Vedení obce se snaží v občanech vzbudit dojem, že to je Občanské sdružení Nelahozeves (OsN), které „neustále blokuje“ rozšíření skládky (viz například úvodní slovo starostky v minulém zpravodaji) a tím „maří zájmy obce“ (viz prohlášení starostky na prosincovém zasedání zastupitelstva, dostupné na www.nelahozeves.info). Fakta jsou ale úplně jiná.
Proces povolování IV. etapy skládky začal v roce 2010 posuzováním vlivů na životní prostředí (EIA). OsN v rámci EIA připomínkovalo posudek předložený Ministerstvem životního prostředí. Tímto krokem se podařilo vyvolat veřejné projednání záměru v kulturním domě, což protáhlo povolovací proces asi o dva měsíce. Viníkem tohoto zdržení však nebylo OsN, ale Ministerstvo životního prostředí, které mělo podle zákona zorganizovat veřejné projednání do 5 dnů. Navíc jen díky tomuto kroku OsN se mohla do EIA zapojit i nově zvolená starostka Petra Urbanová, která na takto vyvolaném veřejném jednání vznesla za obec celou řadu připomínek, z nichž se pak staly závazné podmínky pro výstavbu a provoz skládky.
Ačkoliv ministerstvo vydalo stanovisko EIA už v prosinci 2010, .A.S.A. k dalšímu kroku – podání žádosti o územní rozhodnutí – přistoupila až v říjnu 2011. Plných deset měsíců tedy proces stál z důvodů nečinnosti .A.S.A.
Další významné zdržení nastalo zejména kvůli obci Nelahozeves, která svými námitkami k technickému řešení podloží a odvodnění skládky donutila společnost .A.S.A. žádost o územní rozhodnutí stáhnout, čímž projekt zdržela o půl roku. Je samozřejmě správné, že obec tyto připomínky předložila. Obci ani investorovi ale nic nebránilo, aby si technické řešení skládky navzájem předjednali dopředu, aby pak územní řízení mohlo proběhnout bez průtahů – to pak ostatně .A.S.A. obci opakovaně vyčítala a její postup dokonce označila za podraz.
OsN se o zdržení zasloužilo poprvé až v létě 2012, kdy podalo odvolání proti územnímu rozhodnutí, které z mnoha důvodů považuje za nezákonné. Není ale chybou OsN, že úřady vyřizují toto odvolání už více než půl roku, zase tak složitý případ to není. Pokud by se úřady řídily zákonnou zásadou, že mají vyřizovat věci bez zbytečných průtahů, už by bylo dávno rozhodnuto.
Navíc je třeba si znovu připomenout, proč bylo odvolání podáno. Rozhodně nejde o „formální“ podání, jak při každé možné příležitosti tvrdí vodohospodář Martin Jakoubek. Ano, součástí odvolání je i několik procesních připomínek. Podstatou odvolání ale je:
- zjevný rozpor záměru skládky s územním plánem obce,
- kritická dopravní situace v Podhořanech,
- příliš vysoké těleso skládky.
Skládka nemusela být v rozporu s územním plánem, kdyby nově zvolené zastupitelstvo dotáhlo do konce změny územního plánu, započaté ještě bývalým starostou Jaroslavem Otáskem. Mezi připravovanými změnami bylo i zakreslení skládky do územního plánu. Projednávání těchto změn ale nové zastupitelstvo zastavilo – a to jednomyslně!
To jen pro pořádek, aby bylo jasno, kdo se nejvíce přičinil o to, že záměr IV. etapy dnes naráží na územní plán. Kdyby byla skládka v územním plánu řádně zakreslena, odpor OsN ke skládce by byl mnohem nižší.
