Ráno 24. února jsme se všichni probudili do války, do války, kterou většina světa nečekala. Ruská armáda na rozkaz svého prezidenta Vladimíra Putina vstoupila na suverénní území svobodného státu Ukrajina. Tento válečný akt zasáhl nejen samotnou Ukrajinu, ale i celý svobodný svět. V nastalých hodinách, dnech a týdnech následovala jedna z největších uprchlických vln v moderních dějinách, a trvá i v těchto dnech. Vlny válečných uprchlíků, převážně ženy, děti a senioři, míří do bezpečí okolních států. Vlna solidarity, kterou mnozí nepamatují, zasáhla snad každého z nás. Dotkla se každého města i vesnice, které se snaží pomoci, jak je v jejich možnostech. Své možnosti a schopnosti nabídla nejen sama obec Nelahozeves, ale i její obyvatelé.
Rychlá finanční pomoc od obce
Jedna z prvních možností, jak mohla obec pomoci, vznikla hned záhy po začátku války. Shodou okolností právě v pondělí 28. února se konalo zasedání zastupitelstva, na kterém zastupitelé schválili mimořádný finanční dar pomoci Ukrajině.
Na návrh starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) byl do programu zasedání přidán nový bod – návrh na finanční pomoc Ukrajině. Starosta návrh doprovodil slovy: „Vážení spoluobčané, doba, na kterou jsme byli zvyklí, skončila. Doba ,blahobytu‘ a bezpečí, kterou jsme vnímali jako samozřejmost, se otřásá v základech. Mohu jen doufat a v hloubi duše si přát, aby demokratické základy naší společnosti přetrvaly i tuto složitou dobu. Že jsme to právě my, kdo tvoří a přenáší myšlenku svobody. Svobody slova, myšlení, podnikání a rozhodování. Prosím, držme spolu. Důvěřujme našim lídrům, jako je premiér České republiky a Evropská unie. Lépe už bylo. To, co nás čeká, nikdo neví, ale jedno vím jistě, bude hůř. Držme tedy spolu a spolu dokážeme i nemožné. S ohledem na dnešní situaci navrhuji zastupitelům, aby obec Nelahozeves poskytla pomoc Ukrajině ve výši 200 000 Kč a dané prostředky byly zaslány Charitě Česká republika. Děkuji.“ Následně byl tento finanční dar jednomyslně přijat.
Ubytování v obci
Obec vzápětí jako další formu pomoci nabídla objekt ve Školní ulici, který před nedávnem zakoupila v těsné blízkosti obecního úřadu (Nelahozeveský zpravodaj 12/2021) jako ubytování pro uprchlé ukrajinské rodiny. Momentálně zde žijí dvě rodiny. Na první dva měsíce dostaly bydlení zdarma, pak by měly začít již platit přiměřené nájemné. Podle starosty Jakuba Bryndy hodlá obec pomáhat našim uprchlíkům i nadále. „Důležitá je pomoc při hledání práce, dalším krokem je navýšení kapacity ve školství a školní jídelny,“ vysvětlil starosta.
Ubytování a dočasný azyl v obci nalezlo 46 lidí, z toho 20 dětí a mladistvých. Kromě Školní ulice obec vyklidila část hasičského domu, a i tam složily své hlavy dvě ženy. Většina uprchlíků nalezla svůj nový dočasný domov u nelahozeveských rodin. Od Lešan, přes Zagarolskou ulici (i v areálu PTZ) až po ulici Pod Strání.
Obec dlouhodobě spolupracuje s Charitou Kralupy nad Vltavou, a i v této nelehké době se tato spolupráce ukázala velmi přínosnou. Charita spolupracovala nejen s obcí, ale i se Základní školou Nelahozeves. Spolupráce se týkala hlavně koordinace celé situace, zajišťování ubytovacích prostor, vybavení, lékařské pomoci, shánění práce a vyřizování potřebných dokumentů na úřadě pro nové obyvatele v našem okolí. Důležitým aspektem Charity je její dlouholetá zkušenost na poli pomoci druhým, sic se jedná o novou zkušenost s velkou skupinou uprchlíků a svou roli zde hraje i jazyková bariéra. Charita nabízí i psychologickou pomoc.
Ukrajinské děti
Nastalá situace byla velkou zkouškou i pro naši obecní školu, článek ředitelky Věry Špačkové naleznete dole pod článkem.
