Půl roku po nástupu nové grafičky dochází v Nelahozeveském zpravodaji k další personální změně. Právě vydané červnové číslo bylo poslední pro Václava Michovského ml. V redakci působil tři a půl roku, celkem připravil čtrnáct čísel. Z redakce odchází kvůli sporu se starostkou Petrou Urbanovou. Další číslo zpravodaje vyjde až po volbách.
Odchod Václava Michovského ze zpravodaje sdělil portálu Nela.cz důvěryhodný zdroj a tuto informaci následně potvrdil sám Václav Michovský. Jako důvod uvedl rozpory se starostkou obce ohledně role redaktora obecního zpravodaje. Jejich pohledy na tuto otázku se podle Michovského lišily dlouhodobě, při přípravě posledního čísla ale vygradovaly. Starostka totiž údajně po redaktorovi požadovala, aby z reportáže o koncertu francouzských škol (na portálu Nela.cz jsme o něm psali v článku Mladí Francouzi v Nelahozevsi: hudební událost roku) odstranil pasáž, v níž se hovořilo o tom, že sólisté neměli k dispozici mikrofony a že v parku nebyla posekaná tráva. Redaktor úpravy odmítl provést a Petra Urbanová následně článek úplně vyřadila z vydání.
“Pro mě je redaktor obecního periodika pozorovatel, který by měl co nejobjektivněji mapovat dění ve vesnici a stát jakoby mimo zastupitelstvo a vedení obce,” obhajuje svůj postoj Václav Michovský. “Když chce napsat o akci, jejímž pořadatelem je obec, že měla určité nedostatky, tak to prostě napíše, i když je to vůči obci-vydavateli kritické.” Starostka však podle Michovského zastává názor, že redaktor obecního zpravodaje je součástí jejího týmu a v článcích by tak své názory vyjadřovat vůbec neměl. “To je pro mě věc, přes kterou se neumím přenést,” uzavřel dnes už bývalý redaktor, který nyní končí druhý rok studia žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
Zasahování do obsahu místních zpravodajů ze strany starostů obcí je poměrně často kritizováno ze strany různých občanských iniciativ, a tento tlak dokonce vyústil v loňskou novelizaci tiskového zákona, který nově stanoví, že obecní zpravodaje musí poskytovat “objektivní a vyvážené informace”. Například ředitelka sdružení Místní média Michaela Černá, která se problematice obecních zpravodajů dlouhodobě věnuje, v nedávném článku v Deníku veřejné správy doporučuje, aby byla redakce oddělena od redakční rady. “Redakční rada kontroluje stav a udílí doporučení šéfredaktorovi, aniž by rozhodovala o obsahu samotného periodika.” Otevřená společnost Oldřicha Kužílka zase v desateru otevřené obce konstatuje, že účast starosty či místostarosty v redakční radě je střetem zájmů. “Měli by příznivý obraz získat svou činností, nikoli ovládáním informací o své činnosti,” uvádí se v dokumentu Jak vydávat dobrý radniční zpravodaj. V Nelahozevsi dosud působila redakční rada ve složení Petra Urbanová, Alena Kučírková (pracovnice úřadu a starostčina švagrová) a Václav Michovský. Nelahozeves však není v tomto ohledu žádnou výjimkou – například jedním z členů redakční rady Kralupského zpravodaje je kralupský starosta Petr Holeček.
V minulých volebních obdobích zpravodaj připravovala tehdejší místostarostka Květa Dittrichová. Samostatná redakce bez přímé vazby na vedení obce vznikla až v roce 2010 po nástupu Petry Urbanové do funkce starostky. První číslo po volbách připravila zastupitelka Eliška Brázdová, zpravodaj pak na její doporučení převzal Václav Michovský. Většinu čísel připravoval sám, krátkodobě mu postupně vypomáhaly Michaela Koníčková, Romana Hánková a Soňa Brunnerová, všechny tři však redakci po krátké době opustily.
Ve zpravodaji se až na výjimky neobjevují žádné názory, které by vedení obce oponovaly, za tím ale podle Václava Michovského v žádném případě nestojí cenzura – důvodem je nezájem lidí o publikování článků, včetně zastupitelů. S oponentním názorem do zpravodaje výjimečně přispěje jen předseda Občanského sdružení Nelahozeves Josef Kebrle. Silnější názorové střety se na stránkách zpravodaje odehrávaly pouze před loňským referendem o rozšíření Skládky Uhy. Starostka tehdy poskytla ve zpravodaji prostor i odpůrcům skládky a Václav Michovský potvrzuje, že nikdy neodmítla žádný kritický text – s výjimkou jeho vlastního.
Na nalezení nového redaktora bude mít vedení obce dostatek času. Z tiráže právě vydaného červnového zpravodaje totiž vyplývá, že další číslo vyjde až v listopadu, letos tak vyjdou pouze tři čísla. V posledních letech se přitom periodicita ustálila na čtyřech číslech ročně a tento údaj je uveden i v čerstvé registraci zpravodaje na Ministerstvu kultury. (Povinnost registrace je v zákoně uvedena již patnáct let a pojí se s ní například zasílání povinných výtisků do knihoven.)
Nejbližší číslo zpravodaje tedy vyjde až po komunálních volbách, které proběhnou v polovině října. Zpravodaj tak nebude možné využít pro předvolební kampaň ani pro zveřejnění informací o jednotlivých kandidátkách a kandidátech. K tomuto účelu však zpravodaj nesloužil ani dříve. V roce 2010 vyšlo číslo sice těsně před volbami, obsahovalo však většinou jen sebechvalné informace tehdejšího vedení obce – jedinou výjimkou byl kritický článek Anny Kopřivové v souvislosti s plánovaným rozšířením Skládky Uhy, který ale neměl přímo vazbu na volby. V roce 2006 vyšel poslední zpravodaj půl roku před volbami a pak až po volbách. V roce 2002 byl poslední zpravodaj před volbami celý věnován srpnovým povodním.
O stanovisko k odchodu Václava Michovského i k neobvyklému posunu vydání dalšího čísla zpravodaje jsme žádali i starostku Petru Urbanovou, dotazy ale zůstaly bez odpovědi.
(mm)