V soukromé Nemocnici Mělník se na plánované operace bederní a krční páteře čeká jen dva měsíce. Řadí se tak k nemocnicím s nejkratší čekací dobou na tento typ zákroku. Dva měsíce se čeká i ve Fakultní nemocnici Plzeň a Nemocnici Na Homolce.
Většinu plánovaných operací absolvují pacienti v mělnickém zařízení do osmi týdnů, nejdelší čekací doby jsou na ortopedii. Na náročnou výměnu kolenního nebo kyčelního klubu si pacient počká až půl roku, uvedl primář ortopedie MUDr. Jan Hach. Ještě na jaře to přitom byly také jen dva měsíce, nemocnice ale zaznamenala letos další příliv pacientů, kteří potřebují vyměnit kyčli nebo koleno.
Půl roku však není v porovnání s ostatními zdravotnickými zařízeními nejhorší skóre, šestiměsíční interval patří mezi krátké lhůty. Stejně dlouho se čeká také například v hořovické a táborské nemocnici. Existují nemocnice, kde se na operaci čeká i více než rok.
Doby se mohou v Mělníku od skutečných čekacích lhůt lišit. Jsou vždy ovlivňovány různými faktory jako například výskytem akutních operací, které mají před plánovanými přednost.
Ani na operaci karpálního tunelu se v Mělníku příliš nečeká a zařízení se s dvěma týdny řadí mezi nejlepší v Česku. Podle www.cekacidoby.cz má stejnou čekací dobu už jen Nemocnice Domažlice. Pouze 14 dní je objednací lhůta pro artroskopii.
Čekací doby na operační výkony u chirurgických pacientů, patří sem tedy operace žlučníku, křečových žil nebo operace kýly, jsou zhruba tři týdny. „Jde tedy o dobu nutnou k provedení interního předoperačního vyšetření,“ říká primář chirurgického oddělení MUDr. Jan Roháč. Pokud si pacient přeje pozdější termín, v Mělníku mu rádi vyhoví.
Standardní čekání je také v oboru ORL. Nejdéle, až osm týdnů, si pacienti počkají na odstranění krčních mandlí. Na adenotomie neboli odejmutí nosní mandle objedná tým mělnického ORL pacienta od čtyř do šesti týdnů.
Lucie Zikmundová
tisková mluvčí Nemocnice Mělník