V rámci školy se rozběhla sbírka nejen na školní pomůcky pro nově příchozí školáky. Sbírka probíhala od 25. března do 8. dubna, nejvíce byly potřeba boty pro děti, hlavně venkovní obuv, jarní oblečení, věci do domácnosti atd.
Další druh sbírky se rozbíhá i v rámci Mateřské školy Nelahozeves. Jejich sbírka začala 1. dubna. Shání se hračky, stavebnice, výtvarné potřeby, vzdělávací a společenské hry pro menší děti. Darované věci můžete zanést přímo do MŠ Nelahozeves. Sbírka je určena pro nově vzniklou adaptační skupinu ukrajinských dětí, která by měla sdružovat děti ukrajinských uprchlic od věku 3 let, pro děti se vyčlenil prostor v multifunkční budově v Zagarolské ulici. Tato třída bude fungovat od pondělí do pátku od 7 do 15 hodin, obědy bude zajištovat školní jídelna. Dále vedení školky a školy řeší adaptaci a zápis do škol u žáčků předškolního věku.
Zajistit dětem vzdělání je jeden z nejdůležitějších požadavků v nastalé situaci. Jakmile budou děti ve školách a školkách, bude pro jejich maminky mnohem snazší si sehnat zaměstnání. Jedna z uprchlic již našla práci jako uklízečka na zámku Nelahozeves, další našla uplatnění v kralupském bazénu.
Další projekty a pomoc
V nastalé situaci vznikl i projekt, na kterém se podílejí i občané Nelahozevsi (Karolína Shipstead, jinak též provozovatelka kralupské jazykové školy Playground English) a jejího okolí. Webový portál Razom.cz (v ukrajinštině znamená „společně“) je určen pro maminky a děti z Ukrajiny a nabízí jim možnosti, jak se co nejrychleji a nejlépe začlenit do volnočasových aktivit v jejich okolí. Web je jak v češtině, tak v ukrajinštině, a nabízí nejrůznější možnosti po celé České republice.
V nastalé situaci podalo svou pomocnou ruku i TJ Dynamo Nelahozeves, které pozvalo ukrajinské děti na sportovní tréninky fotbalu, stolního tenisu, a cvičení rodičů s dětmi. První malí fotbalisté této možnosti již využili a trenéři si kluky nemůžou vynachválit. Stejnou nabídku zveřejnil i Klub ručních prací, ten se schází každý čtvrtek od 18 hodin v budově nádraží Nelahozeves. Nelahozeveský zpravodaj nabídl inzerci možných prací, které mohou nově příchozí obyvatelky naší obci a obyvatelům nabídnout. Infocentrum zase nabídlo své prostory k pravidelným schůzkám ukrajinských obyvatel, a to každé úterý mezi 17. a 19. hodinou, tedy po oficiální otvírací době. Další možností, jak zpříjemnit pobyt nových obyvatel, je zakoupení poukázky na konzumaci v infocentru. Noví obyvatelé naší obce tak mohou využít infocentrum pro vytvoření ukrajinské komunity v Nelahozevsi a k navázání nových vztahů.
Ukrajinský víkend
Prvním krůčkem k navázání komunikace byla víkendová akce pořádaná obcí a infocentrem Nelahozeves.
Poslední březnový víkend byl ve znamení našich nových ukrajinských spoluobčanů. V infocentru během celé soboty a neděle probíhala akce pod názvem Pomáháme Ukrajině. Sobotní program byl volnějšího ražení: zapálený oheň, hra na kytaru a písně na rtech. K tomu jste si mohli zakoupit ukrajinská tradiční jídla – boršč, vareniky, sirniky a další dobroty. Veškeré tyto pokrmy uvařily a upekly právě nově příchozí obyvatelky, které pak samy po celý víkend provozovaly svůj ukrajinský stánek. Při té příležitosti jste mohli přispět i do kasičky, výtěžek poputuje na školní potřeby ukrajinských dětí. Během víkendu se vybralo 9 036 Kč.
V sobotu se od 18 hodin promítal dokument České televize z roku 2015 „Ukrajino, nezlob se!“ o historii rusko-ukrajinského soužití a konfliktu.
