Již několik týdnů se nad Lešany v nepravidelných intervalech vznáší zápach z polí nad vesnicí. Jeho zdrojem jsou kaly z pražských čistíren, které zde používá místní zemědělec jako hnojivo. K podobné situaci došlo i loni, letos je ale zápach o poznání silnější a lidem došla trpělivost.
Intenzivní zápach z pohnojených polí se za teplejšího počasí šíří hlavně do Resortu, který stojí přímo u pole, ale neméně jej pociťují lidé ze “starých” Lešan a dokonce i z části staré Nelahozevsi (ulice V Loučkách, Kralupská, ale i Školní). V menší míře hnojiva zaznamenávají obyvatelé okrajových částech Kralup. Na druhou stranu vítr rozfoukává odér do Olovnice a Zeměch.
Poprvé do Lešan “zavanulo” v polovině července a naposledy toto úterý. Zápach z organických hnojiv do určité míry k vesnickému životu patří, ale podle lidí z Lešan už to tentokrát přesáhlo únosnou míru. Podobnou situaci lešanští zažili už loni v létě, letos ale zápach trvá déle a je ještě méně snesitelný než loni. “Nedá se větrat přes den ani v noci,” stěžuje si obyvatelka Nelahozevsi na Facebooku.
Na polích nad Lešany hospodaří dva zemědělci – Jiří Nazárko ze Zdib a Jaroslav Haškovec z Dušníků. Zatímco Nazárko důrazně popírá, že by jeho hnojivo způsobovalo jakýkoliv nepřiměřený zápach, Haškovec se k smradu hlásí. Žádnou chybu si ale nepřipouští, podle něj to jinak nešlo udělat. “Když se rozkládá organická hmota, tak vzniká sirovodík, a ten je bohužel cítit,” říká dotčeně zemědělec, který provozuje farmu ve Skůrech nedaleko Velvar.
Jako hnojivo Haškovec používá kaly z pražských čistíren odpadních vod. “Jsou to kaly od lidí, ty smrdí. Přece tím nebude zavalená Praha nebo plná Vltava,” předkládá farmář svéráznou argumentaci a současně upozorňuje, že rozmetání přivezených kalů vždy nějakou dobu trvá. “Nedokážu to rozvézt a zaorat za pět minut.” Podle vyhlášky Ministerstva životního prostředí musí být kaly zapraveny do půdy do 48 hodin od jejich navezení na pole. Vyhláška současně stanoví požadavky na složení kalů, ty ale Haškovec podle všeho plní. “Kaly vzorkově odpovídají všem požadavkům vyhlášky,” potvrzuje Jan Kobera, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Kralupy nad Vltavou. Právě na něj se před nedávnem obrátila starostka Nelahozevsi Petra Urbanová, když se u ní začaly scházet stížnosti od lidí.
Přesto se kralupský úřad rozhodl zahájit s farmářem správní řízení. “Chápu sice zemědělce, že mají dnes těžké podmínky k hospodaření, statková hnojiva nejsou a průmyslová jsou drahá. Ale existuje také něco jako občanský zákoník a obtěžování nad míru únosnou,” konstatuje Kobera. Současně upozorňuje na nejasnou legislativu, která podle něj nedostatečně řeší otázku provozování deponií kalů před jejich rozvezením na pole. Právě taková deponie se už nějaký čas nachází na poli u silnice na Olovnici.
Jan Kobera ale ujišťuje, že další kaly už přibývat nebudou. “Kaly tam jsou a zmizet musí, ať už více po dobrém nebo po zlém. Opatření se snažíme dělat taková, aby to lidi už obtěžovalo co nejméně, nejlépe vůbec.” Zastupitel Pavel Matoušek, který bydlí v Resortu, se však rozhodl pojistit a na Haškovcovy aktivity v pátek upozornil také Českou inspekci životního prostředí. Stížnost podpořil peticí, kterou podepsalo několik desítek obyvatel Lešan. “Není možné sedět na zahradách, ani jít s dětmi na procházku, aniž by se člověku udělalo špatně,” uvádí se v dopise pro inspekci.
Zemědělec Jaroslav Haškovec ale ujišťuje, že letos už skončil. Další navážku kalů mohou Lešany čekat zase za rok.
(mm)