Před osmi lety se víceméně náhodně, ač nestraník, ocitl na čtvrtém kandidátce KSČM. Křížky voličů jej vynesly na druhé místo a byl zvolen do zastupitelstva. O pár měsíců později se stal místostarostou a svou pozici potvrdil i v minulých volbách již jako lídr komunistické kandidátky. Místostarosta Nelahozevsi Josef Kukla (54) nyní usiluje o mandát potřetí.
Před čtyřmi lety získala KSČM dva mandáty. Považoval bys zopakování tohoto výsledku za úspěch?
Asi ano. Je vidět, že politické strany v obcích nejsou v kurzu, úspěšnější jsou zpravidla nezávislí kandidáti na nezávislých kandidátkách.
Před čtyřmi lety jsi naznačoval, že na post starosty neaspiruješ a že by ti vyhovovala pozice místostarosty. Tak se nakonec i stalo. Jak je to letos?
Nejde o to, co vyhovuje mně, ale co je dobré pro obec.
Kdyby tedy volby dopadly, tak že by ti umožnily stát se starostou, tak bys to tentokrát vzal?
Asi bych nemohl odmítnout. Starostu nevolí občané, ale členové zastupitelstva. Nevím, kdo ve volbách uspěje, tedy jaké bude složení devítičlenného zastupitelstva, popřípadě co se případným mým osmi kolegyním a kolegům zastupitelům bude honit hlavou.
V tomto volebním období se zavedla nová pravidla plateb za odpady. Ty jsi pro ně také zvedl ruku. Ale v posledním zpravodaji jsem se dočetl, že chcete odpady zdarma. Proč ta změna?
Pak jsem nehlasoval o tom, zda tato služba bude poskytována občanům zdarma, či nikoliv. Pokud se jedná o sestavování volebního programu, tento akt nastal v době pozdější onoho hlasování, a vlastně jsem se na tomto aktu ani nepodílel.
Jsi ale lídr kandidátky, tak snad program nešel úplně mimo tebe.
Ano, jsem lídr. Ale ani o tom, zda budu nebo nebudu lídrem kandidátky, jsem nerozhodoval. Pouze jsem vyslovil souhlas, že na kandidátce bude mé jméno. Samozřejmě, že mi bylo sděleno moje pořadí na kandidátce.
A mají být tedy odpady zdarma nebo ne?
Bude-li všeobecná voličská a politická vůle, opora v zákoně a neohrožen zájem obce…. Ekonomické nástroje by se měly využívat účelně. Předvolební „sliby“, ač je mnozí považují za sliby nikdy nesplnitelné nebo populistické, jsou v podstatě sondy do duše a myšlení voliče, jakési indikátory přání.
Před pěti lety, ještě za předchozí starostky Petry Urbanové, se začal připravovat nový územní plán obce. Dodnes jej nemáme. Proč?
Nikdy bych si nedovedl představit, že tvorba a schvalování územního plánu může být tak šílená věc. Je jasné, že někomu bude vyhovovat a někomu ne – mám na mysli vlastníky různých pozemků, jejichž charakter se má např. měnit ze zastavitelných na nezastavitelné.
Máš bezpochyby na mysli zejména vlastníky pozemků na lešanské pláni. Neobáváš se soudních sporů, jestliže vlastníkům změníte zastavitelné pozemky na pole?
Nemám na mysli nikoho konkrétního. Otázka případných soudních sporů a obav z nich, to je spíš otázka na právníka, který má o věci přehled – má přehled o legislativě k dané věci.
Ale bude to nakonec zastupitelstvo, které bude o územním plánu rozhodovat. Ne právníci.
Ale zastupitelé budou přihlížet k názoru k věci objektivně přistupujících odborníků, v tomto případě projektantů, právníků, popřípadě dalších. Alespoň by měli. Osobně nejsem příznivcem rozhodování typu „líbí – nelíbí“. Předpokládám, že právník dokáže vyhodnotit například zda mají potenciální žalobci reálnou šanci na úspěch. A co za jejich úspěch lze považovat.
Ano, to je klíčová otázka.
A to by nám měl sdělit náš právník, dejme tomu, popsat rizika.
Takže zatím nejsi rozhodnut, zda pro územní plán zvedneš ruku? Příští zastupitelstvo o něm asi bude hlasovat.
Územní plán má nějaké zadání, vypracované odborníky, podle určitých parametrů hodících se k naší obci. Pokud bude navrhovaný územní plán v souladu se zadáním, podle stávajících kritérií bude ku prospěchu naší obci, pak nebudu mít problém pro něj zvednout ruku.
Ostatně nedávno zkrachovala i jednání obce s vlastníky části pozemků v Lešanech, kteří chtěli ponechat pozemky zastavěné.
Ano. Případ je ale složitější, než se na první pohled zdá. Nemyslím si ale, že jednání zkrachovala nadobro. Šlo také o to, zda obec na návrh dohody, tak jak byl předložen, mohla z objektivních důvodů přistoupit.
Chápu to správně, že s návrhem smlouvy, kterou do zastupitelstva přinesl starosta Josef Kebrle, nesouhlasíš? Smlouva mimo jiné zahrnovala dohodu s vlastníky, že nebudou dělat potíže se starou lešanskou skládkou, která do jejich pozemků zasahuje. Teď ale opět hrozí, že obec bude platit desítky milionů korun za její likvidaci.