Nedělní program začal poměrně brzy: Ráno od 9 hodin zde proběhlo setkání ukrajinských uprchlíků s vedením obce, zástupci školy a školky, Charity a ubytovatelů. Byla to příležitost, jak navázat nová přátelství a navzájem si poskytnout pomoc. Snahou tohoto setkání bylo i zmapovat počty a místa pobytu, což se i povedlo. Koordinovalo se, co je potřeba zařídit, proběhla i výměna nejrůznějších informací a zkušeností. V dalším vývoji se angažuje sociální komise naší obce. Komise pod vedením Miroslavy Poláškové chce i v dalším období přispívat k budování fungující komunity a integraci nových obyvatel (viz také minirozhovor s Miroslavou Poláškovou dole pod článkem).
Na akci se sešlo na 30 uprchlíků – žen, jejich dětí a seniorů. Po počáteční nejistotě postupem dopoledne nervozita odeznívala. K tomu přispělo nejen dobré jídlo z ukrajinské kuchyně, ale i vřelý uvítací projev Kateřiny Bryndové jakožto první dámy obce. Její projev tlumočila do ukrajinštiny Viktorie Petrovtsi, která žije v České republice od roku 2015 a od roku 2019 přímo v Nelahozevsi.
Ukrajinští občané byli přivítáni v naší obci, s rukou připravenou jim co nejvíce pomoci. Zazněla i slova poděkování všem, kteří se na víkendovém programu podíleli, i spolupracujícím organizacím, jejichž zástupci byli přítomni. Velký dík patřil i těm, kteří přivítali nové spoluobčany ve svým domovech.
Během dne se v infocentru promítal Krteček pro nejmenší děti (kde není zapotřebí žádný překlad), ty se postupně rozkoukaly a i díky pěknému počasí si užívaly krásnou jarní neděli. Opět byla možnost si opéct buřty, což byla pro některé děti novinka, ale velice se ujala. Pouštěla se ukrajinská muzika, děti si hrály a skotačily. Jejich maminky mezitím pořizovaly fotky svých šťastných ratolestí, na jejichž tváři se opět zračil úsměv. Úsměv, který pomocí mobilů posílali v podobě fotografií či videí na Ukrajinu, svým mužům.
Závěr celé neděle i víkendu se symbolicky odehrál v kostele svatého Ondřeje, kde promluvil starosta obce Jakub Brynda, opět s překladem Viktorie Petrovtsi, která se v emocemi nabité atmosféře kostela v jedné chvíli při tlumočení neubránila slzám. (Projev si můžete přečíst dole pod článkem rovněž s ukrajinským překladem.)
Následně vystoupilo místní pěvecké uskupení Období sboru. Na úvod zazněla státní hymna, následovalo pásmo lidových písní a na závěr hymna ukrajinská, k níž se pěvecky přidaly i ukrajinské ženy a děti. Silný zážitek rezonoval ve všech přítomných ještě dlouho po odchodu z kostela.
Cílem všech těchto aktivit je pomoci obětem kruté války. Těm, kteří měli to štěstí a dostali sebe a své blízké do bezpečí. Jejich domovem byl Kyjev, Oděsa či Charkov. Dnes je to Nelahozeves.
(tp)
Počty uprchlíků jsou platné ke dni uzávěrky zpravodaje.
Projev starosty Nelahozevsi Jakuba Bryndy
Vážení hosté, vážení sousedé,
jaro… období nového začátku, nového zrodu. Probouzí se kolem nás a všichni chceme být šťastní. Ptejme se politiků ruské země: Kdo jste, že jezdíte tanky sousedům po záhonku? Kdo jste, že vyháníte z domů ukrajinské děti a matky a nutíte jejich muže, otce i syny vzít do rukou zbraň?
Všichni neseme zodpovědnost za politiky, kteří nás reprezentují. Za politiky, kteří kormidlují zemi jako loď. Buďto na východ anebo na západ. Bohužel, někteří posílají svou loď ke dnu, tak jako to teď dělá Rusko. Ačkoliv útočí, chce ukrást bohatství jiných, dno je nevyhnutelné.
Tento kostel, který tu stojí již od 13. století, prožil již mnoho událostí s občany Nelahozevsi. Dnes mezi tyto zdi pozval i občany z Ukrajiny. Pamatujme si tento den jako začátek něčeho nového a otevřeme okna i dveře pomoci naším blízkým. Uvidíte, že pře všechny obavy vás ovane čerstvý jarní vítr.
Pomodleme se prosím nyní za všechny osudem zkoušené a nyní uctěme památku zemřelých minutou ticha.