Jenže tam zakreslena není a OsN nechce nic jiného, než aby se obec řídila svým územním plánem. Účelové obcházení platného územního plánu je nebezpečný precedens, který se může obci v budoucnu vymstít. Jestliže se územnímu plánu navzdory podaří společnosti .A.S.A. záměr protlačit přes úřady, podaří se jí to i příště bez ohledu na názor obce. Tolik k ujišťování starostky, že obec nemusí případné další rozšiřování skládky v budoucnu již povolit (bod 9 desatera Petry Urbanové v minulém zpravodaji).
Skládka Uhy je provozována již 17 let. Provozovatel skládky měl tedy dost času na to, aby sám něčím přispěl k vyřešení kritické dopravní situace ve Velvarské ulici. Neudělal ale nic. Při schvalování každé další etapy .A.S.A. stále spoléhá na to, že když to prošlo minule, projde to znovu. Dopravní situaci v Podhořanech řeší úřady už 25 let, aniž by se dobraly jakéhokoliv hmatatelného výsledku. Je už na čase, aby lidi, kteří jsou denně zatěžováni nadměrným hlukem, vibracemi a prachem, začal někdo konečně účinně bránit. Současné vedení obce sice určité kroky podniká (viz rozhovor s místostarostou Josefem Kuklou z prosince 2011, dostupný z www.nelahozeves.info/josef-kukla, či připomínky obce v EIA pro V. etapu skládky, dostupné z www.nelahozeves.info/skladka-uhy), ale výsledky se bohužel zatím nedostavují.
Úřady provedly velmi formální posouzení dopadu skládky na krajinný ráz. Vůbec se netrápily zkoumáním, odkud odevšad bude skládka vidět a jak bude v jednotlivých pohledech exponovaná. Lze snadno prokázat, že bude vidět až z Lešan. Rozhodně tedy nebude ve vytěžené pískovně „schovaná“, jak tvrdí Petra Urbanová (bod 6 desatera) – bude čnít 22 metrů nad původní, nevytěžený terén. To je pro srovnání zhruba výška sedmipatrového paneláku. Kdyby .A.S.A. nepředložila tak megalomanský projekt, odvolání v tomto bodě nemuselo být podáno. (V tomto ohledu mohou být ale příznivci skládky klidní, protože krajský úřad již tento bod odvolání předběžně zamítnul a dokonce konstatoval, že skládka bude mít na ráz zdejší krajiny pozitivní vliv: „Harmonické měřítko a vztahy v krajině budou po realizaci záměru spíše zlepšeny, terén bude vymodelován, do průmyslové krajiny bude vnesen přírodní prvek,“ uvádí ve svém pozoruhodném stanovisku Jitka Štuklová, referentka oddělení ochrany přírody a krajiny krajského úřadu.)
Neměli bychom tedy zaměňovat příčiny a následky.
Kdyby si .A.S.A. včas zajistila změnu územního plánu, pomohla vyřešit svízelnou situaci obyvatel Velvarské ulice a navrhla těleso o rozumné výšce, OsN by nemělo důvod se v územním řízení odvolávat, a kdyby tak přesto učinilo, odvolání by bylo velmi rychle smeteno jako nedůvodná obstrukce. Za situace, kdy se .A.S.A. snaží protlačit projekt navzdory všem popsaným problémům, je ale odvolání zcela legitimním krokem.
Pro úplnost dodejme, že ani místní referendum o skládce, které OsN prosadilo, žádné zdržení nezpůsobí. Referendum se uskuteční zcela nezávisle na probíhajícím územním řízení. Výsledek referenda bude směrodatný pouze pro budoucí kroky obce a OsN, jak přislíbili starostka i předseda OsN na prosincovém zasedání zastupitelstva.
Tvrzení, že sdružení skládku „neustále blokuje“, je tedy jednoduše nepravdivé a nesmyslné. Občanské sdružení Nelahozeves zatím svými aktivitami samo způsobilo zdržení maximálně o čtyři měsíce. Všechny ostatní průtahy jdou na vrub úřadů, obce Nelahozeves a samotné společnosti .A.S.A.
Tento text vyjadřuje stanovisko Občanského sdružení Nelahozeves