Tento text vyjadřuje stanovisko Občanského sdružení Nelahozeves.
Občanskému sdružení Nelahozeves (OsN) se po několika měsících příprav podařilo v obci Nelahozeves vyvolat místní referendum o rozšíření Skládky Uhy. Referendum se uskuteční v pátek 15. února 2013.
Otázka do referenda zní:
Souhlasíte s rozšířením skládky komunálního odpadu na katastrální území Nelahozeves?
Co je Občanské sdružení Nelahozeves?
Občanské sdružení Nelahozeves (OsN) je sdružení obyvatel Nelahozevsi, jehož cílem je mj. ochrana životního prostředí, přírody a krajiny na území obce Nelahozeves. Sdružení se od počátku aktivně účastní povolovacího procesu rozšíření Skládky Uhy o IV. etapu.
Mezi hlavní cíle sdružení patří i rozvoj občanské společnosti v obci. Sdružení má v současné době zhruba 20 členů.
Co je Skládka Uhy?
Skládka Uhy je skládka tuhého komunálního odpadu v katastru obce Uhy. Založena byla v roce 1994. Provozovatelem skládky je firma Skládka Uhy, jejímž vlastníkem je rakouská společnost .A.S.A. Skládka už je téměř plná a majitel ji chce rozšířit o další etapu, která má být větší než všechny tři předcházející dohromady. Tato plánovaná IV. etapa se již nachází v katastru obce Nelahozeves zhruba 800 metrů od nejbližší zástavby.
Jaký má smysl referendum? O skládce už je přece rozhodnuto. A nebo ne?
Nic není rozhodnuto. Žadatel o rozšíření skládky, společnost .A.S.A., se snaží prosadit svůj záměr navzdory platnému územnímu plánu obce, který s žádnou skládkou na území Nelahozevsi nepočítá. Podrobnou argumentaci, proč je záměr v rozporu s územním plánem obce, naleznete zde.
Stavební úřad v Kralupech nad Vltavou sice tvrdí, že rozšíření skládky je v souladu s územním plánem, toto jeho tvrzení je však neudržitelné a dříve či později bude s vysokou pravděpodobností někým zrušeno. Aktuálně probíhá u krajského úřadu odvolací řízení proti vydanému územnímu rozhodnutí. Předpokládáme, že krajský úřad rozhodnutí kralupského stavebního úřadu zruší pro rozpor záměru s územním plánem obce. Kralupský stavební úřad pak bude tímto rozhodnutím vázán a nebude moci skládku v Nelahozevsi povolit.
Ale i kdyby navzdory všem předpokladům krajský úřad rozhodnutí kralupského stavebního úřadu potvrdil, nemá skládka ještě vyhráno. Rozhodnutí krajského úřadu lze s velkou šancí na úspěch napadnout u správního soudu. Zároveň by bylo v takovém případě nutné požádat o odkladný účinek žaloby, aby skládka nemohla vzniknout do rozhodnutí soudu.
Z toho všeho vyplývá, že pro vybudování skládky v Nelahozevsi bude pravděpodobně nutné změnit územní plán obce. To je poměrně složitý proces, trvá to běžně dva roky nebo i více. Rozhodující roli zde hraje zastupitelstvo Nelahozevsi. Pokud zastupitelstvo nebude s rozšířením skládky souhlasit, skládka v obci vybudována nebude. .A.S.A. již návrh na změnu územního plánu podala.
Skládka přece někde být musí. A nebo ne?
Kapacita skládek ve Středočeském kraji je dostatečná i bez Skládky Uhy. Podle posledního dostupného vyhodnocení Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje dostačuje kapacita stávajících skládek ve Středočeském kraji nejméně na následujících cca 20 let.
Středočeský kraj si v roce 2011 nechal také vyrobit studii, v níž se uvádí: „Kapacita aktuálně provozovaných skládek dle níže uvedené tabulky je dostatečná a v případě realizace opatření na snižování skládkování biologicky rozložitelných odpadů může velká část skládkových kapacit omezit svou činnost, popř. značně prodloužit svou životnost.“
Kromě toho v blízkosti Skládky Uhy se nachází další skládka společnosti .A.S.A. – Skládka Úholičky. Jen právě otevíraná IV. etapa této skládky má kapacitu více než 730 000 m3. Jen objem této jediné etapy této jediné skládky pokryje regionální poptávku na několik let a zároveň se předpokládá další průběžné rozšiřování této skládky – se skládkováním v této lokalitě se počítá až do roku 2031 a dle oficiálních údajů provozovatele má být kapacita skládky postupně rozšířena o plných 3 107 000 m3. Taková kapacita pokryje regionální poptávku nejméně na dalších 20 let, a nejspíš v podstatě navždy, protože v horizontu následujících 20 let bude primitivní skládkování směsného komunálního odpadu bez předchozího roztřídění na speciálních linkách téměř jistě úplně zakázáno (viz například usnesení Evropského parlamentu z května 2012 vyzývající k celoplošenému zákazu skládkování na území celé EU), stejně jako už je v současné době zakázáno v řadě evropských zemí.
Ostatně, již dnes se komunální odpad z Nelahozevsi vozí do Úholiček a nezpůsobuje to žádné problémy.
Když nebude IV. etapa, bude místo ní V. etapa?
