Dva měsíce poté, co společnost .A.S.A. stáhla ze stavebního úřadu žádost o vydání územního rozhodnutí na rozšíření Skládky Uhy o IV. etapu a kompostárnu, zahájila firma vyjednávání s obcí Nelahozeves o dalším postupu. Po dvou neformálních setkáních s místostarostou Josefem Kuklou proběhlo tuto středu jednání se zastupiteli v sídle obecního úřadu. Starostka Petra Urbanová však odmítá ke schůzce poskytnout jakékoliv podrobnější informace.
Starostka odmítá poskytnout informace
Sdílnější není ani jindy velmi otevřený Josef Kukla. Podle jeho vyjádření budou nyní hydrologové obou stran ladit stanoviska a snažit se najít kompromisní řešení. Na otázku, zda ke schůzce existuje nějaký písemný podklad, místostarosta odpověděl záporně. Zastupitel Pavel Matoušek však existenci nějakého dokumentu připustil. Ani on však nechtěl ke schůzce zveřejnit další podrobnosti ani poskytnout zmíněný dokument s odůvodněním, že jde o “polotovar”.
Informovat o průběhu schůzky s .A.S.A. opakovaně odmítla i starostka Petra Urbanová. “Nepovažuji za vhodné poskytovat informace z pracovních porad,” uvedla starostka. Přislíbila pouze, že bude veřejnost informovat, až dojde k nějakému “významnějšímu posunu”.
Vedení obce odmítá sdělit i to, zda předmětem jednání byl i územní plán. Vzhledem k tomu, že na tuto otázku nikdo z několika oslovených zastupitelů neodpověděl záporně, lze spíše očekávat, že ano.
Zajímavou okolností je, že schůzky se za .A.S.A. zúčastnil mj. Andor Šándor, bývalý šéf vojenské rozvědky a expert na otázky terorismu, bezpečnosti a krizového řízení. Jeho role v kauze není vzhledem k jeho specializaci a dosavadní činnosti příliš jasná a .A.S.A. na dotazy nereaguje (kde je ta několikrát deklarovaná vstřícnost a otevřenost?). Sám Andor Šándor na zaslaný dotaz odpověděl pouze stručným poděkováním za zájem o jeho osobu. Jedno vysvětlení se ale nabízí. Bylo by sice příliš spekulativní hovořit přímo o skrytém psychologickém nátlaku, každopádně přítomnost uznávaného bezpečnostního odborníka a elitního generála se spoustou důležitých kontaktů v soukromé i státní sféře může vyvolat u některých zastupitelů minimálně určitý respekt.
Starostka odmítá poskytnout informace s odůvodněním, že šlo o “pracovní poradu” zastupitelstva. Jenže podle doporučení Ministerstva vnitra a také podle několika soudních rozsudků lze pracovní porady považovat nanejvýš za “neformální setkávání zastupitelů v rámci výkonu jejich mandátu, jejichž cílem je zpravidla připravovat podmínky pro projednáni a rozhodnutí věci v konečné podobě na veřejném zasedání zastupitelstva a zefektivnit tak schvalovací proceduru”. Vše, co jde nad tento rámec, by mělo být projednáváno veřejně na zasedání zastupitelstva, tak jak ukládá zákon.
Nebo snad chce starostka tvrdit, že jednání s provozním ředitelem .A.S.A. Pavlem Tomáškem a jeho bezpečnostním poradcem Andorem Šándorem lze označit za “neformální setkávání zastupitelů”? Ale tady nejde ani tolik o to, co říká zákon. Vedení obce by mělo v prvé řadě věrohodně vysvětlit, proč jsou současná jednání s .A.S.A. tajná. Možná jen proto, že se všichni bojí hněvu .A.S.A., pokud by něco z průběhu schůzky uniklo na veřejnost. Ale s tím investor zcela jistě počítá – podobných jednání už .A.S.A. zažila v minulosti mnoho a na mediální tlak je zvyklá.
.A.S.A. to zkusí znovu
Přestože obec uvalila vůči svým občanům informační embargo, pravděpodobný další vývoj není zase tak těžké odhadnout.
