Splašková kanalizace, kterou v letech 2008–2009 pokládala ve Vltavské, Zahradní a Příčné ulici firma POHL cz, se letos možná dočká dokončení. Obec má již hotový projekt a připravené peníze. Občané nyní studují návrhy smluv na instalaci tlakových přípojek.
Projekt připravila kancelář VHS PROJEKT vodohospodáře Martina Jakoubka loni na podzim (o přípravě projektu jsme psali v článku Zastupitelstvo schválilo Lex Jakoubek, aby mohlo zadat zakázku bez soutěže). Obec chce ke kanalizaci připojit všech 71 nemovitostí v uvedených ulicích, projekt ale počítá i s budoucím připojením 31 objektů ze sousedních Miřejovic a dále s rozvojovou plochou u nádraží, kde by podle nového připravovaného územního plánu měla být umožněna výstavba 67 rodinných domů. Časem by měla přijít na řadu i Nádražní ulice. V tuto chvíli se ale projekt týká pouze Vltavské, Zahradní a Příčné.
Kromě instalace přípojek musí obec také dokončit zaústění kanalizace do čističky. V zemi je sice již šest let položena páteřní kanalizační síť, ta je však ukončena nedaleko čističky odpadních vod naproti areálu PTZ. Ta patří současnému majiteli areálu, firmě NESALUKA.
Na dokončení kanalizace už v roce 2009 neměl tehdejší starosta Jaroslav Otásek peníze a nenašla je ani jeho nástupkyně Petra Urbanová, která po většinu svého volebního období splácela dluhy právě za výstavbu kanalizací v obci. Dokončit celé dílo se tak zřejmě podaří až současnému starostovi Josefu Kebrlemu. Příjmy ze skládky umožnily zastupitelstvu vyhradit v letošním rozpočtu na dostavbu kanalizace 5,5 milionu korun. Podle starosty už by tak mohly realizaci zdržet jedině technické potíže při přípravě stavby.
Že má být kanalizace zaústěna do místní čističky, se ale části občanů nelíbí, obávají se nárůstu zápachu. “Čistička je přímo uprostřed obce a naproti je školka,” upozornil jeden z občanů na říjnovém zasedání zastupitelstva, kde byl celý projekt představen. Alternativně by bylo možné splašky odvést až do čističky ve Strachově na druhé straně Vltavy, kam už je odkanalizována jižní část Nelahozevsi a Lešany. Na tuto variantu má obec již od roku 2009 připraven projekt, který by zároveň zajistil odkanalizování celé Zagarolské ulice včetně přilehlých uliček. Náklady by se však pohybovaly okolo 20 milionů korun a podle starosty by se tím celý projekt zdržel o několik let. Vodohospodář Martin Jakoubek zároveň ujistil, že v provozu lze učinit taková opatření, aby byl zápach z čističky PTZ minimalizován.
Součástí samotných domovních přípojek budou jímky a čerpadla, protože v lokalitě není potřebný spád. Čerpadlo se bude zapínat automaticky pokaždé, dosáhne-li hladina splaškové vody v jímce určitého limitu. Čerpadlo bude připojeno k elektrické síti domu, měsíční spotřeba proudu by podle odhadů Martina Jakoubka neměla přesáhnout 40 korun. V případě výpadku proudu by měla jímka stačit zhruba na 24 hodin. Případná porucha, při které by hrozilo přečerpání jímky, bude signalizována houkačkou. Zařízení by mělo být nehlučné a nemělo by produkovat žádný zápach.
Jímky a čerpadla chce obec postavit přímo na pozemcích jednotlivých občanů, náklady by měly podle odhadu starosty činit zhruba 60–90 tisíc korun na jednu nemovitost. “Obec si je vědoma, že jde o náklady pro většinu obyvatel finančně nedostupné, většinově by měla platit obec,” ujišťuje starosta. Spoluúčasti se ale občané zřejmě nevyhnou. Kolik si budou muset připravit peněz, zatím není známo. “Názory zastupitelů se pohybují v částkách mezi 5 až 20 tisíc korun, střed je 10 až 12 tisíc korun,” uvedl starosta. Současně ale zdůraznil, že jde zatím jen o nezávazné číslo. Podle Josefa Kebrleho lze uvažovat o určitých úlevách pro sociálně slabé občany. Rozpočet na letošní rok počítá ve své příjmové části se spoluúčasti ve výši 20 tisíc korun za nemovitost.
Kromě toho si navíc každý občan musí ještě na vlastní náklady vybudovat gravitační část přípojky, která mu propojí dům s čerpací jímkou. To je také jeden z důvodů, proč by podle Martina Jakoubka měla být jímka umístěna co nejblíž domu, aby byla gravitační část co nejkratší.
Právě ke konceptu přípojek měli občané na říjnovém zasedání nejvíce výhrad. Některým se nelíbilo, že by jímka měla být umístěna na jejich pozemku, to je ale podle Martina Jakoubka nezbytné, protože ulice jsou již přeplněné jinými sítěmi. Dalším lidem se zase zdála příliš vysoká částka za připojení. Starosta ale odmítl, že by byla uvažovaná spoluúčast nepřiměřená. “Když se zeptáte lidí z Lešan, tak zjistíte, že celkové náklady za přípojku jsou velmi srovnatelné. Jsou obce, kde obec lidem zaplatila jen projekt.” V Lešanech a ve staré Nelahozevsi je od roku 2009 v provozu gravitační kanalizace. Obec tehdy vybudovala přípojky občanům pouze na hranici pozemku, za což lidé zaplatili 5 000 Kč. Zbytek trasy si museli postavit sami na své náklady, často ve velké hloubce. Pro domy, které nestojí přímo u silnice, se náklady vyšplhaly třeba až na 50 tisíc korun.
Po připojení ke kanalizaci by občané hradili běžné stočné. Na kolik by přišlo, záleží na tom, kdo by kanalizaci provozoval. Obec má zatím k dispozici nabídku firmy NESALUKA, která nabízí cenu 37 korun za m3. Společnost VKM, která provozuje kanalizaci ve staré Nelahozevsi a v Lešanech, dnes účtuje stočné ve výši těsně pod 40 Kč za m3.
A co když občan odmítne smlouvy s obcí podepsat? “Pokud si splašky odvedete sami v souladu se zákonem, nikdo vás nutit nebude,” ujišťuje starosta. Zároveň ale varuje, že nabídka obce, která je v tuto chvíli na stole, už později nejspíš nebude platit. Obec má zároveň v úmyslu v budoucnu přísněji kontrolovat, jakým způsobem se lidé splašků zbavují, pokud není jejich nemovitost připojena ke kanalizaci.
(mm)