Redaktorka Nelahozeveského zpravodaje Soňa Brunnerová píše o své práci v digitální éře a vrací se i k historii zpravodaje.
Chybami se člověk učí
Pan starosta Kebrle jakožto manažer z povolání přišel při mých začátcích v pozici redaktorky s nápadem na vytvoření tzv. „řídícího souboru“ .
To je de facto tabulkový seznam všech došlých článků, jejich autorů a priority (na jakou stranu příspěvek zařadit). S řídícím souborem nepracuji jenom já, ale grafička Marie Štruncová, protože je to skutečně přehlednější.
Poté, co se mi v prosincovém čísle 2014 podařilo dva došlé a celkem důležité články „zašantročit“, tak jsem veškerou elektronickou komunikaci nechala přesměrovat jinam, kde je to přehlednější. E-mailová adresa pro komunikaci je pořád stejná.
Váš příspěvek související s životem a názorem na dění v naší obci s velkou pravděpodobností otiskneme. Doposud se nestalo, že bychom něčí text neotiskli… Tedy s výjimkou výše zmíněných ztracenců v nepřehledném e-mailovém klientovi. Domnívám se, že jsem se ze začátečnické chyby dostatečně poučila.
Něco jiného je, když se ke mně článek nedostane a není to vina techniky.
Prosba pro přispívající
Motivací k napsání tohoto příspěvku je má osobní zkušenost. kdy se ke mně nedostal jeden z důležitých článků, které autor přinesl vytištěné na obecní úřad.
Shodou náhod mě dotyčný stihl kontaktovat těsně před finální uzávěrkou Zpravodaje. Mluvím o době, kdy už byl Zpravodaj považován za hotový a zapracovávaly se do něj finální drobnosti a poslední připomínky autorů.
Kdyby býval reagoval o den později, svůj příspěvek by ve Zpravodaji uveřejněn neměl a zřejmě by z toho byl velice zklamán. Proč a jak k tomu došlo?
Autor napsal více příspěvků na počítači (zřejmě) u svých známých, poté si je nechal vytisknout a odnesl je v papírové podobě přímo na OÚ Nelahozeves. Jeden z jeho příspěvků byl skutečně naskenován jako obrázek a poslán na e-mail zpravodaje ještě dlouho před uzávěrkou onoho čísla. Na jeho další příspěvek se na úřadě pravděpodobně pozapomnělo, a proto se ke mně vůbec nedostal, takže jsem ho nemohla do čísla logicky zařadit.
Zkrátka jsem o existenci článku neměla potuchy, ale po náhlém zjištění a dodání v tištěné podobě za 5 minut dvanáct jsem to musela na poslední chvíli ve večerních hodinách řešit a přepsat, aby to grafička stihla předělat.
Přispěvovatel byl zvyklý na svůj postup z dřívějška, kdy materiály k publikaci nosil přímo na OÚ. Před několika lety to tak skutečně fungovalo a teoreticky by mělo fungovat i dnes. Jenže při množství práce na OÚ se může stát, že se ke mně nedostane všechno. Domnívám se, že není náplní práce našich úřednic, aby skenovaly cizí články, které lze poslat elektronicky přímo na e-mail zpravodaje, když vezmu v úvahu fakt, že žijeme v době nových médií a internetu.
Z jakého důvodu? Bude pohodlnější, když veškeré příspěvky, které jsou psány na PC, budou poslány rovnou na e-mail zpravodaj@nelahozeves.cz ve formátu doc/docx. Většina autorů to tak dělá a už nějaký ten pátek to bez problémů funguje.
Má to několik výhod:
-
Autor do několika dnů dostane zpětnou odezvu, že soubor došel.
-
Došlé texty mohu v případě potřeby opravovat přímo v dokumentu, který pošlou.
Chápu, že někteří lidé dostatečně neovládají práci na počítači, protože ho k životu nikdy nepotřebovali. Mohou ale poprosit někoho dalšího (známého, příbuzného, kamaráda), aby jejich příspěvek, který napsán na počítači byl, jejich jménem poslal na výše uvedenou e-mailovou adresu.
Nyní už jen digitálně…
S grafičkou Marií Štruncovou v případě nutnosti hovořím telefonicky nebo komunikuji písemně e-mailem. Internet, počítač a telefon nám v současnosti stačí k tomu, aby zpravodaj mohl vzniknout. Dokonce elektronicky zasíláme hotové číslo zpravodaje v digitální podobě do tiskárny Kočka.
Pak už zbývá pro výtisky dojet, což obstará pověřený člověk z OÚ. Ten je přiveze do Nelahozevsi a předá je člověku, který má na starost roznášení tiskovin v naší obci.
Jak pracuji s Vašimi příspěvky?
-
Autorům příspěvků do několika dnů odepíšu, že jejich příspěvek na e-mail Nelahozeveského zpravodaje přišel. Je to ujištění pro ně, že jejich článek došel, i pro mě, že jsem ho zaregistrovala.
-
Zároveň vím, komu všemu mám poslat odkaz finální verzi zpravodaje k nahlédnutí a případnému připomínkování. To je práce grafičky Marie, kterou dělá na základě mých připomínek, které zpracovávám z podnětů od samotných autorů.
