Nelahozeveští hasiči by rádi v obci měli zásahovou jednotku a o její zřízení již požádali obec. Zastupitelstvo však není v této otázce jednotné a zatím o návrhu nerozhodlo.
Hasiči v Česku
Sbor dobrovolných hasičů Nelahozeves dosud působí pouze jako základní jednotka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, což je občanské sdružení bez reálných pravomocí. Součástí oficiálního záchranného systému se hasiči stávají teprve založením tzv. jednotky sboru dobrovolných hasičů obce.
V České republice existují tři typy hasičských sborů. Páteřní síť zajišťují krajští hasiči – v našem případě je to tedy Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje. Nejbližší stanice krajských hasičů je v Kralupech nad Vltavou v Přemyslově ulici.
Dalšími dvěma články jsou jednotky dobrovolných hasičů obcí (nejbližší je opět v Kralupech v Lutovítově ulici) a vybraných podniků (v blízkosti působí např. jednotka podniku SYNTHOS Kralupy).
Problémem jsou (jako vždy) peníze
Každá obec musí hasičskou jednotku mít. Buď ji zřídí sama anebo společně s dalšími obcemi. Nelahozeves dosud využívala služeb jednotky v Kralupech. Příspěvek kralupským hasičům od obce Nelahozeves se každoročně pohybuje v desítkách tisíc korun. Příští rok to má být 40 tisíc korun.
Stejnou částku nyní žádá i šéf nelahozeveských hasičů Radek Modes s tím, že za tyto peníze vznikne v Nelahozevsi plnohodnotná jednotka začleněná do integrovaného záchranného systému. „Chceme dělat nejen údržbu obecního majetku a kulturní a společenské akce, ale taky zabezpečovat požární ochranu,“ říká Radek Modes a dodává, že hasiči bez jednotky jako by nebyli ani hasiči.
Jenže zatímco bývalý starosta obce Jaroslav Otásek v minulosti tlačil na obnovení činnosti dobrovolných hasičů, protože chtěl mít obecní zásahovou jednotku, současné vedení obce již pro tento plán tak nadšené není. Starostka Petra Urbanová se zejména obává, že čtyřiceti tisíci to neskončí a že náklady budou ve skutečnosti vyšší. Argumentuje například jednotkou hasičů v nedalekých Vojkovicích, které jsou zhruba dvakrát menší než Nelahozeves, ale náklady na hasiče mají ročně kolem 80 tisíc korun, z toho plných 40 tisíc představují pohonné hmoty. V rozpočtu, který předložil Radek Modes, se na nákup pohonných hmot a maziv počítá s 27 tisíci korunami. Zbytek do 40 tisíc jsou náklady na zdravotní prohlídky členů jednotky, školení a zajištění STK a měření emisí pro zásahová vozidla.
Radek Modes kontruje, že pokud obec na příští rok opět podepíše smlouvu s Kralupami, paušálem 40 tisíc to nemusí skončit ani v tomto případě. „V té smlouvě stojí, že když jednotka přijede, tak obec nad rámec těch peněz ještě všechno nad pět hodin komplet platí,“ varuje Radek Modes. To zahrnuje například refundaci stravy a dalších nákladů spojených s výjezdem. Jenže hašení není zadarmo ani v případě vlastní jednotky. Minimálně musí obec svým hasičům za hašení poskytovat odměnu, pokud se zásah koná v mimopracovní době. Radek Modes sice říká, že hasiči žádnou odměnu nechtějí (žádají pouze odpuštění poplatků za odvoz odpadů pro své rodiny), obec ji však podle zákona vyplácet musí.
Ekonomka úřadu Sylva Veličová navíc upozornila, že za posledních dvacet let kralupští hasiči nikdy žádné refundace při zásazích nepožadovali. Radek Modes to přičítá neznalosti smluv ze strany Kralup.
Poplachový plán obce Nelahozeves
V případě požáru, v závislosti na příslušném stupni poplachu, zasahují v obci následující jednotky:
Stupeň | Krajské jednotky | Obecní jednotky | Jednotky podniků |
---|---|---|---|
1 | Kralupy nad Vltavou | Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves | |
2 | Mělník | Správa železniční dopravní cesty Kralupy nad Vltavou, SYNTHOS Kralupy | |
3 | Slaný | Veltrusy, Úžice, Dolínek, Lužec nad Vltavou, Velvary | |
4 | Neratovice, Kladno, Stochov, Roudnice nad Labem, Roztoky, Litoměřice |
Jsou naši hasiči schopni vyjet?
