Způsob, jakým budou přidělovány dotace jednotlivým zájmovým organizacím v Nelahozevsi, čekají již v letošním roce velké změny. Oproti minulým letům, kdy byly dotace schvalovány v rámci rozpočtu na daný rok a dále dle potřeby, budou dopředu definována kritéria, podle nichž se bude mezi všechny žadatele rozdělovat předem určený balík peněz. A to navíc o dost nižší než dříve.
O nových pravidlech přidělování dotací stručně informovali představitelé obce na prosincovém zasedání zastupitelstva. Toto úterý by mělo zastupitelstvo schválit přesná pravidla.
Kritéria výběru
Nejdůležitější změnou oproti dosavadním zvyklostem je, že v rozpočtu obce na určitý rok bude vyhrazena určitá pevná částka pro tento účel a ta bude rozdělována podle předem definovaných kritérií. Návrh, který připravil místostarosta Josef Kukla (ke stažení zde[885.66 KB]) a který bude projednáván na úterním zasedání zastupitelstva, předpokládá, že v rámci hodnocení budou zohledňována zejména následující kritéria:
- počet členů organizace
- rozsah a důležitost prokázané činnosti (počet pořádaných akcí pro široké spektrum obyvatel, odpracované hodiny pro obec, brigády apod., investice do obecního majetku apod.)
- kvalita odůvodnění žádosti o dotaci
- možnosti organizace opatřovat finanční prostředky z jiných zdrojů (např. sponzoring)
Prvotní hodnocení má dle návrhu Josefa Kukly provést kulturní, sociální a školský výbor, který však zastupitel Pavel Matoušek navrhuje zrušit. Starostka Petra Urbanová naproti tomu navrhuje, aby byl pro tento účel zřízen nový výbor pro kulturu a dobrovolnou činnost, ve kterém budou paritně zastoupeny všechny žadatelské organizace. Zastupitelstvo bude muset v úterý posoudit, zda by takto složený výbor byl schopen vůbec nějak rozhodnout a zda by jeho jednotliví členové byli schopni oprostit se od zájmů organizace, kterou ve výboru zastupují.
Že partikulární zájmy mohou často vítězit nad obecným principem, ukázalo již prosincové zasedání zastupitelstva, kde byl návrh starostkou a místostarostou poprvé představen. Když totiž Petra Urbanová vyzvala přítomné zástupce spolků, aby se k obecným principům návrhu rozdělování dotací vyjádřili, téměř všichni diskutující ve svých vystoupeních pouze vysvětlovali, proč zrovna oni dotaci nutně potřebují.
Ať už ale bude návrh rozdělení peněz jakýkoliv, konečné slovo má mít podle návrhu Josefa Kukly vždy zastupitelstvo, které se návrhem výboru může, ale nemusí řídit. Obec hodlá podle návrhu také kontrolovat, zda byla přidělená dotace použita ke stanovenému účelu, a to včetně požadavku na doložení příslušných účetních dokladů. Pokud spolek potřebné doklady nedoloží, v dalším roce od obce nedostane nic. Návrh také předpokládá, že nevyužitou část dotace bude muset příslušný spolek na konci roku vrátit obci.
Spravedlivě a z menšího balíku
Dalším pravidlem je, že veškeré dotace budou přiděleny najednou a v průběhu roku již další požadavky nebudou akceptovány. Toto pravidlo v diskusi kritizoval sekretář TJ PTZ Viktorie Nelahozeves a bývalý zastupitel Jiří Rous, který upozornil na to, že minulé zastupitelstvo pro dětské akce uvolňovalo peníze i v průběhu roku a na formální pravidla se v těchto případech striktně nehledělo. Starostka v reakci zdůraznila, že toto pravidlo má zabezpečit spravedlivý a férový přístup ke všem spolkům a že akceptování dodatečných žádostí by bylo diskriminační.
Návrh se týká bez výjimky všech sdružení působících v obci, která pro daný rok včas podají žádost o dotaci. Pro rok 2012 tak učinily oba sportovní kluby, hasiči, myslivci, pořadatelé každoročního Miřejovického půlmaratonu (kteří však požadují pouze 5 tisíc korun) a kralupský hokejbalový klub, který navštěvuje dle informací starostky asi 12 obyvatel Nelahozevsi. V dalších letech by k nim mohli přibýt ochotníci, kteří zatím nemají právní subjektivitu. Mezi všechny tyto organizace má být přitom v letošním roce podle stanoveného klíče rozděleno pouhých 210 tisíc korun. Pro srovnání, v rozpočtu na loňský rok bylo pro tyto organizace vyhrazeno v součtu téměř 400 tisíc korun (z toho 300 tisíc pouze na sport) a další drobnější částky pak byly přidělovány dodatečně v průběhu roku.
Výrazné omezení rozpočtu úzce souvisí s tíživou finanční situací, ve které se obec ocitla. Velkou ránu to představuje obzvláště pro oba sportovní kluby, kterým po krachu Sazky vyschnul jeden z důležitých finančních pramenů. Zejména Dynamo bude mít zřejmě určité potíže s financováním provozu budovy, jejíž provoz je hlavně v zimních měsících poměrně nákladný.
Obecních akcí se omezení netýká
Přestože se rozpočet spolkům výrazně snížil, obec se rozhodla začít pořádat vlastní akce. V první řadě jde o ples, jarmark a májové slavnosti – tyto akce by však měly podle schváleného rozpočtu spolknout dohromady pouze 50 tisíc korun, a obec navíc na tyto akce požádala o dotace, takže náklady by mohly být ve skutečnosti ještě nižší.
Diskusi na posledním prosincovém zasedání zastupitelstva vyvolala pouze položka 100 tisíc korun, označená pro účely klubu seniorů. Zastupitelka Eliška Brázdová totiž žádala, aby se tento výdaj přesunul do části rozpočtu, z níž se budou rozdělovat peníze spolkům. Klub důchodců by tak musel soutěžit o peníze ze stejného balíku peněz jako sportovci nebo hasiči.
Proti tomu protestovala ekonomka úřadu Sylva Veličová, která tvrdila, že tato částka slouží k pokrytí provozních nákladů na část budovy v Zagarolské ulici, která je v současné době rekonstruována pro účely mateřské školy a v níž mají být k dispozici prostory i pro účely klubu důchodců a další společenské využití. Starostka Petra Urbanová naproti tomu tvrdila, že tento rozpočet má pokrývat společenské akce důchodců, jako jsou přednášky a filmy, a plánovanou podporu klubu přirovnala k podpoře školských zařízení. Na to opáčila zastupitelka Květuše Dittrichová, že rozpočet v této výši je pro daný účel zbytečně vysoký. Rozpor mezi vyjádřením starostky a ekonomky úřadu se nepodařilo na zasedání zastupitelstva objasnit, proto byla položka přesunuta do rezervy s tím, že později bude rozpočtovým opatřením zařazena zastupitelstvem na správné místo.
Eliška Brázdová v diskusi také kritizovala skutečnost, že zastupitelé nebyli dopředu seznámeni se skutečným smyslem tohoto výdaje. Sylva Veličová v reakci připustila, že položka je přinejmenším nešťastně pojmenována.
Starostka dále upozornila, že klub důchodců nemá právní subjektivitu a že tedy případnou dotaci, pokud by byla přidělována ze společného rozpočtu pro spolky, by nebylo komu přidělit, a nebylo by možné ani provádět kontrolu hospodaření. To je také jeden z důvodů, proč jsou akce obecního úřadu ze společného dotačního koláče vyjmuty a mají v rozpočtu zvláštní položku.
(mm)