Happening na starém mostě v roce 2015 působil jako zjevení. Hned mi bylo jasné, že taková akce tady chyběla a má velký potenciál. Téměř jsem blahořečila toho, kdo přišel s nápadem setkání na mostě uspořádat. O tom ostatně vypovídá i návštěvnost prvního ročníku. Na starý most zavítalo několik set lidí všech věkových kategorií. Většina lidí tu potkala řadu svých známých, které běžně třeba vůbec nepotkává, což je přidanou hodnotou této akce.
Bohužel stánkaři se na nezavedenou akci moc nehrnuli a ti, kdo dorazili, ještě před setměním hlásili vyprodáno – došlo jídlo, došlo pivo, ale lidi zůstali až do konce. Hudební i dramatický program na obou pódiích si svoje diváky vždycky našel – od rozdováděných dětí po relaxující seniory. Celá akce měla sousedskou a velmi příjemnou atmosféru a i přes výše popsané komplikace se velice vydařila. Do karet hrálo i počasí, stejně tak jako na dalších pokračováních Happeningu na starém mostě.
Pořadatelé z Veltrus i Nelahozevsi vychytali mouchy prvního ročníku a stánkaři se přestali obávat, a ti, kdo dorazili, se na další rok lépe připravili. Na druhý veltrusko-nelahozeveský Happening přišli nejen místní, ale i lidé z okolí. A jaký byl třetí ročník?
{gallery}a20/01/foto1{/gallery}
Návštěvnost se každým rokem zvyšuje…
Po starém mostě jsem jela na kole lehce po 9. hodině ráno z nelahozeveské na veltruskou stranu. Bylo vidět, že se pořadatelé činí. Na obou stranách už začala růst obě pódia a zátarasy a na mostě stál už stánek…
O několik hodin později, po půl páté odpoledne, se z veltruské strany na nelahozeveskou téměř nedalo s kolem ani projít, jak byl most plný a návštěvníci v takovém počtu zabrali zbylou plochu mostu, kde nestály stánky. Zahrádka patřící k restauraci U Libuše byla zcela natřískaná.
Trochu mě štvalo, že jsem to nevzala po novém mostě a zvědavost mě zavedla hned na starý most. Zároveň jsem byla ráda, že Happening přilákal tolik lidí a předpověď počasí, která ve čtvrtek i pátek slibovala déšť na sobotní odpoledne, se nevyplnila a pršet začalo až v noci.
{gallery}a20/01/foto2{/gallery}
Nabídka byla různorodá a stánkaři byli dobře zásobeni
Co se stánků týče, mám subjektivní pocit, že jich bylo o něco méně, než na druhém ročníku. Soudím dle proluky, která byla zhruba v polovině mostu, na kterém nechyběly stánky místních spolků a institucí.
Členky Klubu ručních prací na začátku starého mostu prodávaly vlastní výtvory – od korálkových a háčkovaných náušnic až po pestrobarevné kabelky. Svůj um na mostě prezentovalo i miřejovické krejčovské Studio 99 Dany Burianové a Heleny Špačkové.
Na starém mostě nesmělo chybět RC Havránek se sbírkou Pečeme pro parčík a řada pedagogů ze ZŠ Veltrusy i s almanachy, které vznikly k 60. výročí založení školy.
Na Happeningu se představila i šicí a keramická dílna Chic.ke.pa, která je součástí Farní charity Kralupy nad Vltavou. Jako svůj další projekt Farní charita představila i Naše děti v Kongu.
Svůj stánek s výrobky tu měla PerníKáča z Velvar nebo Kateřina Rebeka (roz. Skalická), která pochází z Veltrus a je vnučkou paní Lídy Čapkové. Nechyběl tu ani stánek s kvalitním medem od včelaře a dalšími medovými výrobky jako jsou mýdla nebo šampony.
„Přišlo mi, že těch stánků tam bylo méně, než na minulém ročníku. Chybělo mi tam více stánků s drobnostmi jako jsou náušnice, minerální kameny nebo polštářky plněné bylinkami,“ prozradila návštěvnice Bára.
