Prodejna potravin a smíšeného zboží sídlila v přízemí budovy obecního úřadu více než deset let a vedle své standardní role dlouhá léta plnila i určitou společenskou funkci. Poté, co byl v těsné blízkosti v prosinci minulého roku otevřen konkurenční vietnamský obchod, však stačilo pár týdnů a konzum už ohlásil konec.
Uzavření obchodu potvrdila jeho majitelka Dana Rymelová. Provoz bude ukončen 31. ledna, k tomuto datu skončí i nájem nebytového prostoru ve vlastnictví obce.
Důvodem uzavření konzumu je citelný přesun zákazníků ke konkurenci. Podle prodavačky Moniky Komárkové způsobilo otevření vietnamského obchodu odliv až poloviny zákazníků a provoz konzumu se tak stal nerentabilním. Plánované uzavření obchodu už je znát – pulty postupně řídnou a například jogurty či máslo už zde vůbec nekoupíte.
Masové pronikání vietnamských obchodů do vesnic je fenoménem posledních let v celé zemi, vietnamští obchodníci v malých obcích objevují zlatý důl. Tradiční stánky s oblečením na tržnicích totiž zažívají velký propad a vietnamské obchody ve městech musí bojovat s ostrou konkurencí obchodních řetězců a často si konkurují i mezi sebou. Na vesnicích pro ně ale není problém úspěšně konkurovat drobným českým obchodům a samoobsluhám – zpravidla nabízejí delší provozní dobu, širší sortiment a často i nižší ceny. Občas v obchodech i bydlí, čímž dále šetří náklady.
Majitelé českých obchodů Vietnamce obviňují z toho, že masově šidí stát na daních, což jim umožňuje vést úspěšnou cenovou válku o zákazníka. Podle předsedy představenstva COOP (družstvo sdružující mj. venkovské prodejny potravin) Vladimíra Stehna by vláda měla zavést pro všechny malé podnikatele registrační pokladny, čímž by se podmínky aspoň částečně srovnaly.
Vietnamci naproti tomu argumentují, že za jejich úspěchem stojí hlavně pracovitost a vzájemná spolupráce v rámci rodiny a komunity. “Muž ve čtyři vstává, jede na nákup, žena v sedm odveze děti do školy, pak se postaví ke kase a stojí tam až do devíti do večera. Když mají aspoň trochu dospělé děti, ve tři se vracejí ze školy a okamžitě pomáhají rodičům doplňovat regály,” popsal před časem v České televizi princip rodinného vietnamského obchodu mluvčí Svazu Vietnamců v ČR Nguien Trung Ha. Podle mluvčího se ceny daří stlačovat na minimum i díky hromadným nákupům zboží přímo od výrobců.
Zatímco s konkurencí supermarketů se vesnické obchody většinou jakž takž srovnaly, vietnamská konkurence je pro řadu z nich smrtící, jak se nejnověji ukázalo právě v Nelahozevsi.
Roční nájem konzumu ve Školní ulici činil 11 960 Kč, tj. 997 Kč měsíčně. Podle místostarosty Josefa Kukly zatím není rozhodnuto, co bude s uvolněnými prostory dál. Obecní úřad zvažuje, že zde vybuduje svůj archiv, nebrání se ale ani komerčnímu využití, pokud o něj někdo projeví zájem.
Po uzavření konzumu zůstanou v Nelahozevsi čtyři prodejny. Vedle nového vietnamského obchodu ve Školní ulici je to další vietnamská samoobsluha v ulici Pod Strání a dále malé obchody v Zagarolské a Jeřabinové ulici.
(mm)