Starosta Jakub Brynda (Pro Nelahozeves) předkládá zastupitelstvu novou směrnici o zadávání veřejných zakázek, v níž je zrušena povinnost zveřejňovat zakázky na internetu. Zastupitelstvo by o směrnici mělo hlasovat v pondělí 11. února na mimořádném zasedání. Zastupitelé současně projednají návrh podomního a pochůzkového prodeje na území obce.
Směrnice o veřejných zakázkách
Směrnice se týká tzv. veřejných zakázek malého rozsahu, u nichž zákon nechává zadavatelům relativně velkou volnost. Termín „zakázka malého rozsahu“ je ale v kontextu obce Nelahozeves poněkud zavádějící, protože podle zákona jde o zakázky o finančním objemu až 2,4 milionu korun, u stavebních prací dokonce až do 7,3 milionu korun. Takových je v naší obci drtivá většina.
Dosavadní směrnice, schválená zastupitelstvem v roce 2012 na návrh tehdejší starostky Petry Urbanové, ukládá zveřejňovat všechny zakázky s hodnotou přes jeden milion korun. Pokud zastupitelé návrh současného starosty schválí, tyto zakázky bude moci starosta vypsat bez zveřejnění, pouze bude muset oslovit tři vybrané firmy. Nikdo jiný se nebude moci soutěže zúčastnit.
Jakub Brynda však tvrdí, že této možnosti hodlá využívat jen ve výjimečných případech. „Stále budu informovat a zveřejňovat,“ ujišťuje starosta. Výjimkou mají být jen případy, kdy by hrozilo riziko nezískání výhodné služby „díky administrativě, času či vysvětlování“.
Směrnice ponechává povinnost ustanovit pro zakázky transparentní hodnoticí kritéria, která bude posuzovat tříčlenná výběrová komise.
Starostův návrh přichází v situaci, kdy obec skokově zbohatne díky ukončenému sporu o poplatky ze Skládky Uhy, a kdy sám Jakub Brynda deklaruje, že v nadcházejícím volebním období hodlá v obci masivně investovat.
Zákaz podomního a pochůzkového prodeje
Na pondělním zasedání zastupitelstva má být též schváleno nařízení zakazující na celém území podomní a pochůzkový prodej. Nelahozeves by se tak připojila k sousedním Kralupům nad Vltavou, Veltrusům či Velvarům, kde podobné zákazy už několik let platí.
Podomním prodejem se rozumí nabízení a prodej neobjednaného zboží nebo služeb u obytných domů. Pochůzkový prodej je nabízení a prodej zboží nebo služeb přímo na ulici, bez stánku nebo pultu s pevnou konstrukcí – například s pultíkem na krku nebo jen s taškou.
Pokud bude nařízení schváleno, za jeho porušení bude hrozit pokuta až sto tisíc korun. Neměly by se tak již opakovat případy podobné tomu loňskému, kdy se po obci pohyboval neznámý člověk nabízející lidem aukci na energie, a dokonce se zaštiťoval souhlasem obecního úřadu.
(mm)