Zastupitelstvo na svém posledním zasedání odsouhlasilo nákup budovy bývalé vinopalny na návsi za 15,6 milionu korun. Osm bytů, které se v domě nacházejí, chce obec nejprve zrekonstruovat a poté nabídnout k nájmu zejména seniorům či občanům v sociální nouzi. Na nákup budovy chce obec získat dotaci, její přidělení však není jisté.
Pro nákup budovy hlasovalo všech pět zastupitelů ze sdružení Pro Nelahozeves v čele s Jakubem Bryndou a s nimi Stanislav Kuchta (KSČM). Proti byli Josef Kukla (KSČM) a Stanislav Lidmaňský (Nelahozeves pro život). Radek Modes (ČSSD) se zdržel hlasování.
Starosta Jakub Brynda označil nákup budovy v samém centru obce za stěžejní záměr. Upozornil, že příležitostí k nákupu nemovitostí je v obci velmi málo. “Za sto let se už nebude nikdo ptát, kolik to tehdy stálo,” obhajoval svůj záměr starosta.
Tomu oponoval Radek Modes, podle jehož názoru by obec měla nejprve dát do pořádku své současné nemovitosti, které jsou vesměs ve špatném technickém stavu. Vyslovil také obavu, že rekonstrukce objektu bude velmi drahá. “Bez dotace nás to v konečném důsledku vyjde na 50 milionů korun. Bude to nejdražší sociální bydlení v Čechách,” varoval opoziční zastupitel a doplnil, že obec nemá podle zákona povinnost sociální byty zřizovat.
Záměr v diskusi kritizovali i Stanislav Lidmaňský a Josef Kukla. Oba upozorňovali na skutečnost, že obec nezná technický stav budovy a tedy ani náklady na její opravu.
Obec skutečně není schopna v tuto chvíli náklady na potřebnou rekonstrukci vyčíslit, protože celý nákup se realizuje ve velkém spěchu. Pouhé dva dny po zasedání totiž končila lhůta pro žádosti o dotace na rekonstrukci obecních bytů. V dotačním titulu Ministerstva financí by obec teoreticky mohla získat až 10 milionů korun na nákup domu a dalších 300 tisíc korun na rekonstrukci jednoho bytu. Těch se v domě nachází osm, polovina z nich je obývaných.
I kdyby ale obec dotaci nezískala, jde podle místostarosty Zdeňka Schneidera i tak o výhodný nákup. „Dům bude obci generovat příjem z nájemného, je tam i restaurace,“ upozornil místostarosta, který s dosavadním majitelem Josefem Kratochvílem vedl převážnou část jednání. Ta začínala údajně na částce 25 milionů korun. „Kdyby bylo třeba, může obec budovu zase prodat,“ uzavřel Zdeněk Schneider.
Výsledná cena 15,6 milionů korun je i tak téměř o čtyři miliony korun vyšší než tržní hodnota nemovitosti stanovená znalcem. Ten spočítal též administrativní cenu, a to na 16 milionů korun. Administrativní cena se určuje podle cenového předpisu a používá se zejména pro daňové řízení.
Po rekonstrukci by obec byty pronajala seniorům či lidem v sociální nouzi. Podmínkou pro získání nájmu by byl alespoň pětiletý trvalý pobyt v obci buď žadatele nebo jeho dětí. Žádosti by posuzovala sociální komise, konečné rozhodnutí by bylo na starostovi. Ten se při návrhu kritérií inspiroval pravidly pro přijímání klientů do domu s pečovatelskou službou v sousedních Kralupech nad Vltavou.
V současné době obec s Josefem Kratochvílem jedná o detailech kupní smlouvy. Finální text by mělo zastupitelstvo schválit na zasedání 29. dubna. Sám Josef Kratochvíl se přišel na poslední zasedání též podívat, místy emotivní diskusi zastupitelů a návštěvníků zasedání však sledoval mlčky.
(mm)