Lichtenštejnská společnost RadioLED nabídla obci Nelahozeves posílení signálu mobilních sítí. Na stožáry veřejného osvětlení chce rozmístit přes tři stovky takzvaných multipointů, které by měly zajistit plnohodnotné pokrytí sítí 4G (a v budoucnu 5G) na celém území obce. Bezdrátová síť multipointů by byla na vhodném místě napojena na optické vedení internetové sítě.
Pokud by obec podepsala s firmou smlouvu, ta by následně pro pořízení a instalaci multipointů začala hledat investora. Investované náklady by se vracely od uživatelů sítě – zejména mobilních operátorů, případně dalších soukromých subjektů, které by chtěly síť využívat. Část kapacity sítě by měla k dispozici přímo obec Nelahozeves pro svou potřebu. Mohla by tak například nabídnout občanům a turistům veřejnou wi-fi síť.
RadioLED ve smlouvě slibuje garantovanou rychlost připojení 150 megabit za sekundu na jedno mobilní koncové zařízení, což přibližně odpovídá rychlosti současných nejnovějších typů sítě 4G.
Obec Nelahozeves v současné době s pomocí externích konzultantů posuzuje technologické parametry nabídky a předložený návrh smlouvy. Podle starosty Jakuba Bryndy (Pro Nelahozeves) bude obec též zvažovat, že by se podílela i na samotné investici do vybudování sítě. Předpokládané náklady odhaduje RadioLED na 20 milionů korun.
Technologie nabízená firmou RadioLED je v Česku zcela nová, firma deklaruje pouze několik referenčních projektů ve Švýcarsku a v Rakousku. Zatím jediná tuzemská instalace se chystá v sousedních Kralupech nad Vltavou, které si od ní slibují zlepšení dostupnosti mobilní sítě.
V Nelahozevsi je špatné pokrytí sítí zejména v Lešanech a částečně též v centru obce. Naopak v severní části obce je signál kvalitní, neboť vysílače jsou nainstalovány na padesátimetrovém komíně v areálu PTZ. Před sedmi lety chtěla společnost T-Mobile vybudovat novou základnovou stanici v centru Lešan (více zde), proti tomu se ale postavila část místních obyvatel a zastupitelstvo nakonec neposkytlo k výstavbě potřebný souhlas (více zde).