Potřebuje naše obec strážníky? Nový starosta Nelahozevsi Jakub Brynda se domnívá, že ano, a již dal najevo, že má v úmyslu v tomto volebním období zřídit v naší vsi obecní policii.
V současné době v obci operují strážníci kralupské městské policie, zabývají se však pouze měřením rychlosti vozidel, do Nelahozevsi zajíždějí zhruba jednou za týden až čtrnáct dnů. K ničemu jinému nemají podle smlouvy mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou pravomoc.
Právě rozšíření působnosti kralupských strážníků na další oblasti je jednou z možných variant do budoucna. Dovede si to představit i jejich velitel Ladislav Voves, muselo by ale dojít k navýšení počtu strážníků. „Při počtu lidí, které máme, to nejde. Samotné Kralupy zvládáme jen za cenu velkých přesčasů. S plným stavem by to ale šlo,“ ujišťuje velitel. Kralupští strážníci by v případě personálního posílení mohli zajišťovat komplexní služby i v dalších okolních obcích a hlídky by mohly přejíždět mezi nimi podle potřeby.
Právě sdílení hlídek je podstatným faktorem pro úsporu nákladů. Podle bývalého místostarosty Josefa Kukly, který možnosti zřízení obecní policie zkoumal už v minulosti, by totiž plnohodnotná samostatná obecní policie v Nelahozevsi vyžadovala minimálně osm strážníků, aby byl pokryt nonstop provoz dvoučlenných hlídek s rezervou pro případ dovolených či nemoci. Kromě toho, že zaplatit takové množství kvalifikovaných lidí by bylo velmi drahé, může být podle Ladislava Vovese problém potřebné lidi vůbec sehnat. „Potíže s náborem pracovníků má státní policie, celní správa, vězeňská služba nebo bezpečnostní služba letiště. My všichni se přetahujeme o stejné typy lidí,“ konstatuje Ladislav Voves. „Za poslední tři roky mi osm strážníků odešlo k městské policii do Prahy.“
Rozšíření působnosti kralupských strážníků na Nelahozeves zvažuje i starosta Jakub Brynda a chystá se o této možnosti jednat se svým kralupským protějškem Markem Czechmannem. Vedle toho ale společně s místostarostou Zdeňkem Schneiderem zkoumají ještě jednu cestu – oslovit s nabídkou společné obecní policie okolní obce podobné velikosti. Zatím kontaktoval starosty Veltrus a Nové Vsi. „Služebna by byla ve Veltrusích, kde je už teď,“ nastiňuje svou představu Jakub Brynda. V Nelahozevsi by měli strážníci potřebné zázemí. Veltruská policie má ale v současné době pouhé dva strážníky ve službě, další lidé by se tedy museli nabrat.
I velitel veltruských strážníků Josef Mošna si sdílení hlídek dovede dobře představit. Současně ale upozorňuje na vysoké vstupní náklady, které má Nelahozeves před sebou. „Výstroj, výzbroj, rozsáhlé školení a zkoušky či zbrojní průkazy, to všechno stojí spoustu peněz. Služebnu musíte řádně vybavit, potřebujete například trezor. A samozřejmě auto,“ připomíná velitel. Provoz městské policie vyjde Veltrusy ročně na dva miliony korun, a to navíc pouze v denním režimu v pracovních dnech. O víkendech drží veltruští strážnici pohotovost na telefonu a vyjíždějí jen v případě nutnosti. „Nejčastěji kvůli toulavým a odhozeným psům. Řidiči se jich často zbavují u dálnice,“ konstatuje Josef Mošna. Veltruská policie totiž vykonává služby i pro sousední Novou Ves, která leží přímo vedle dálnice D8.
Obecní policie by kromě kontroly dodržování pravidel silničního provozu zajišťovala i kontrolu pořádku a řešení běžných přestupků – na zavolání by byla schopna přijet pravděpodobně rychleji než státní policie, která má v Kralupech nad Vltavou běžně jen jednu hlídku. Nelahozeveští strážníci by zajišťovali odchyt zvířat, dozor při kulturních akcích v obci či dohled nad dopravou při akcích na zámku, kdy je v obci tradičně dopravní kolaps a státní policie ho nestíhá řešit.
Obecní policie by mohla mít také na starosti sledování záznamů z kamer rozmístěných po obci. Zatím jsou jen dvě přímo u obecního úřadu, současné vedení obce by ale rádo instalovalo další. Tím se liší od bývalého starosty Josefa Kebrleho, který si kamery v obci nepřál. „Nemám rád šmírování a domnívám se, že přínosy kamerového systému v naší obci by byly velmi malé,“ konstatuje bývalý starosta s tím, že je třeba nejprve vyhodnotit, k čemu by kamerový systém měl sloužit a kdo by měl k záznamům přístup.
V obci by též podle představy Jakuba Bryndy měly být nainstalovány nové automatické radary. Jeden byl v minulosti ve Velvarské ulici, patřil ale sousedním Kralupům, kterým také plynuly příjmy ze všech pokut. Poté, co si řidiči na radar zvykli a začali přes Podhořany jezdit povolenou padesátkou, se jeho provoz přestal vyplácet a kralupská radnice jej z Nelahozevsi zase odvezla. Jediným radarem v obci tak v současné době zůstává informační radar v Zagarolské ulici u mateřské školy, který ale nemá záznamové zařízení.
(mm)