Pouhé tři týdny od podání obžaloby stačily Okresnímu soudu v Mělníku na to, aby rozhodl o víně bývalého starosty a současného zastupitele Nelahozevsi Jaroslava Otáska (65). Bez nařízení hlavního líčení, pouze formou trestního příkazu, soud ve čtvrtek odsoudil bývalého starostu k roční podmínce s odkladem na dva roky. Rozhodnutí samosoudce není pravomocné.
Soud uznal Jaroslava Otáska vinným ze zneužití pravomoci v souvislosti s uzavřením dvou smluv s developerskou společností Anglický Resort. Podnět k zahájení trestního stíhání podala loni na jaře současná starostka Petra Urbanová na základě analýzy advokátní kanceláře Bébr / Seidlová / Petrů.
Trestní příkaz je zvláštní forma rozhodnutí soudu, která se používá pro drobné trestné činy v případě, že je soudce přesvědčen o vině obviněného již na základě důkazů předložených v rámci obžaloby. V takovém případě může soudce rozhodnout věc od stolu, aniž by nařizoval hlavní líčení.
Proti vydanému trestnímu příkazu se však lze bránit podáním tzv. odporu. Ten může podat jak obviněný Jaroslav Otásek, tak žalobkyně Petra Linková. Jakmile jedna ze stran podá odpor, trestní příkaz se automaticky ruší a následuje standardní projednání obžaloby formou hlavního líčení a vynesení rozsudku. Pokud odpor ani jedna ze stran nepodá do osmi dnů, trestní příkaz se stane pravomocným a má pak povahu odsuzujícího rozsudku.
Podání odporu proti trestnímu příkazu v sobě nese určité riziko. Zatímco odvoláním proti rozsudku prvoinstančního soudu obviněný nic neriskuje, protože odvolací soud nemůže rozsudek zpřísnit (pokud se současně neodvolá i žalobce), v případě podání odporu toto pravidlo neplatí a soud může v rámci hlavního líčení udělit i tvrdší trest než v předchozím trestním příkazu. “Při projednání věci v hlavním líčení není samosoudce vázán právní kvalifikací ani druhem a výměrou trestu obsaženými v trestním příkaze,” upozorňuje mluvčí mělnického soudu Gabriela Antonie Bartová. Bývalý starosta bude tedy muset se svým obhájcem pečlivě zvážit, zda se bude podáním odporu snažit dosáhnout osvobozujícího rozsudku a zda nebude bezpečnější akceptovat roční podmínku.
Zákon o volbách do zastupitelstev obcí stanoví, že mandát zastupitele zaniká v případě udělení nepodmíněného trestu. Podmíněný trest výkonu mandátu nebrání. Jaroslav Otásek kandidoval do zastupitelstva v roce 2010 z druhého místa kandidátky Dvořákova Nelahozeves a byl zvolen společně s Petrou Urbanovou, Stanislavem Kuchtou a Jaroslavem Králem. Ve volbách dostal absolutně nejvyšší počet hlasů ze všech 27 kandidátů. Půl roku pak zastával funkci místostarosty, v dubnu 2011 ale odstoupil a od té doby působí jako řadový zastupitel.
(mm)