Aktivit obnoveného spolku nelahozeveských ochotníků si všiml i místní regionální tisk. Krátce před premiérou Královského kuskusu poskytla šéfka souboru Alena Hurychová rozhovor týdeníku Mělnicko. Protože rozhovor vyšel ještě před představením, o premiéře se v něm hovoří ještě v budoucím čase. Rozhovor přetiskujeme v plném znění.
V srpnu 2011 v Nelahozeveském zpravodaji vyšel článek pod názvem ,,Dokážeme obnovit tradici ochotnického divadla v Nelahozevsi?‘. Jeho autorka Alena Hurychová ani nedoufala, že by se mohl sejít tak báječný kolektiv lidí. Zájemci o ,,prkna, která znamenají svět’, od dětí po seniory. Ozvali se nejenom ti, kteří chtěli divadlo hrát, ale také dobrý hudebník, zájemci o práci technika, osvětlovače, dokonce i profesionální výtvarník a jeho manželka – inženýrka architektka. A jak se mají Ochotníci Nelahozeves dnes? Na otázky týdeníku Mělnicko odpovídá Alena Hurychová.
Divadlo je vám zřejmě blízké…
V minulosti jsem pracovala jako metodik zájmové umělecké činnosti, poté i jako dramaturg v pražském PKOJF. Profesionální soubor, který hraje pro děti v mateřských školách, má na repertoáru již více jak dvacet let mé dva komponované pořady pro děti. V roce 2004 mi vyšla v nakladatelství Práh kniha pro děti „Pokladnice pohádek“ (spoluautorka Helena Němcová). A teď, co jsem v důchodu, se mohu naplno věnovat psaní a amatérskému divadlu.
Začali jste na podzim 2011?
Naše první setkání této zájmové skupiny se uskutečnilo 16. října 2011. Velkou oporou souboru byla od první chvíle starostka naší obce Mgr. Petra Urbanová, která nám zdarma poskytla prostor pro zkoušení. Už 16. prosince 2011 jsme v rámci akce Nelahozevský punč uvedli premiéru pohádky Perníková chaloupka. Jedná se o autorské třicetiminutové činoherní divadlo pro děti od tří let.
Jak pokračoval rok?
Soubor hrál pohádku Perníková chaloupka dvakrát v nelahozeveském kulturním domě. Kromě toho členové souboru vystupovali v krátkých tematicky zaměřených scénkách v rámci akcí Nelahozeveské máje a Nelahozeveské burčákování. Během roku jsme také začali připravovat představení pro dospělé. Zkoušíme dvakrát týdně v sále kulturního domu, v opravdu spartánských podmínkách – v sále se netopí. Premiéra detektivní komedie bude 24. listopadu, od 19 hodin.
Kdo všechno se na Královském kuskusu podílí?
Režisérkou Královského kuskusu je Kateřina Vondráčková, já jsem provedla pouze nějaké dílčí korekce. Hudbu složil Václav Vedral, absolvent pražské Konzervatoře, s představením nám pomáhal Erik Bezdíček, emeritní sólista plzeňské opery, absolvent Konzervatoře Praha.
Vyjmenovat všechny herce a spolupracovníky nemůžeme, ale mohla byste uvést třeba webovou adresu, kde je možno se o souboru dozvědět víc?
Je to adresa www.nelahozeves.info. Vstupenky je možné si rezervovat na telefonním čísle 606 569 292.
Je pravdou, že plánujete zahájení i ukončení večera trochu netradiční?
Diváci při příchodu do sálu dostanou nápoj zdarma (pivo, víno, nealko), po skončení představení herci roznesou divákům královský kuskus, jídlo, které dle receptu uvedeného ve hře uvaří profesionální kuchař. V sále je stolová úprava.
Co se při práci daří, kde vidíte problémy?
Nevidím žádné podstatné problémy, samozřejmě se některým lidem v obci nelíbí znovuobnovení tradice ochotnického divadla, ozval se i hlas, že ,,tihleti divadelníci jsou největším zlem v obci’. Máme ale velkou oporu v radě obce, v kulturní komisi i paní starostce, což je pro nás velice důležité a vážíme si toho.
A další plány do budoucna?
Soubor se v lednu 2013 přihlásí do krajského kola soutěže amatérského činoherního divadla pro děti s postupem na celostátní přehlídku – Popelka Rakovník.
Děkuji za rozhovor.
Olga Waksmundská
vyšlo v týdeníku Mělnicko, č. 46/2012 v rubrice Kultura