Možná již na jaře příštího roku by mohla v Nelahozevsi začít působit obecní policie. V současné době se jedná o trojstranné smlouvě mezi Nelahozevsí, Veltrusy a Novou Vsí, která by měla působnost veltruské obecní policie rozšířit i na obec Nelahozeves. Vedle toho obec vede podobná jednání s Kralupy nad Vltavou. Která z variant nakonec zvítězí, zatím není známo.
V obou variantách by byli naší obci přiděleni dva noví stálí strážníci, pravděpodobně místní obyvatelé. O obsazení má rozhodnout výběrové řízení.
O záměru zřídit v obci policii hovoří starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves) prakticky od nástupu do funkce v roce 2018. Jednání zpočátku probíhala zejména s Kralupy nad Vltavou, jejichž strážníci již v naší obci měří rychlost, k ničemu jinému však podle smlouvy s Nelahozevsí zatím nemají pravomoc.
Vedení obce posléze dalo přednost jednáním s městem Veltrusy, které též svou městskou policii mají. Podle Josefa Kazíka, který za Nelahozeves projekt připravuje a který v minulosti sám působil u kralupských strážníků, nabízejí Veltrusy vyšší garance, že by dva nelahozeveští strážníci měli na starosti přednostně skutečně Nelahozeves. „Kralupští strážníci na Nelahozeves nemají čas. Například v říjnu zde nebyli měřit ani jednou,“ doplňuje jej Jakub Brynda.
Velitel kralupských strážníků Ladislav Voves připouští, že personální situace kralupské policie je složitá. „Máme tři lidi podstav a samotné Kralupy zvládáme jen za cenu přesčasů,“ upozorňuje Voves. Říjnový výpadek v měření byl ale podle velitele strážníků způsoben zejména aktuální situací kvůli koronaviru. „V říjnu jsme neměřili ani v Kralupech. Soustředili jsme se na kontrolu dodržování vládních restrikcí, jako je nošení roušek či zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti,“ vysvětluje Ladislav Voves.
Veltrusy mají v současné době tři strážníky. Další dva by zajistila Nelahozeves. Ve službě by se podle možností střídali. Podle Josefa Kazíka zatím není jasné, zda by měli zajišťovat nonstop službu či jen provoz v pracovních dnech a dále při mimořádných událostech, jako jsou různé kulturní či společenské akce – v tomto režimu dnes působí veltruská policie, přičemž o víkendu strážníci drží pohotovost na telefonu a vyjíždějí v nejnutnějších případech. Plnohodnotný nonstop provoz by podle bývalého místostarosty Josefa Kukly (KSČM) vyžadoval nejméně osmičlenný sbor, což by bylo velmi drahé. Běžný denní provoz by podle dosavadních odhadů vyšel ročně zhruba na 1,5 milionu korun. V případě, že by si Nelahozeves plácla s Kralupy, náklady by byly poloviční nebo možná i třetinové.
Nelahozeveští strážníci by organizačně spadali pod Veltrusy či Kralupy a zde by též měli hlavní služebnu. V Nelahozevsi by bylo k dispozici detašované pracoviště v budově nádraží, kde má obec od letošního roku pronajatý menší nebytový prostor. Starosta ale současně dle svých slov hledá větší prostor, kde by mohla být umístěna plnohodnotná služebna. Pak by obec dle jeho slov dala přednost zřízení vlastní samostatné policie. Potřebné prostory však zatím k dispozici nejsou.
Velitel veltruských strážníků Josef Mošna současně upozorňuje na vysoké vstupní náklady, které má Nelahozeves před sebou bez ohledu na cestu, kterou se vydá. „Výstroj, výzbroj, rozsáhlé školení a zkoušky či zbrojní průkazy, to všechno stojí spoustu peněz. Služebnu musíte řádně vybavit, potřebujete například trezor. A samozřejmě auto,“ připomíná velitel. Potřebné vstupní náklady Nelahozeves prozatím odhadla na 1,4 milionu korun.
Obecní policie by kromě kontroly dodržování pravidel silničního provozu zajišťovala i kontrolu veřejného pořádku a řešení běžných přestupků – na zavolání by byla schopna přijet pravděpodobně rychleji než státní policie, která má v Kralupech nad Vltavou běžně jen jednu hlídku. Nelahozeveští strážníci by zajišťovali odchyt zvířat, dozor při kulturních akcích v obci či dohled nad dopravou při akcích na zámku, kdy je v obci tradičně dopravní kolaps a státní policie ho nestíhá řešit.
Na zřízení obecní policie však zatím mezi zastupiteli nepanuje úplná shoda. Rezervovaně se k záměru staví například zastupitelka Olga Riegertová (Pro Nelahozeves). „Nedomnívám se, že by zřízení obecní policie bylo v současné době potřebné, alespoň nemám informace, že by v naší obci rostla kriminalita. Co mě nejvíc trápí a co registruji, je nedodržování povolené rychlosti ve všech částech obce. Spolu s absencí chodníků jde o velmi nebezpečné situace,“ upozorňuje zastupitelka.
Současně se zavedením obecní policie chce obec zřídit vlastní přestupkovou komisi. Pak by se přestupky, ke kterým dojde na území obce, neřešily na Městském úřadě Kralupy nad Vltavou, ale přímo na Obecním úřadě v Nelahozevsi. Předsedkyní komise má být referentka úřadu Monika Ocásková, která má pro tuto funkci potřebnou kvalifikaci. Jedním z členů komise by pak měl být právě Josef Kazík.