Pouhých deset měsíců bude účinná smlouva, podle které firma .A.S.A. prostřednictvím své dceřiné firmy REGIOS zajišťuje od letošního 1. července svoz a sběr veškerého odpadu v obci Nelahozeves. Smluvní vztah firma na konci října jednostranně vypověděla. Nyní běží půlroční výpovědní lhůta, během níž musí obec najít nového dodavatele služby v soutěži.
“Podstatně se navýšily požadované služby, ale ceny zůstávají stejné,” upozorňuje představitel .A.S.A. Libor Luňáček v dopise starostovi obce Nelahozeves, v němž vysvětluje zcela ojedinělý krok, kdy dodavatel vypovídá smlouvu svému klientovi. Podle Luňáčka se zakázka přestala firmě vyplácet hlavně z důvodu výrazného navýšení počtu popelnic, které musí každý týden .A.S.A. vyvážet. Cena ve smlouvě je ale pevně stanovená soutěží, která proběhla v minulém roce. Obec podle podmínek soutěže platí vítězné firmě stále stejnou částku bez ohledu na počet nádob a množství vyvezených odpadů.
.A.S.A. svůj krok zdůvodňuje zejména navýšením počtu svážených popelnic na bioodpad. Zatímco v loňské dokumentaci soutěže obec počítala se 125 biopopelnicemi, nyní jich už firma sváží na tři stovky, což zřejmě souvisí s tím, že od července je pro občany svoz bioodpadu zdarma. Významný nárůst ale nemůže dodavatel promítnout do ceny. “Tato situace se již stala pro naši společnost z ekonomického hlediska neúnosnou,” napsal Luňáček starostovi. “Smlouva nám bohužel neumožňuje jednat například jednou za rok o změně počtu nádob, tak jak je to naprosto běžné na trhu s odpady,” doplnil představitel .A.S.A. na dotaz portálu Nela.cz. Libor Luňáček kritizoval neobvyklé parametry loňské soutěže již v minulosti, například v rozhovoru pro portál Nela.cz v září loňského roku. Podle svých slov tehdejší starostku Petru Urbanovou na problematické zadání soutěže upozorňoval už před jejím vyhlášením. Starostka však jeho připomínky nevzala v potaz.
Současný starosta Josef Kebrle v reakci na krok firmy .A.S.A. neskrýval mírné rozhořčení. “Konstrukce smlouvy není pro našeho obchodního partnera výhodná,” uznává starosta. “Jestliže se ale zúčastním výběrového řízení a podepíšu smlouvu, nárůst si do ceny můžu zakalkulovat. Pokud firma smlouvu vypoví po necelých čtyřech měsících, je to z mého pohledu chování, které ji nestaví do dobrého světla,” konstatuje Josef Kebrle.
Libor Luňáček ale výhrady odmítá. “Pokud by soutěž byla vícekriteriální, určitě bychom zvažovali, jak s nabídkovým projektem naložíme. Jak by si ale mohl jakýkoli podnikatelský subjekt tvořit rezervu na cenovou politiku do výběrového řízení, kde cena je jediné hodnoticí kritérium? Druhá místa jsou asi hezká ve sportu, ale v podnikání nepřináší žádný obrat ani zisk, tedy se nejedná o úspěch,” uzavírá představitel odpadové firmy.
Nelahozeves si tak bude muset v blízké době soutěž zopakovat. Má na to necelý půlrok – současná smlouva přestane platit 30. dubna příštího roku. A podle všeho na to obec tentokrát půjde úplně jinak. “Chci, aby byl tento okamžik bodem, kdy povedeme zásadní diskusi o celkovém nakládání s odpady,” konstatuje Josef Kebrle. Podle starosty je třeba zavést systém, který bude lidi motivovat ke snižování množství směsného odpadu. Tím pak sníží náklady na svoz odpadu i pro obec. “Nechápu, jak jsou čtyř- až pětičlenné rodiny schopny naplnit dvě černé popelnice za týden, když moje osobní zkušenost je, že stačí půl až tři čtvrtiny jedné popelnice,” říká starosta.
Lidem v současné době nic nebrání, aby si každý týden nechali od svých domů vyvážet prakticky libovolný počet popelnic. Platit budou stále stejně, záleží jen na počtu obyvatel domácnosti: dospělí platí 500 Kč ročně, děti a senioři 400 Kč.
Systém motivující k lepšímu třídění odpadů se před dvěma lety pokusila zavést už tehdejší starostka Petra Urbanová, v tehdejším zastupitelstvu ale pro svůj návrh nenašla podporu. Navrhovaný systém měl odměňovat formou nižšího poplatku za popelnice ty domácnosti, které dokáží vytřídit více odpadu. Tříděný odpad by lidé ukládali do označených pytlů, aby se dalo spočítat, kdo kolik vytřídil. Takový princip ale současnému starostovi nestačí. “Tento systém sice motivuje ke třídění odpadů, ale nemotivuje ke snižování množství směsného odpadu. Je třeba, aby odpadů bylo co nejméně, aby pokud možno vůbec nevznikaly,” vysvětluje Josef Kebrle, který stál v letech 2010–2014 v čele místního ekologického sdružení OsN.
Starosta Nelahozevsi nyní možné varianty systému konzultuje s někdejší starostkou Vraného nad Vltavou Martinou Filipovou, která nyní působí jako regionální manažerka neziskové společnosti EKO-KOM provozující systém zpracování tříděného odpadu. Filipová starostovi doporučuje odvodit poplatek od počtu, velikosti a frekvence vývozu popelnic. Domácnost, které by stačila jedna malá popelnice vyvážená jen jednou za dva týdny, by pak mohla výrazně ušetřit. Nový systém by měl podle starosty podpořit i sezónní vývozy, což by uvítali zejména chataři a chalupáři.
Roční náklady na svoz odpadu v obci Nelahozeves činí v současné době 1,76 milionu korun. Zhruba polovinu této částky pokryjí poplatky vybrané od občanů.
(mm)