V současné době se čeká, až Krajský úřad Středočeského kraje vydá 6. změnu integrovaného povolení (zkratka IPPC), která určí podmínky pro realizaci a především následné provozování IV. etapy skládky na území obce Nelahozeves.
Na konci dubna letošního roku podala starostka obce Nelahozeves námitky na základě odborného posudku a doporučení firmy AQUATEST, a. s. Požadavky obce spočívaly v rozšíření a úpravě monitoringu navrženého v dokumentaci pro získání povolení (IPPC). Jde především o:
- vybudování dalších dvou vrtů mezi JJV částí IV. etapy skládky a nezajištěnou starou ekologickou zátěží – skládkou styrenových smol obsahujících 23 500 ks sudů pro sledování úrovně hladiny podzemní vody a její kvality,
- četnější sledování úrovní hladin (týdenní namísto čtvrtletního) na vybraných místech v dosahu nejnižšího místa stávající I. etapy skládky po dobu 3 let,
- doplnění rozsahu sledovaných polutantů v rámci nařízených chemických rozborů z vrtů a jímek.
Při ústním projednání na Krajském úřadu dne 17. 6. 2013 zástupci společností .A.S.A. a Skládka Uhy, s. r. o. výše uvedené požadavky obce zamítli. Pro obec bylo striktní odmítnutí překvapující i s ohledem na odhadované náklady na tato opatření zhruba do 150 tisíc Kč.
Krajský úřad následně požádal Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) a agenturu CENIA (příspěvková organizace MŽP), aby se vyjádřily k požadavkům obce. Dne 19. 7. 2013 bylo Krajským úřadem svoláno další ústní jednání, na kterém byly se zástupcem ČIŽP detailně diskutovány důvody, proč obec Nelahozeves požaduje výše uvedené rozšíření a úpravy IPPC. V případě skládky styrenových smol jde o rizika změny vodohospodářských poměrů, kdy sudy jsou uloženy ve vzdálenosti 330 m a o 8 m níže než základová spára zasakovacích objektů, navržených v rámci IV. etapy Skládky Uhy. Na jednání byl prezentován další odborný posudek, který si vyžádala ČIŽP. Zástupce ČIŽP i na základě doporučení posudku při jednání trval na provedení dalšího vrtu, úpravu rozsahu sledovaných polutantů a četnosti sledování hladin alespoň ve 14denním intervalu (na nově vybudovaném vrtu mezi IV. etapou skládky a stávající skládkou styrenových smol). Požadavek obce na řešení tohoto kritického místa byl vyslyšen.
V případě monitoringu hladiny v dosahu I. etapy Skládky Uhy byl požadavek obce na četnější (min. týdenní) sledování úrovní hladin opětovně zamítnut z důvodů organizačních, provozních i ekonomických. Obec proto na jednání nabídla osazení certifikovaného datalogeru, který by přenášel úrovně hladin pomocí GSM modulu (dálkový přenos dat). Údaje by byly dostupné všem dotčeným orgánům včetně provozovatele skládky. Přestože obec nabídla osazení a provozování tohoto zařízení po dobu tří let na vlastní náklady, zástupce společnosti Skládka Uhy, s. r. o. uvedené odmítl. Toto zařízení osazené do vrtu by nebránilo provádění ručních čtvrtletních měření dle podmínek IPPC. Četnější sledování hladin by jasně odpovědělo na rizika spojená s možným nenadálým zvýšením hladiny podzemní vody po přívalových nebo dlouhodobých srážkách. Dodržení a nepřekročení vzdálenosti max. úrovně hladiny podzemní vody a nejnižšího místa skládky (závazné předpisy neumožňují jít pod hodnotu 1,0 m) je důležité sledovat zejména u dna původní skládky I. etapy, která je uzavřena a byla založena ze všech etap nejhlouběji.
Očekáváme, že krajský úřad zapracuje všechny požadavky obce do rozhodnutí o 6. změně integrovaného povolení a rozhodne i o sporných bodech.
Po vydání integrovaného povolení lze předpokládat, že investor záměru požádá o vydání stavebního povolení na první kazety IV. etapy skládky.
Obec dále pečlivě monitoruje svahový sesuv na rekultivované části skládky, způsobený pravděpodobně intenzivními dešťovými srážkami.
Ing. Martin Jakoubek