Občané Nelahozevsi mají nyní možnost získat od obce bezúročnou půjčku ve výši až 150 tisíc korun. Půjčka má sloužit k překlenutí doby mezi žádostí o dotaci do některého státního ekologického programu a získáním dotace.
Konkrétně jde o programy:
- Nová zelená úsporám (zateplení domu, výměna oken a střechy, rekuperace),
- Dešťovka (zachytávání dešťové vody a její další využívání),
- Kotlíková dotace (pořízení tepelného čerpadla, kotle na biomasu či kondenzačního kotle).
Půjčku splatí občan po získání dotace. Nebude-li dotace nakonec přiznána, musí občan splatit půjčku formou pravidelných měsíčních splátek. Součástí programu je též metodická pomoc občanovi s podáním žádosti o dotaci.
Podle ekonoma Petera Jaďudě, který návrh ve spolupráci se starostou Jakubem Bryndou připravil, je obvyklá doba vyřízení dotace jeden až dva roky. Obec chce podle ekonoma tímto způsobem pomoci obyvatelům zvýšit šanci na zlepšení kvality jejich bydlení.
Žádost může podat každý osoba starší 18 let s trvalým pobytem v obci, která v obci vlastní nebo spoluvlastní nemovitost. Žádost lze podat osobně, dopisem nebo e-mailem, formulář žádosti je k dispozici na obecním úřadě a na webových stránkách obce. Následovat bude posouzení bonity žadatele podle předem stanovených pravidel. Při posuzování bonity se berou v ohled mimo příjmy žadatele a dalších členů domácnosti, jejich úvěry či výživné. Při výpočtu bonity žadatele budou uvažovány následující minimální náklady žadatele:
- 3 600 Kč na dospělou osobu,
- 1 800 Kč na dítě do 6 let,
- 2 200 Kč na dítě do 15 let,
- 2 500 Kč na dítě do 26 let,
- 3 700 Kč jako náklady na bydlení.
Na program obec vyčlenila z rozpočtu částku 10 milionů korun. Program schválilo zastupitelstvo na červencovém zasedání. Z přítomných zastupitelů se zdržel pouze Stanislav Lidmaňský (Nelahozeves pro život) a Josef Kukla (KSČM), který předtím v diskusi navrhoval, aby půjčku mohl získat i vlastník objektu, který v obci nemá trvalý pobyt. „Zájmem obce je, aby domy v obci byly provozovány ekologicky,“ upozornil zastupitel. Podle starosty Jakuba Bryndy jde ale cíleně o službu určenou pouze pro občany obce.
Josef Kukla v diskusi kritizoval též skutečnost, že bonitu žadatele má posuzovat finanční výbor (vedený v současnosti Olgou Riegertovou). Podle zastupitele by měl tuto činnost vykonávat spíše některý pracovník obecního úřadu.