Виступ мера Нелагозевеса Якуба Бринди
Шановні гості, дорогі сусіди,
Весна… початок нового пробудження, нового народження, яке прокидається навколо нас. Це період , коли ми всі хочемо бути щасливими. Давайте запитаємо у політиків Російської Федерації: Хто ви, що їздите танками по сусідніх квітниках? Хто ви, що виганяєте українських дітей і матерів з рідних домівок і змушуєте їх чоловіків, батьків і синів брати в руки зброю?
Ми всі несемо відповідальність за політиків, які нас представляють на міжнародній арені. За політиків, які керують країною, як кораблем, скеровуючи її на схід чи на захід. На жаль, деякі державні діячі відправляють «свій корабель» на дно. Як це робить зараз Росія. Та держава, яка хоче шляхом загарбницька вкрасти чужі надбання, неодмінно впаде на дно.
Ця церква стоїть тут з 13 століття. Вона пережила чимало подій разом з жителями Нелагозевсе. Сьогодні цей храм запросив до своїх громадян України. Запам’ятаймо цей день як початок чогось нового. Відкриваймо вікна та двері, щоб допомогти нашим близьким. І ви відчуєте подих свіжого весняного вітру попри всі ваші турботи.
Помолімось зараз за всіх, кого випробувала доля. Вшануймо пам’ять загиблих хвилиною мовчання.
Zeptali jsme se Miroslavy Poláškové, předsedkyně sociální komise obce: Jak vnímáte roli naší obce v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny?
Role obcí je v imigrační krizi částečně jasně určená. Ministerstva spolupracují s krajskými představiteli, ti zase s obecními představiteli. Všichni současně spolupracují ještě s neziskovými organizacemi. Role obce ovšem není snadná. Obec hraje klíčovou roli, protože má k uprchlíkům i občanům nejblíže. Stará se nejenom o rozvoj svého území, ale zároveň i o potřeby obyvatel obce, a těmi jsou v této chvíli i uprchlíci. Konkrétně jde o potřeby bydlení, vzdělávání, sociální potřeby atd.
Obec (vedení a zastupitelstvo) finančně podpořila neziskovou organizaci Charita Česká republika. Tato finanční pomoc byla zacílena na pomoc na území Ukrajiny.
Obec dále spolupracuje s organizací Charita Kralupy nad Vltavou. Tady patří velký dík paní Kovářové a jejím zaměstnancům, kteří se snaží řešit akutní potřeby uprchlíků (pomáhají jim hledat bydlení, práci, shánět oblečení, nábytek, pomáhají s prvním kontaktem u lékaře, na úřadech atd.). Jedná se o opravdu konkrétní a akutní pomoc.
Velké díky patří i paní Bryndové (a celému spolku lidí kolem ní) za pořádání komunitní akce „Pomáháme Ukrajině“. Cílem akce bylo podpoření ukrajinských uprchlíků bydlících v naší obci.
Snažíme se mapovat počty uprchlíků žijících na území Nelahozevsi. Toto vyžaduje spolupráci soukromých ubytovatelů a i těm patří za jejich pomoc dík.
Zjednodušeně se dá ale říct, že v současné situaci pomáháme všichni. Tedy myslím tím všechny, kteří přispívají do státního rozpočtu. Jako pozitivum bych chtěla poukázat na to, že se v této migrační vlně ukázalo, že jako Češi nejsme až tak xenofobní. Rádi pomůžeme lidem v nouzi. Tato pomoc je motivovaná představou, že se podobná věc může přihodit i nám. Historie nám ukazuje, že nadřazení, arogantní a po neomezené moci toužící vůdci jdou tvrdě za svými cíli a na lidských životech jim nezáleží. Bohužel, musíme si uvědomovat, že vojenský konflikt nám přinese v následujících letech oslabení ekonomiky a s následky se budeme ještě dlouho potýkat. Rovněž se budeme potýkat i s názory některých spoluobčanů, kteří za viníky těchto potíží budou označovat právě uprchlíky.
Za sociální komisi máme v plánu uspořádat setkání zdejších ukrajinských uprchlíků. Bude se jednat o takové sezení, aby se všichni mezi sebou navzájem poznali, navázali kontakty, vytvořili komunitu a případně si mohli v budoucnu vzájemně pomáhat.
Ukrajinští žáci ve škole
Od konce února se nemluví pomalu o ničem jiném než o konfliktu na Ukrajině. Zprávy o uprchlících doléhaly i na nás ve škole, více jsme však situaci začali vnímat až v polovině března, kdy nám na okno školní kuchyně zaklepala maminka s dvěma dcerami, které chtěla zapsat do nelahozeveské školy.
