K tomuto textu mě inspiroval článek z posledního Nelahozeveského zpravodaje.
Běžný člověk neznalý situace si obvykle myslí, že být ženou v domácnosti znamená pití káviček a konverzování s kamarádkami. Výčet činností, které by měla zvládat žena – matka malých dětí v domácnosti na venkově je ale široký. V následujícím textu předkládám alespoň ty základní rozdělené do několika okruhů.
Na prvním místě je rodina, tzn. péče o děti, což zahrnuje přípravu jídla, případně i krmení (dle věku dětí), péče o hygienu, bezpečnost, ošacení, správný psychomotorický vývoj dětí a jejich celkové začlenění do společnosti ostatních lidí, výchova morální a inspirační, poskytování emočního zázemí, boj s nudou. Samostatnou kapitolou je péče o malé marody a komunikace s ošetřujícími lékaři. Dále je to péče o manžela, zde si kromě teplé stravy alespoň 2x týdně a přísunu čistého prádla do skříní čtenář jistě doplní i další pravidelné činnosti. Patří sem i plánování volného času rodiny, dovolených, výběr zájmových kroužků dětí, přesvědčování dětí, aby na ty kroužky docházely, každodenní příprava do školy atp.
Dále je to správa majetku. Tzn. vyhlašování výběrových řízení na opravy domu, zadávání zakázek, vyjednávání se řemeslníky, kontrola kvality jejich práce, poskytování podpory řemeslníkům (vaření kávy, nošení hadrů k tekoucím věcem, řešení nenadálých situací). Zařizování domu, tzn. designérská činnost, příprava návrhů, prezentace nápadů manželovi, žádání o peníze a konkrétní jednotlivé kusy nábytku. Vymýšlení a přesvědčování manžela k různým vylepšením interiéru i exteriéru domu. Dále tu máme zahradu. V době vegetačního období je nutné ji pravidelně, minimálně jednou týdně sekat, plet záhony, plet cestičky, dbát o pořádek na zahradě, zalévat předtím osázené truhlíky, péče o bazén, tzn. pomoc s přípravou bazénu na novou sezónu, pravidelné vybírání listí a drobných nečistot, kontrola a doplňování chlorové tablety, sypání různé chemie dle potřeb bazénu, odsávání kalu hadicí, zazimování bazénu atp. Péče o domácnost, tzn. neustávající snaha o to, aby byly věci na svých místech, aby bylo doma relativně čisto, prádlo bylo vyprané, potraviny nakoupené. Auto je potřeba mýt, čerpat do něj pohonné hmoty, nechávat přezouvat gumy, v případě potíží zajistit servis vozidla.
Pak tu máme okruh domácí mazlíčci. Sem zahrnujeme úvodní socializaci zvířat, výchovu k soužití s člověkem, docházení na cvičák se psem, praní bot počůraných od koček, čištění akvária, splachování mrtvých rybiček, krmení, venčení, kydání kočičích záchůdků.
Samostatnou kapitolou je řešení krizových situací. V případě bleskových záplav, úrazů či zaběhnutí členů domácnosti manželka v době nepřítomnosti manžela automaticky zajišťuje krizový management a přebírá na sebe veškerou zodpovědnost.
Posledním okruhem je udržování manželky v dobrém stavu, tzn. pravidelné cvičení, nakupování slušivého oblečení, péče o pleť a vlasy, sledování trendů, četba textů podněcujících diskuse s manželem (politika, ekologie, místní poměry). Touha se neustále sebevzdělávat, snaha být milá.
Z tohoto rozsáhlého výčtu vidíme, že tuto roli nemůže zastávat jen tak někdo. Měla by to být především žena dostatečně temperamentní, zodpovědná a odolná, aby tento nápor vůbec ve zdraví přežila.