-
Pokud byl článek na počítači vytvořen v textovém editoru, je 100% nejlepší ho rovnou poslat v požadovaném formátu doc či docx na e-mail. Řešit tyto věci přes nelahozeveský OÚ bych prosila jen v opravdu krajních případech. Proč? Abych mohla text případně opravit, když tam najdu chyby. Abych ho nemusela znovu přepisovat z naskenovaného dokumentu. Je to zbytečná práce navíc!
Mým cílem je, aby se už neopakovala výše popsaná situace. Podle mých informací se toto dříve stávalo i Václavu Michovskému, že mu z úřadu nepřišly některé cizí příspěvky. Ve výsledku to přidělává práci nejen mně, ale i grafičce. Úplně zbytečně.
Zpravodaj jako komunitní dílo
Budeme samozřejmě rádi za články a připomínky od kohokoliv bez ohledu na věk. Do říjnového čísla jsme otiskli i příspěvky nejmladší generace o Dvořákově Nelahozevsi. I naši senioři jistě mají co říci ke spoustě témat, a pokud chtějí, mají možnost.
Mně osobně jako redaktorce se líbí představa, že obecní zpravodaj je společným dílem, nejen hlásnou troubou obecního úřadu , jak to občas v některých obcích bývá.
Do článků se snažím zasahovat co nejméně. Opravuji samozřejmě gramatické, popř. stylistické chyby. To je žádoucí.
Historie Nelahozeveského zpravodaje
Nelahozeveský zpravodaj v naší obci vychází už po dlouhá léta. Jak se vyvíjel?
„Starý“ zpravodaj
Původně připomínal spíš několikastránkový leták, který nebyl graficky zpracováván. Obsahoval informace o dění v obci, výzvy k občanům a tak dále. Po obsahové stránce se Nelahozeveský zpravodaj za desítky let až tak podstatně nezměnil… Množství informací a obrázků však poslední dobou přibylo.
Místní periodikum v minulosti vznikalo na obecním úřadě, kam Nelahozeveští nosili vytištěné články, které se poskládaly za sebe, nakopírovaly se a tiskly se přímo na obecní tiskárně.
Nezřídka se stávalo, že se do něj vloudila gramatická chyba, nicméně za tvorbou Nelahozeveského zpravodaje již dříve stálo hodně času a úsilí paní Dittrichové.
Myslím, že tehdy tvorba zpravodaje byla z jistého ohledu složitější, než dneska. Způsob práce na vytváření našeho zpravodaje se v posledních 5 letech rapidně změnil. Nyní bych si dovolila krátce shrnout, kdo za jeho proměnou až k dnešní podobě zpravodaje stál.
Úsvit novinového vzhledu
Doba se zrychlila, rapidně se změnily požadavky na grafiku a design novin, webových stránek, atd.
Poté, co se stala starostkou Mgr. Petra Urbanová (více zde – pozn. red.), doznal Nelahozeveský zpravodaj obrovskou změnu. Již v prosinci 2010 vyšlo číslo, které vypadalo jinak, než ty předešlé….
Únorové vydání v roce 2011 již vedl Vašek Michovský ml., který ve svém prvním editorialu napsal, že by si přál docílit toho, aby se občané na těšili na další vydání Nelahozeveského zpravodaje. „Bude to pro nás ta nejsladší odměna a zároveň signál, že svou práci děláme dobře. K tomu ale vede ještě dlouhá a trnitá cesta. My stojíme na samém začátku, takže vás prosím – mějte s námi trpělivost.“
Grafiku Nelahozeveského zpravodaje začal od prosince 2010 dělat pan Miloš Mojžiš, který u této funkce zůstal přesně tři roky. Díky jeho práci Zpravodaj začal připomínat noviny.
Domnívám se, že Vašek Michovský ml., jakožto můj předchůdce na pozici redaktora, odvedl velmi záslužnou práci a dostal místní periodikum na slušnou úroveň. Pravopisné chyby se tu přestaly objevovat a rozrostla se škála témat.
Měla jsem možnost s ním v roce 2012 na několika číslech zpravodaje spolupracovat jako druhá redaktorka a spolupráce to byla příjemná a nekonfliktní. Řešili jsme všechno přes e-mailovou korespondenci, a to nám oboustranně vyhovovalo.
2014: Rok mnoha změn
Jméno grafičky Marie Štruncové se v tiráži Nelahozeveského zpravodaje objevuje od březnového čísla z roku 2014. Je to profesionálka, která studovala na VOŠ ve Štětí a grafikou se již několik let živí. Její zásluhou má Nelahozeveský zpravodaj více jak rok a půl jednotnou a ucelenou podobu.
Vašek Michovský ml. oznámil konec své redaktorské činnosti poté, co vyšlo červnové číslo, a to kvůli názorovým neshodám s tehdejší starostkou (více zde – pozn. red).
Od června 2014 až do podzimních voleb náš zpravodaj nevycházel vůbec. Novým starostou byl 10. listopadu z řad zastupitelstva zvolen Ing. Josef Kebrle (více zde – pozn. red.).
Redaktorkou prosincového čísla jsem se stala já. Měla jsem tehdy čerstvě ukončené bakalářské studium žurnalistiky, spoustu času a chuť pokračovat v tom, co Vašek nastartoval.
(Autorka je redaktorkou Nelahozeveského zpravodaje.)