Nevím, zda se dá říci, že opět hrozí. Nařízení o odstranění je právoplatné již několik let.
Nelahozeves stále nemá pěší propojení od Dvořákova domu k hřišti PTZ. Mluví se o tom už spousty let. Kde to stále vázne?
Už před delším časem jsem objednal studii řešení „dopravních staveb“ podél krajské komunikace – od sjezdu ze silnice 608 v místě zvaném „U Křížku“ až k Anglickému resortu I., která měla zahrnovat rekonstrukci stávajících autobusových zastávek – nástupní ostrůvky, bezbariérový přístup apod. Dále rekonstrukci chodníků a výstavbu nových. Součástí této studie je i realizace chodníku v prostoru od domu Antonína Dvořáka po hřiště PTZ Viktorie, včetně chodníku přes nadjezd, kde je dnes jen chodník vedený odnikud nikam. Studie měla obsahovat i otoč autobusů nad Anglickým resortem I. Vypracováním ucelené studie bylo sledováno i to, že majitel pozemků pod zamýšleným chodníkem od domu Antonína Dvořáka k fotbalovému hřišti by mohl změnit na věc názor a již by možná byl svolný poskytnout potřebnou část svého pozemku pro potřebu realizace chodníku. (Majitelem části pozemků jsou Lobkowiczové, pozn. aut.) S projektantem bylo, mimo jiné, dohodnuto, že by tento chodník pojal jako víceúčelové zařízení – jednak by sloužil pěší dopravě, popřípadě i cyklistické, a v době trvání kulturních akcí na zámku by mohl sloužit jako parkoviště motorových vozidel. Jenže pak přišli krajští úředníci a začali uvažovat o změně charakteru příměstské dopravy. To, mimo jiné, mohlo znamenat změnu pozice některých stávajících míst autobusových zastávek a nepotřebnost úvahy o vybudování otoče nad Anglickým resortem I. A proto projektant práci na studii přerušil.
Máš na mysli uvažovanou změnu trasování autobusů, které by se už neotáčely v Lešanech, ale pokračovaly by odsud dál do Zeměch?
Ano. Zkoumání této varianty trvalo zhruba jeden rok. Pak to ale padlo – zřejmě proto, že by si autodopravce musel pořídit menší autobusy, protože například silnice nad Lešany není pro současné autobusy dostatečně široká. A dopravce nemá záruku, že zvítězí i v dalším výběrovém řízení, které bude v roce 2019. Pak by riskoval ztracenou investici. To mi pracovníkem krajského úřadu bylo sděleno tzv. per ústa.
To lze ale přece řešit přímo v novém výběrovém řízení, ke kterému město Kralupy nad Vltavou jako objednatel přiloží nový jízdní řád. Každý uchazeč tak uvidí, kudy mají autobusy jezdit a tomu může přizpůsobit svou nabídku autobusů.
Možná tam byly i jiné důvody. Třeba se změnou organizace MHD dopravy některé obce nesouhlasily. Vím, že by realizace takového projektu znamenala i finanční výdaje stran Kralup nebo okolních obcí na stavební úpravy komunikací, například upravit výjezd z prostor resortu v Zeměchách. Jinak do hloubky jsem se dále o věc nezajímal. Nemělo to smysl.
Dobře. Jak to celé ale souvisí s chodníkem uprostřed Nelahozevsi?
Ve zpracovávání studie mělo být pokračováno ihned, tedy jak to pracovní vytížení projektanta dovolovalo, hotova měla být už před Vánoci, ale následně byla znovu pozastavena. Prioritou se stal, na základě písemného požadavku obyvatelky Anglického resortu II., projekt autobusové zastávky nad Anglickým resortem II. Podotýkám, že tato zastávka byla, nebo přesněji řečeno měla být, součástí oné studie.
A co zbytek obce, plánují se nějaké změny v autobusové dopravě?
Projektant zpracuje zároveň projekt rekonstrukce vybraných stávajících autobusových zastávek.
V současné době stále probíhá spor o část příjmů ze skládky Uhy. Sporná částka každým měsícem narůstá a podle mých odhadů už dnes činí téměř dvě stě milionů korun. Vzhledem k dosavadnímu vývoji lze předpokládat, že velkou většinu z těchto peněz nakonec dostane Nelahozeves. Věc po čtyřech letech úředního ping-pongu snad už konečně spěje k pravomocnému rozhodnutí. Pak ze dne na den přistanou na účtu obce obrovské peníze. Co s těmi penězi bude?
Poslední úřední rozhodnutí je, tuším, z května tohoto roku. Ministerstvo životního prostředí věc vrátilo na kraj k novému rozhodnutí. Každopádně doufám, že nám případné rozhodnutí, třeba příslušného soudu, přizná příjem 500 Kč za jednu tunu na našem katastru uloženého odpadu. Oněch 500 Kč za tunu na našem katastrálním území uloženého odpadu si nepřeji jen já sám, ale i zákon.
A pokud jde o tvou otázku, tak výše očekávané obrovské částky mne trochu straší.
Jakože se na ty peníze všichni vrhnou jako supi?
(smích) Obávám se nejhoršího.
Například toho, že se budoucí vedení obce pustí do nějakého megalomanského projektu typu aquapark Nelahozeves?
Znal jsem rádoby rozumné lidi, kteří přišli najednou k velkým penězům. Většina z nich nakonec skončila v dluzích nebo rovnou pod mostem.
Rozhovor připravil Miloš Mojžiš