Pro nás ve škole tato rodina odstartovala sled událostí, o kterých jsme neměli moc ponětí, jak si v nich počínat. S kolegyněmi jsme daly hlavy dohromady a začaly velmi rychle pracovat na získání materiální pomoci. Prvními, kdo poskytl pomoc, byli rodiče, zaměstnanci školy a starosta obce. Za to jim patří veliké poděkování. Později jsme oslovili například i Konto Bariéry, které dodalo žákům aktovky a školní penály, podporu nám poskytl i Národní pedagogický institut, a to převážně formou konzultací.
Další výzvou pro školu bylo zajistit přijetí žáků po formální stránce. Prvním příchozím rodinám jsme pomohli zajistit lékařskou péči. Kvůli jazykové bariéře bylo velmi záhy jasné, že do školy bude nutné přijmout nového člověka, který bude ovládat ukrajinštinu a stane se tak jakýmsi mostem mezi námi a ukrajinskými rodinami. Oslovily jsme tedy ministerstvo školství, vedení Nelahozevsi a Kralup nad Vltavou i veřejnost pomocí sociálních sítí. Ve velmi krátké době jsme získaly školní asistentku. Ta se v našem kolektivu rychle adaptovala a ukrajinské děti s ní znatelně pookřály.
Dětí, které žádaly o přijetí do naší školy, začalo rychle přibývat. Několik z nich se zároveň vzdělává online se svými ukrajinskými učiteli, a tak bylo nutné vymyslet, jak přizpůsobit režim školy tak, aby vyhovoval pokud možno všem.
Nakonec jsme se s pedagogickým sborem shodly, že bychom měly přijmout ukrajinskou paní učitelku, která by dohlížela na vzdělávání dětí v rámci jejich původního vzdělávání. Zájemců, resp. zájemkyň bylo hned několik, nakonec do školy nastoupila ukrajinská paní učitelka, která v současné době žije přímo v Nelahozevsi. Na internetu je mnoho zdrojů pro ukrajinské žáky, a tak se povedlo dětem zajistit i učebnice, z kterých se dosud učily. Zároveň však ve škole zastáváme názor, že ukrajinské děti by neměly být separované od těch českých. V současné době tedy probíhá výuka tak, že první tři vyučovací hodiny se ukrajinské děti učí s ukrajinskou paní učitelkou a školní asistentkou. Na další hodiny se děti přesouvají do svých tříd, ve kterých byl rozvrh přizpůsoben tak, aby byly děti schopné se zapojit do výuky. V rámci těchto hodin ve třídách probíhá angličtina, matematika, popřípadě i jiné předměty, snažíme se však vyhýbat českému jazyku, který je pro ukrajinské děti zatím velmi náročný.
Ukrajinské děti se rychle adaptují, mnohým věcem už rozumí a snaží se v českém jazyce komunikovat. Ke zlepšení jazyka jim pomáhá nejen čas strávený s českými spolužáky při hodinách nebo ve školní družině, ale i hodiny s lektorkou výtvarných kurzů, která prostřednictvím kreslení rozšiřuje s dětmi českou slovní zásobu. Dvě paní učitelky začaly vést speciální lekce psaní latinkou a české konverzace. Tyto lekce nejsou určeny jen žákům, ale škola je nabídla také jejich rodinám. Po prvních lekcích musím konstatovat, že se kurzy těší velkému zájmu.
Nyní je to už měsíc, kdy do školy přišly první ukrajinské žačky. Škola má již čtrnáct ukrajinských žáků a eviduji tři zájemce o zápis do budoucího 1. ročníku. Jsem neskutečně vděčná za velkou podporu a vysoké nasazení celého pedagogického sboru a za spolupráci ze strany pana starosty, jeho manželky a ředitelky kralupské Charity. Velké díky patří také rodičům našich žáků. Ve chvíli, kdy jsme prostřednictvím Facebooku školy zveřejnili prosbu o pomoc, zvedla se obrovská vlna solidarity. Rodiče nosili pro ukrajinské rodiny tolik potřebné oblečení, hygienické potřeby i poukázky do obchodů nebo samotné finance. Pro ukrajinské rodiny, které za sebou mají velmi těžké příběhy a nyní zakotvily v Nelahozevsi, je toto velká pomoc do začátku v cizí zemi.
Věra Špačková
ředitelka Základní školy Nelahozeves