Mělnická kriminální policie navrhla poslat před soud někdejšího starostu Nelahozevsi Jaroslava Otáska. Ten byl policií zkraje roku obviněn ze zneužití pravomoci v souvislosti se spornými smlouvami, které ve funkci starosty uzavřel s developerskou společností Anglický Resort.
O obvinění bývalého starosty jsme podrobně informovali v článku Policie obvinila Jaroslava Otáska ze zneužití pravomoci. (17. 1. 2013)
Policie předala návrh obžaloby v úterý 5. března, necelé dva měsíce po sdělení obvinění. Věcnou podstatu obvinění nechce policie ani mělnické státní zastupitelství sdělit. “Vzhledem ke skutečnosti, že nebylo do dnešního dne ukončeno přípravné trestní řízení, nebudou ze strany státního zastupitelství poskytovány do jeho ukončení žádné informace,” uvedla státní zástupkyně Petra Linková, která vyšetřování dozoruje a která teď studuje vyšetřovací spis předaný policií. Podle vyjádření Petry Linkové by žaloba mohla být podána do měsíce, pak by následoval soud. Je ale také možné, že státní zástupkyně vrátí spis policii k doplnění.
Jaroslav Otásek je obviněn z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Jedná se téměř o identické trestné činy s tím rozdílem, že jeden z nich platí v současnosti a druhý platil podle starého trestního zákona do roku 2009. Duplicita obvinění nasvědčuje tomu, že kriminalisté spatřují trestný čin ve sjednání obou sporných smluv, které bývalý starosta s developerem uzavřel, protože smlouvy byly uzavřeny v letech 2008 (kdy platil starý zákon) a 2010 (kdy už platil současný trestní zákoník). Vzhledem ke změně trestního zákona, kterou prosadila Nečasova vláda v roce 2011, je současná horní hranice trestu za zneužití pravomoci pět let.
Vedení obce Nelahozeves na nový vývoj nechce oficiálně reagovat. Na otázku, zda se obec bude chtít připojit k řízení v roli poškozeného, reagovala starostka Petra Urbanová stručně: “Zatím není jasné, jak budeme postupovat.” Složitá situace obce spočívá v tom, že obci zatím žádná vyčíslitelná škoda nevznikla. O reálné škodě by se dalo hovořit teprve v případě, pokud by se Anglickému Resortu podařilo vymoci na obci milionové pokuty, které má obec podle jedné ze smluv developerovi zaplatit za to, že v jeho prospěch nezměnila územní plán. Anglický Resort sice začal formálně pokutu vymáhat, ale obec plnění odmítá s odůvodněním, že smlouva je neplatná.
Důvody, proč je smlouva o změně územního plánu pravděpodobně neplatná, jsme popsali v článku Kontroverzní smlouva s Anglickým Resortem vráží klín mezi zastupitele. (28. 3. 2012)
Pokud by se přesto developerovi nakonec podařilo na obci pokutu vymoci soudní cestou, mezitím už by ale pravděpodobně skončil soud s Jaroslavem Otáskem a obec by tak ztratila možnost uplatnit vzniklou škodu v trestním řízení. Svého bývalého starostu by pak Nelahozeves musela žalovat v samostatném civilním sporu.
Jaroslav Otásek od vypuknutí kauzy prakticky přestal vykonávat funkci zastupitele. Od května minulého roku se nezúčastnil už celkem šesti zasedání zastupitelstva. Nechodí ani na pravidelné týdenní porady zastupitelů a nezúčastňuje se ani činnosti kontrolního výboru, jehož je členem. Dle jeho slov se činnosti samosprávy vyhýbá na doporučení svého právního zástupce.
(mm)
Zneužití pravomoci úřední osoby
§ 329 odst. 1 písm. b) současného trestního zákoníku platného od roku 2010 (č. 40/2009 Sb.):
Úřední osoba, která v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch překročí svou pravomoc, bude potrestána odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti.
Zneužívání pravomoci veřejného činitele
§ 158 odst. 1 písm. b) trestního zákona platného do roku 2009 (č. 140/1961 Sb.):
Veřejný činitel, který v úmyslu způsobit jinému škodu anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch překročí svou pravomoc, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.