřebné stranické knížky.
Ostatně i předseda místní organizace ČSSD v Nelahozevsi Radek Modes nedávno bezelstně přiznal, že rozhodování o krajských dotacích lze na těch správných místech popostrčit i po stranické linii – dle jeho slov to byla právě místní ČSSD, která Nelahozevsi pomohla při získávání některých dotací, například na novou školku v Zagarolské ulici.
Teď, když byl David Rath kvůli dotacím zatčen se sedmi miliony korun v krabici a dalších třicet se našlo u něho doma v podlaze, může Radek Modes přemýšlet o tom, do jaké míry je tato politika správná a zda jeho podpora tomuto narcistnímu “šibalovi” nebyla poněkud krátkozraká.
Signály, že ve Středočeském kraji něco s dotacemi nehraje, tu totiž byly už dříve a nemuseli jsme pro ně jezdit až do Buštěhradu či do Kladna. Již před několika měsíci jsme na těchto stránkách upozornili, že právě rekonstruovaný železniční nadjezd v Nelahozevsi se nemusel bourat – podle poslední kontroly provedené v roce 2008 byl most v uspokojivém stavu a dle odborného posudku se dal opravit za zlomek ceny, než která bude odčerpána z fondů EU za jeho demolici a opětovné postavení.
Podklady, které Středočeský kraj k žádosti o dotaci na rekonstrukci mostu přiložil, navíc ukazují, že dotaci lze v naší zemi získat i na základě velmi zkreslených a zavádějících informací. K tomuto tématu se ještě vrátíme po skončení kontroly, kterou už u této dotace nějaký čas provádí Ministerstvo financí. Rekonstrukce mostu v Nelahozevsi za bezmála 30 milionů korun také spadá mezi zakázky, u nichž bylo včera kvůli bývalému hejtmanovi zastaveno financování z evropských fondů. Můžeme jen doufat, že průšvih, do kterého se David Rath dostal, nakonec nezkomplikuje závěrečnou fázi výstavby nového mostu.
Takže se mějte, pane doktore. A až vás jednou pustí z vězení, klidně se u nás zase zastavte – pod podmínkou, že se nebudete navážet do našich starostů. A pokud budete v Nelahozevsi utrácet, tak výhradně za vlastní.