Děti se mohly vyřádit s velkým bublifukem v polovině mostu, ale taky tančily a blbly i před pódiem. Na happeningu nechyběly ani malířky obličejů, poníci na zahradě vedle restaurace U Libuše a také tvůrčí dílny. „Výtvarnou dílnu pro děti si připravila a svoje obrázky vystavila paní Schneiderová, která bydlí vedle volnočasového centra a na Happeningu účinkovala poprvé,” uvedla Hana Hurtíková z nelahozeveské kulturní komise, která spolupořádá Happening.
{gallery}a20/01/foto3{/gallery}
Pivo teklo proudem
Co se nabídky občerstvení týče, návštěvníci třetího Happeningu si rozhodně nemohli stěžovat na nabídku piva. Na starý most v sobotu dorazili pivovarníci z Podřipského pivovaru (Ctiněves), Pivovaru Hostivar (Praha – Hostivař), Pivovaru Kapitán (Děčín) a Pivovaru Knajzl (Brňany) a také stánek s dvanácti pípami, kde jste si mimo jiné mohli ochutnat meruňkové pivo. Pivovary nabízely ležáky, vícestupňová piva i speciály ALE nebo IPA. Svůj stánek s klobásami, párky a pivem tu měly i Svijany. Burčák na Happeningu samozřejmě nemohl také chybět. „Burčák na mostě již potřetí nabízela dvě kralupská vinařství – Vinotéka Luboše Pagáče a Vinařství Za Stavením,” dodala paní Hurtíková.
Na své si přišli i milovníci kávy. „Káva mi chutnala. Dokonce jsem u stánku s kávou ochutnal i čaj z kávových zrn. Měl zajímavou chuť a opravdu chutnal jako čaj,“ prozradil návštěvník Jirka a dodal: „Stánkaři letos nepodcenili počet návštěvníků a měli dostatek zásob. Myslím, že celková nabídka byla dostatečně pestrá.“
Úspěch měl stánek s čokoládovými dorty, které byly až na jeden druh – mramorový dort z klasické a bílé čokolády – beznadějně vyprodané už před šestou večer. Lidé si na Happeningu mohli kromě jídla z restaurace U Libuše zakoupit třeba pizzu z pece, různé druhy masa, tyčinky, palačinky, čerstvé ovoce do kelímku nebo placky s nezapamatovatelným názvem (chačapuri), které byly plněné masem nebo sýrem. „Ty placky byly vynikající,“ pochvaluje si Jirka.
{gallery}a20/01/foto4{/gallery}
Cestou po mostě jsem zaslechla dialog dvou návštěvnic, které se bavily o tom, že je na mostě málo stánků s jídlem. A u těch, které tam byly, se tvořily fronty. Večer zejména u svijanského stánku na párky a klobásy, které pivařům chutnají k oblíbenému moku zkrátka mnohem víc, než pizza nebo čokoládový dort 🙂
„Pivo a burčák bylo dobré. Jen tam mohlo být víc jídla. Nějaké maso, hamburgery a podobně,“ myslí si návštěvnice Tereza, která si třetí ročník Happening naplno užila. Naopak by klidně ubrala stánky s oblečením.
Mně osobně k dobrému pivu velice chyběly burgery z Líbeznic, které byly na minulých ročnících. Bohužel ve stejný den se v Líbeznicích pořádalo posvícení, takže kýžený stánek působil tam. Tak snad příště pořadatelé pozvou třeba někoho z Kralup. Například na letošních Dnech Kralup burgerů bylo dostatek, možná i nadbytek.
(Kdo chtěl burger, mohl jít pěšky do Kralup cestou podél řeky a vidět nasvícený zámek Nelahozeves a nasvícený starý most z dálky. Ve tmě to byla trochu stezka odvahy, ale stálo to za to! Člověk vystřízlivěl a udělal něco dobrého pro sebe. Zpátky jel do Nelahozevsi vlak každou hodinu.)
{gallery}a20/01/foto5{/gallery}
Kulturní nabídka byla opět multižánrová
Na pódiích zazněla klasická hudba, muzikál, pop, folk, jazz, rock i fúze drum&bassu a dub stepu. Na obou stranách mostu se představili interpreti, které jsme na Happeningu ještě neslyšeli.