.A.S.A. v listopadu 2012 zveřejnila záměr tzv. V. etapy Skládky Uhy, která se má nacházet kompletně na území obce Uhy. Pokud by byl tento záměr úspěšný, příjmy z této skládky by nadále inkasovala obec Uhy.
Plánovaná V. etapa je ale situována do tzv. nezastavěného území. Skládka by zde mohla vyrůst jen v případě, že by byla tzv. “ve veřejném zájmu”. Rozšíření Skládky Uhy ve veřejném zájmu zjevně není, což lze doložit spoustou důkazů a statistik – viz předchozí odstavec. Jedná se čistě o individuální obchodní zájem firmy .A.S.A., která si tím chce upevnit pozici v regionu. Pokud si tedy Uhy přejí další rozšiřování skládky na svém území, musejí nejprve schválit svůj vlastní územní plán, v němž bude vyznačena příslušná plocha pro skládku. Zatím pro to nic viditelného nedělají a případný jednorázový souhlas zastupitelstva s rozšiřováním skládky v žádném případě nestačí.
Co z toho vyplývá? Hlas v referendu proti IV. etapě v žádném případě neznamená hlas pro V. etapu. Zabránit se dá oběma.
Proč máme mít referendum?
Kromě bývalého starosty Jaroslava Otáska, který skládku otevřeně podporuje již od léta 2010, se před posledními komunálními volbami nikdo ze současných zastupitelů ke skládce pozitivně nevyjadřoval. Sdružení Lešany pro Nelahozeves (Václav Turecký, Pavel Matoušek, Eliška Brázdová) bylo zřetelně proti skládce a žádalo větší zapojení občanů do rozhodování. Ostatní mlčeli.
Jsme tedy přesvědčeni, že současné zastupitelstvo nemá od svých voličů plnohodnotný mandát k podpoře rozšiřování skládky, kterou se dle všech dostupných indicií chystá vyjádřit připravovanou změnou územního plánu.
Zároveň jsme si vědomi toho, že i mezi občany samotnými panují na skládku rozdílné názory, pohybující se od podpory skládky až po jednoznačný odpor (viz orientační anketa pod článkem o referendu).
Myslíme si tedy, že by zastupitelé před rozhodnutím o územním plánu měli znát názor svých občanů na tuto otázku. Protože skládka zde bude řádově déle než současné zastupiltelstvo.
Kdy bude referendum?
Referendum se uskuteční v pátek 15. února 2012. Časy otevření a uzavření hlasovacích místností zatím nejsou stanoveny.
Jak hlasovat?
Samozřejmě bychom byli raději, kdybyste hlasovali proti skládce. Ale samozřejmě to záleží jen na vás. Předtím, než se definitivně rozhodnete, přečtěte si prosím argumenty pro a proti skládce.
Co mi je po skládce, která je daleko?
Nová skládka se nejvíce dotkne obyvatel Velvarské ulice. V této ulici nenajdete asi žádného příznivce skládky, protože zde denně projede několik set náklaďáků na skládku a zpět. Z hlediska dopadů na životní prostředí může mít skládka vliv na obyvatele ulice Pod Strání a dalších blízkých ulic. Obyvatelé Lešan, kteří mají výhled na Říp (455 m. n. m.). a Sedlo (vlevo od Řípu, 726 m. n. m.), budou mít v závislosti na úhlu pohledu jeden z těchto kopců částečně překryt skládkou.
Je pravda, že například obyvatelé Dvořákovy stezky mohou problém skládky vnímat jako nezajímavý. Domníváme se ale, že všichni bydlíme v jedné obci Nelahozeves a všichni bychom měli cítit sounáležitost s obyvateli všech jeho částí.
Příště snad oni budou myslet zase na nás, až nám bude chtít za humny někdo postavit třeba štěrkopískovnu.
Jaké může mít referendum důsledky?
Ať už dopadne referendum jakkoliv, ukáže zastupitelům názor obyvatel.
Za určitých okolností může být ale referendum pro orgány obce závazné, a to v případě, že:
- k referendu přijde aspoň 35 % oprávněných voličů,
- nadpoloviční většina bude hlasovat ANO nebo NE
- počet voličů, kteří budou takto hlasovat, bude představovat aspoň 25 % všech oprávněných voličů, včetně těch, kteří k referendu nepřišli.
Dva příklady na 1000 oprávněných voličů:
Takový výsledek je závazný. Zastupitelstvo v takovém případě nesmí činit nic ve prospěch rozšíření skládky. |
Takový výsledek není pro zastupitelstvo závazný. Většina účastníků referenda sice byla proti skládce, ale z celkového počtu oprávněných voličů to bylo pouze 23 %, což pro závaznost referenda nestačí. Zastupitelstvo v takovém případě může např. změnit územní plán ve prospěch skládky. |
Kolik bude referendum stát?
OsN navrhovalo, aby se referendum konalo společně s prezidentskými volbami. Pak by náklady na referendum nepřesáhly 10 tisíc Kč. Zastupitelstvo na zasedání 27. listopadu 2012 ale tento návrh neschválilo. Na dalším zasedání 13. prosince 2012 bylo sice referendum vyhlášeno, ale až samostatně na 15. února 2013. To znamená, že bude nutné samostatně zaplatit všechny komise a místnosti. Náklady odhadujeme na cca 50 tisíc Kč.
Kontakt
e-mail: info@osnelahozeves.cz
{jcomments on}