.A.S.A. hraje o čas, neboť kapacita stávající skládky už bude brzy vyčerpána – dle oficiálních údajů k 31. 12. 2009 zbývalo zaplnit posledních 420 tisíc m3, přičemž tempo skládkování .A.S.A. uvádí ve výši 200 tisíc tun ročně. Tolik to asi nebude, protože to už by současná skládka musela být naplněná a zavřená (a to i za předpokladu, že by se dařilo hutnit až na 1 000 tun/m3, což je spíše jen teoretické maximum). Mnoho času už ale asi nezbývá. V podobné situaci je také Skládka Ďáblice, jejíž rozšíření v současné době čeká na změnu územního plánu hlavního města Prahy, přičemž po listopadové “revoluci” na pražském magistrátu se nový náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) rozhodl práci na změnách zastavit a začít úplně znovu. To mimo jiné znamená, že rozšíření ďáblické skládky se pravděpodobně odsune o několik let a možná spadne pod stůl nadobro.
Tohoto rizika si byla .A.S.A. vědoma už dříve, proto začala v Ďáblicích připravovat projekt překládací stanice, kde by se koncentroval odpad z Prahy a odtud hromadně převážel do Uh. Jenže Uhy mají taky plno.
Za těchto okolností se vlastně ani nelze divit, že firmě začal pomáhat odborník na krizové řízení.
S hydrologickým posudkem (ke stažení zde,1.21 MB), který kritizuje zejména příliš nízko navržené dno skládky s ohledem na podzemní vody, se .A.S.A. vypořádá snadno. Buď se jí podaří ho s pomocí svých odborníků a měření přímo rozstřelit, a nebo prostě projekt trochu upraví – například dno mírně zvedne a zároveň navrhne lepší těsnění. Tohle není ta nejzásadnější překážka.
Horší je to s územním plánem – jak už jsme na těchto stránkách informovali, projekt je s územním plánem v poměrně příkrém rozporu, na což ve svých námitkách upozornily jak obec Nelahozeves, tak Občanské sdružení Nelahozeves. Nejčistší cestou je samozřejmě vyvolat změnu územního plánu, jenže to je práce minimálně na rok a navíc s nejistým výsledkem, jak ukazuje aktuální příklad z Prahy.
Protože je ale zřejmé, že .A.S.A. novou skládkovou kapacitu pro udržení svých hospodářských výsledků nutně potřebuje (a to poměrně rychle), lze očekávat, že se za této situace pokusí protlačit záměr IV. etapy územním řízením bez ohledu na platný územní plán obce. Nebude pravděpodobně moci ignorovat již vyslovenou připomínku stavebního úřadu, že plánované těleso skládky protíná veřejně prospěšnou stavbu (cestu, která měla být součástí původně plánované průmyslové zóny v této lokalitě – viz obrázek), takže zřejmě zkusí skládku buď rozdělit na dvě části a nebo (zatím) trochu zmenšit, aby skládka tuto plochu neprotínala.
Zbylé námitky k územnímu plánu budou pravděpodobně ignorovány, žádost bude podána znovu a na vedení obce bude vyvinut přiměřený tlak (kombinovaný s nabídkou nějakých benefitů), aby se v příštím kole se svými námitkami trochu krotilo. Ještě je zde samozřejmě Občanské sdružení Nelahozeves, u nějž nelze očekávat ústup z pozic, ale .A.S.A. v tomto případě nejspíš sází na to, že stavební úřad bude námitky sdružení ve svém rozhodnutí spíše ignorovat.
Paralelně s tím začne .A.S.A. “pracovat” na rychlé změně územního plánu obce. Podobně jako kdysi Jampílek v případě lešanské štěrkopískovny nabídne obci, že jí dodá architekta, který celé provedení změny udělá pro obec na klíč. (Na to ale starostka nejspíš nepřistoupí.) V územním plánu se bude muset v prvé řadě škrtnout zmíněná veřejně prospěšná stavba a celkově se bude muset vyhradit celá plocha pro skládku – to by bylo důležité pro případ, že by se Občanské sdružení Nelahozeves po neúspěchu v územním řízení obrátilo na soud a ten by žalobě přiznal odkladný účinek (dosavadní rozhodovací praxe soudů není zatím v tomto ohledu úplně jednotná). Po schválení změny územního plánu by pak žaloba postrádala smysl.
Navazující články: