Vážení spoluobčané.
Dnem 19. července 2015 zahájila svoji činnost občanská poradna v Zagarolské ulici 313, v budově, kde sídlí též obecní knihovna, mateřská školka a spolky volnočasových aktivit. Každou neděli v době 10,00-13,00 poskytuji, zatím osamoceně, sociálně právní a odborné konzultace. Jsem rád, že prvotní ostýchavost občanů je již za námi a v současnosti již pomalu přestává vyčleněný čas na konzultace stačit. Proto i takto apeluji na zájemce, aby se pokud možno včas objednali na 731 168 704 (rysjb@seznam.cz) a nemuseli čekat. Co dosavadní poradna ukázala a jaké problémy řešíme nejčastěji?
Pominu dílčí a různorodé problémy typu, restitučních nároků, užívání a držby cizích pozemků, dědictví, nesplacených dluhů a formy pomoci při účinném jednání s úřady státní a veřejné správy. Při těchto problémech a nejasnostech se práva a povinnosti sporných stran podaří zpravidla konkrétně a zřetelně objasnit již při úvodní konzultaci.
Chci se však obecně, přeci jen však blíže, zmínit o třech problémech, které se v naší obci ukazují jako typické – opakující se v různých podobách:
- Sousedské vztahy. Jedná se zpravidla o spory mezi trvale žijícími občany v obci a tzv. lufťáky-chalupáři, zejména tam, kde sousedí pozemky stran sporu. Jde především o zanedbávání péče o pozemek, oplocení, přesahy stromů a keřů, stékání vody z pozemku na sousední pozemek, hlučnost a prašnost sousedů a pod. V této oblasti se v poslední době objevily též nejasnosti, související s restitučními nároky, jakož i spory při užívání cizích pozemků (včetně nároků na jejich vydržení podle § 987 a násl. zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník). Mnohdy mají tyto spory svůj původ v nedořešených majetkoprávních vyrovnáních z let minulých a tudíž jejich řešení je složitější.
- Dluhy, dluhy a zase jen dluhy a z toho plynoucí sociální problémy včetně bezdomovectví a vzájemné nevraživosti uvnitř rodiny a příbuzných. Bohužel není ojedinělým jevem, kdy bratr okrádal sestru, kdy syn okradl tátu i svého mladšího bratra. A nejde jen o nějakou tisícovku, jde o statisíce, jde i o střechu nad hlavou. Bohužel, zpravidla starší občané (rodiče) podepíší vše, co jim mnohdy děti nebo vnoučata, cestou pofiderních realitních kanceláří a makléřských firem, k podpisu předloží a vůbec netuší, co podepisují.
- Stáří klepe na dveře, síly ubývají, soběstačnost je omezena – potřebuji pomoc. Ano je to tak. I naše obec, občané žijící ve staré zástavbě, stárne. Není zvláštností, kdy zpravidla 80letá i starší občanka obce, žije v domě sama, děti jsou trvale mimo a tedy na vše již nestačí. Bohužel, v současnosti již obec žádné, tzv. preventivní a terénní sociální služby, nezabezpečuje, ani neřeší. Sem tam ještě přetrvává, z let dávno minulých, něco z toho, co dříve v obci řešila sociální komise s paní Ditrichovou v čele. Dovoz stravy, nákup, úklid apod. Zabezpečila se strava pro důchodce ve školní jídelně, což se neosvědčilo. Logicky, neboť dětská normovaná strava je diametrálně odlišná od stravy pro dospělé a chození si pro stravu také není mnohdy možné.
Co říká zákon?
Podle zákona o sociálních službách (108/2006 Sb., § 94) je každá obec povinna na svém území zjišťovat potřeby poskytování sociálních služeb osobám (tzv. vyhledávání sociálně potřebných občanů) a zajišťovat dostupnost informací o možnostech a způsobech poskytování sociálních služeb, spolupracovat s jinými obcemi a poskytovateli sociálních služeb, podmínky a zprostředkovávat tyto sociální služby.
Podle zákona o obcích (128/2000 Sb.) můžeme např. připomenout: § 2 = „Obec pečuje ….o potřeby svých občanů; při plnění svých úkolů chrání též veřejný zájem“; § 35 = „Do samostatné působnosti obce patří záležitosti, které jsou v zájmu obce a občanů obce. Obec ……ve svém územním obvodu dále pečuje …..o vytváření podmínek pro rozvoj sociální péče a pro uspokojování potřeb svých občanů“.
Položme si tedy otázku. Naplňuje naše obec výše uvedená zákonná ustanovení? Pečuje dostatečně o své starší a sociálně potřebné občany? Nelze říct, že nikoliv. Funguje zde např. klub seniorů, je možné se zapojit v rámci některých volnočasových aktivit. Určitě však lze konstatovat, že v současnosti je tato oblast v naší obci na okraji pozornosti a je tudíž nedostatečná. Nejlépe to vystihuje názor jedné starší občanky – babičky, která mě v poradně řekla. „Proč tady v Nelahozevsi nemůžeme mít zabezpečeny stejné sociální služby, jako mají zabezpečeny v Kralupech?“ Bohužel jsem musel konstatovat, „máte babi pravdu“. Kralupy pro potřebné občany naší obce zabezpečují pouze výjimečně přijetí do domova důchodců (dům s pečovatelskou službou naproti bazénu), ostatní služby s benefity a slevami mají pouze pro občany Kralup. V naší obci to zatím nikdo moc neřeší, sociální komise zřízena zatím není.
Pokusil jsem se tímto pouze nastínit problémy vyskytující se v obci, obecně. Nemohu a ani bych si nedovolil být konkrétnější. Jednak by to nebylo vhodné a etický kodex občanského poradce mi to ani nedovoluje. Žiji, i když dosud jako lufťák, v obci již 25 let a cítím vůči obci a jejím občanům též povinnost, něco ze svých zkušeností a vzdělání věnovat. Současně se ukázalo, že ve složitých případech a při rozhovoru zejména se staršími spoluobčany, to jednorázový pohovor s objasněním dalšího postupu nevyřeší. Člověku to tedy nedá, a případ řeším dále, mnohdy i na základě plné moci s úřady a s „neposlušnými“ osobami a firmami. Přesto i tuto pomoc poskytuji zdarma. Domnívám se, že mnohé se již podařilo. Podařilo se umístit již jednoho spoluobčana do domova s pečovatelskou službou Kralupy, vyřešili a zamezili jsme dalším okrádáním příbuznými, donutili jsme vyrovnat některé dluhy a zabezpečit péči o svůj pozemek. Ve vedení obce jsme již projednali nedostatky a možnosti zlepšení v oblasti sociálních služeb u obce, realizovali jsme prvotní jednání na oddělení sociální péče a na Centru sociální péče v Kralupech. Věřím, že se tímto problémem bude v blízké době zabývat i zastupitelstvo obce a vytvoří si k tomu potřebné předpoklady. Ukazuje se, že je to nanejvýš potřebné.
Takže. Máte-li problém, nevíte si rady, nejste si jisti, přijďte se poradit. Přijde Vám obsílka? Neházejte ji do koše, přijďte. Chce na Vás někdo něco podepsat? Přijďte, dokument pročtu a upozorním na možná rizika. Potom je již zpravidla pozdě. Příjemné vánoce a hodně úspěchů do Nového roku Vám přeje
Ing. Mgr. Jan RYŠAVÝ
Váš občanský poradce.