Veltrusy: Playground English (Kralupy), Terezie Palková, Ondřej Galuška (Praha), písničkář Václav Koubek, Budoár staré dámy (Brno)
Nelahozeves: Petr Ovsenák a Kanum (Kralupy), Felix Slováček jr. a Musica Lucis Praga, DcRadio (Děčín), GotHigh (Kralupy), Masto Crew (Kralupy)
Na Happeningu se představili i osvědčení hudebníci a zpěváci jako je Markéta Wagnerová, Markéta Aptová s jejím Vocal bandem a Petr Kroutil se svým novým big bandem, který se jmenuje Original Vintage Orchestra.
Na obou stranách se mostu se hrálo také divadlo – pohádka Malý člověk jménem Ngali – podání DS Scény Kralupy a hra Sísa Kyselá v podání Dramaťáku DS Scény, kde působí i několik dětí z Nelahozevsi.
{gallery}a20/01/foto6{/gallery}
Organizace má svá úskalí
Velkým problémem organizátorů je nedostatek pomocných sil: “Na dobrovolnické činnosti je velmi těžké sehnat lidi a na obou stranách s tím bojujeme,” uvádí Eliška Brázdová z nelahozeveské kulturní komise.
Mnozí se možná divili, že v areálu PTZ zeje prázdnotou a zarůstá plevelem parkoviště pro osobní auta, zatímco po obou stranách silnice v Nelahozevsi jich bylo naopak spoustu zaparkovaných. “Parkoviště jsme zajištěné měli. Bylo odemčené, ale bylo to málo zpropagované. To snad příště zvládneme,” upřesnila Eliška Brázdová.
“Myslím si, že organizace Happeningu žádná další úskalí nemá. Všichni nám vyjdou vstříc a spolupráce s veltruskými je skvělá,” pochvaluje si paní Brázdová.
{gallery}a20/01/foto7{/gallery}
Do třetice všeho dobrého?
Vzhled starého mostu se při Happeningu oproti předchozím ročníkům změnil. „Líbilo se mi originálně řešené osvětlení (balóny se znakem Veltrus a Nelahozevsi a reklamou pozn. red.),“ poznamenal Jirka. Pořadatelé i stánkaři na druhou stranu měli problém s elektřinou.
Třetí Happening na starém mostě měl vysokou návštěvnost. Otázkou je, zdali stačí kapacita starého mostu, pokud počet návštěvníků bude růst nadále. Atmosféra se v průběhu dne proměňovala, ale po 22. hodině mi se mi líbila nejvíce. Kolem 17. hodiny byl most téměř neprůchozí. Ještě ve 20 hodin večer byl most i jeho okolí dost zaplněn. Po 22. hodině na starém mostě zbylo pár stánků s občerstvením a lidé se veselili u pódií na okraji. Na krásně osvíceném starém mostě stálo jsem potkala několik chodců, pár hloučků, u jednoho stánku si vesele prozpěvovala parta veselých lidí s kytarou. To mělo atmosféru.
I přes drobnou kritiku (sto lidí, sto chutí) si myslím, že by Happening měl pokračovat, protože to má svůj smysl. Hovoří o tom vysoká návštěvnost i přes celou řadu konkurenčních akcí v okolí. Potkám tam lidi, které v běžném životě nemám moc prostoru potkat. Je to ideální prostor pro propagaci místních spolků a snad žádná z akcí, kterou pořádala obec sama, nepřilákala tolik lidí jako Happening na starém mostě.
Neděle 10. září v 9:20. Poprchává, silnice je mokrá, nebe je zatažené. Na obou stranách starého mostu jsou lidé, kteří rozebírají pódia. Happening na starém mostě 2017 je definitivně u konce. Tak snad zase za rok.
Sestřih hudebních vystoupení
{youtube}nKoq4yS1cgw{/youtube}
Foto a kamera: Miloš Mojžiš, Soňa Brunnerová
Reportáž TV Kralupy
{youtube}hxeBz01OGeo{/youtube}