Úspora téměř 300 tisíc korun za dva roky na spotřebě elektřiny a plynu. To je výsledek elektronické soutěže, kterou na dodávku energií v závěru loňského roku uspořádala obec Nelahozeves.
Každá ze dvou elektronických aukcí (na elektřinu a plyn) trvala 90 minut, během nichž mohli zájemci o zakázku snižovat své nabídkové ceny. Každý potenciální dodavatel během aukce vidí aktuálně nejlepší cenu a může se rozhodnout, zda nabídne službu ještě levněji než jeho konkurent. Tímto způsobem je možné cenu stlačit na naprosté minimum – například u aukce na elektřinu byla u jednoho tarifu během aukce cena snížena celkem 42x, tj. v průměru každé dvě minuty došlo k přebití předchozí nabídky. U plynu bylo provedeno dokonce 49 “příhozů”.
Právě forma elektronické aukce byla podle starosty Josefa Kebrleho důvodem, proč obec nechala soutěž zorganizovat firmu A-TENDER – ta se totiž na tento typ aukce dlouhodobě specializuje. Podle starosty bylo možné u elektronické aukce očekávat nižší cenu než v případě tradiční, “papírové” soutěže. Taková proběhla v létě roku 2014 ještě za starostky Petry Urbanové. Tehdy získaná úspora činila odhadem zhruba 120 tisíc korun na rok, soutěž však byla vypsána pouze na rok 2015 a současný starosta tedy musel do konce loňského roku najít nové dodavatele. Poslední aukcí nyní stáhnul náklady o dalších 146 tisíc korun ročně. Na úspoře se kromě elektronické aukce podepsaly i historicky nízké ceny energií.
Vítězem soutěže na dodávku elektřiny se v konkurenci dalších čtyř dodavatelů stala firma Amper Market, která bude v následujících letech dodávat obci elektřinu o 18 % levněji než dosavadní dodavatel, Europe Easy Energy. Ta dosud dodávala obci i plyn, zde ji díky soutěži vystřídá Pražská plynárenská, která nabídla cenu dokonce o 43 % nižší.
Předmětem aukce byla všechna odběrná místa obce – obecní úřad, archiv (bývalá prodejna potravin ve Školní ulici), budova potravin v ulici Pod Strání, kulturní dům, hřbitov, volnočasové centrum, hasičárna a lešanská klubovna. U aukce na elektřinu bylo předmětem soutěže i veřejné osvětlení, které představuje více než 70 % veškeré spotřeby elektřiny v obci. K aukci se se svými dvěma odběrnými místy přidala i mateřská škola. Naproti tomu základní škola se nepřipojila. “Škola má uzavřenou platnou smlouvu o dodávkách energie. Je v kompetenci paní ředitelky,” uvedl bez dalších podrobností starosta.
Firma A-TENDER za zorganizování soutěže dostala odměnu 36 tisíc korun. Necelá polovina byla vázána na dosažení úspory alespoň 109 tisíc korun za dva roky, na které byla soutěž vypsána. Proč právě na tuto dobu? “Věřil jsem, že toto časové období bude výhodné pro obec,” uvedl starosta. “Chtěl jsem se pohybovat v režimu do 800 tisíc z důvodu rychlosti a dodržení vnitřní směrnice obce.” Pro zakázky nad 800 tisíc korun bez DPH platí ve směrnici o něco přísnější pravidla. Pro soutěž musí být například ustanovena hodnoticí komise, jejímž členem musí být odborník na danou problematiku.
Shodou okolností právě v době konání aukcí vrcholila v médiích kauza společnosti Energie pod kontrolou, která s naší obcí před dvěma lety také koketovala. Zástupkyně společnosti předloni v březnu nabízela tehdejšímu zastupitelstvu “bezkonkurenční” službu – obec by na společnost převedla svá odběrná místa a společnost pak pro ni jednou za rok nakoupila elektřinu a plyn v soutěži, společně se stovkami dalších obcí a měst, které se společnosti upsaly již dříve. Obce však nemají při podpisu smlouvy žádnou garanci ceny, a jak se ukázalo loni, mohou se dokonce dostat do situace, kdy jim hrozí úplné vypnutí proudu. Energie pod kontrolou totiž 36 milionů korun vybraných na zálohách od stovek zlákaných obcí nezaplatila vysoutěženému dodavateli elektřiny a peníze zmizely neznámo kde. Obce se tak ze dne na den staly černými odběrateli, a nebýt dobré vůle dodavatele, kterým je shodou okolností právě Amper Market, byly by už několik měsíců bez proudu.
Vůči nabídce společnosti Energie pod kontrolou, která dlouhodobě nezveřejňuje výroční zprávy o své činnosti, měly tehdy výhrady zejména tehdejší starostka Petra Urbanová a zastupitelka Eliška Brázdová. Pod vlivem jejich připomínek tehdy zastupitelstvo “fantastickou nabídku” (dle slov zástupkyně společnosti) odložilo a už se k ní nevrátilo. Že s aktivitami společnosti zřejmě něco není v pořádku, si celostátní média poprvé všimla až o více než rok později, kdy kauzu otevřela Česká televize v pořadu Reportéři ČT. V nedávné době se tématu věnovaly například zpravodajské servery iDNES.cz a Novinky.cz.
(mm)