Pochybnosti o nové jednotce vyjádřil na posledním zasedání zastupitelstva i místostarosta Josef Kukla. Ačkoliv z jeho výměny názorů s Radkem Modesem mohlo vyplynout, že zřízení obecní jednotky hasičů je víceméně formální povinnost ukládaná zákonem, opak je pravdou. Obec má totiž ze zákona povinnost udržovat svou jednotku akceschopnou, což v praxi znamená nejen řádné personální a technické zabezpečení jednotky, ale zejména nepřetržitou připravenost k zásahu. Jednotka totiž musí být podle zákona schopna vyjet k zásahu do deseti minut od vyhlášení poplachu, a to nepřetržitě 24 hodin denně, v pracovních dnech i o víkendech, vždy nejméně ve čtyřech lidech s odpovídající kvalifikací.
Na nelahozevských hasičích samozřejmě nebudou zásahy nikdy záviset zcela. Poplachový plán obce Nelahozeves už dnes nařizuje vyjet i v případě prvního (nejmenšího) stupně poplachu oběma kralupským jednotkám – krajské i obecní. Na tom se nic nezmění ani po zřízení zásahové jednotky Nelahozeves. Přesto je třeba si uvědomit určitou odpovědnost a netvářit se, že jde pouze o nějakou formalitu.
Dotace
Radek Modes dále zastupitele upozornil, že obec s vlastní jednotkou hasičů může na kraji požádat o dotaci na činnost jednotky. Dotační tituly na činnosti obecních hasičských jednotek vyhlašuje kraj již několik let – pro rok 2012 je nyní vyhlášen dotační program na nákup nebo modernizaci hasičské techniky, výzbroje a výstroje, ve výši až 200 tisíc korun pro jednu jednotku. Starostka Petra Urbanová společně s ekonomkou Sylvou Veličovou však upozorňovaly, že žádosti o dotace jsou administrativně náročný proces, a ujišťování Radka Modese, že veškeré podklady pro žádosti připraví hasiči sami, zjevně neuvěřily. Starostka ve svém písemném vyjádření pro Nelahozeves.info později dodala, že zřízení jednotky může dle zkušeností okolních obcí trvat klidně tři měsíce a mezitím stejně vyprší termín pro podávání žádostí o dotace.
Nelahozeveští hasiči každopádně mohou požádat o dotaci do výše 50 tisíc aspoň jako občanské sdružení. Mohli by jí pokrýt alespoň náklady na školení či organizování nejrůznějších akcí v obci.
Oddychový čas
Zastupitelstvo o zřízení jednotky zatím nerozhodlo. Po dlouhé diskusi na posledním říjnovém zasedání, které se neobešlo bez emocí na obou stranách, bylo toto téma na návrh starostky přesunuto na příště.
Tím definitivně padla možnost požádat na kraji o dotaci na nově vzniklou jednotku, neboť uzávěrka žádostí je v polovině prosince a teprve někdy v této době se zřejmě znovu sejde zastupitelstvo, aby se otázkou jednotky znovu zabývalo.
Radek Modes však neprohrál. Jeho prohrou by bylo, kdyby zastupitelstvo zamítlo vznik jednotky již na posledním zasedání. Šéf nelahozevských hasičů nyní odložením rozhodnutí získal čas k tomu, aby zastupitele přesvědčil, že náklady na provoz jednotky nebudou vyšší než avizovaných 40 tisíc korun, a to nejen v roce 2012, ale ani v dalších letech. Petra Urbanová dala najevo, že finanční otázka je pro ni nejdůležitější a že jinak se zřízení vlastní jednotky nebrání. „I mně by se líbilo ponechat obecní peníze místním dobrovolníkům a podpořit jejich nezištný zájem a péči o obec. Současnou situaci však považuji pro zřízení jednotky za nepříznivou,“ podotkla starostka, a vzhledem k situaci obce zatěžkané obrovskými dluhy se jejím obavám o budoucí nafukování rozpočtu nelze příliš divit.
Kromě toho by měl Radek Modes předložit zastupitelstvu přesvědčivý plán, jak zajistí, že jeho ŠKODA 706 RTHP bude schopna za jakékoliv situace ve dne i v noci vyjet k zásahu do deseti minut od nahlášení s nejméně čtyřmi kvalifikovanými hasiči bez ohledu na to, že každý z nich má své zaměstnání, rodinu, koníčky či dovolenou.
Zastupitelé by naopak měli pochopit, že snaha hasičů být hasiči nejen názvem a srdcem, ale i ve skutečnosti, je naprosto logická, a vzhledem k úsilí, času a penězům, které věnovali svému vzdělávání či opravám zásahových vozidel a další techniky, i zcela legitimní. Mimochodem, jen v letošním roce odpracovali nelahozeveští hasiči na údržbě hasičské techniky přes 100 brigádnických hodin.
- [rokdownload menuitem=”122″ downloaditem=”391″ direct_download=”false”]Navrhovaný rozpočet jednotky sboru dobrovolných hasičů pro rok 2012[/rokdownload]