Hřiště v lešanské ulici Pod Hájem (označované také jako hřiště „U oveček“) je opět uklizeno. Aby však mohlo sloužit jako plnohodnotné volejbalové nebo nohejbalové hřiště, bude potřeba do něj investovat další prostředky a čas. Problémem však je, že není známo, komu hřiště patří.
Před dvěma lety bylo hřiště zavezeno hromadou hlíny a stavební suti. Spekuluje se, že odpad na hřiště navezla firma budující v obci kanalizaci, to však nelze nijak dokázat.
Tato hromada už je naštěstí pryč. |
Od té doby pak zakladatelka Občanského sdružení Lešánek Michaela Koníčková opakovaně urgovala řešení u tehdejšího starosty Jaroslava Otáska. Ten nakonec na přímluvu Františka Šimka letos odvoz zařídil – část odpadu, kterou nezvládl odvézt přímo František Šimek, odvezla firma VPK Suchý, která v té době prováděla rekonstrukci Lužické ulice. Navezla ho do nedaleké Višňovky společně s vytěženou zeminou z ulice Lužická, takže lokalita, kde se každoročně pořádají lešanské čarodějnice, se tím změnila k nepoznání a část obyvatel je s provedenou terénní úpravou značně nespokojena. To sem ale nepatří.
Lešanské hřiště je tedy od letošního jara konečně víceméně v původním stavu a všem výše jmenovaným za to patří velký dík.
Jenže ten původní stav zdaleka není ideální. Povrch hřiště je velmi nerovný, takže hrát zde například nohejbal je o nervy – chtělo by to jemnější písčitý a hlavně rovný povrch. Navíc chybí čáry a plot oddělující hřiště od sousedního pozemku je dost nízký, takže míče občas končí za ním. Bylo by také dobré natřít zrezivělé tyče na síť a branku – a pořídit druhou.
To vše samozřejmě stojí peníze, kterých obec zvlášť v současné době nemá nazbyt. Ale vedle toho je zde ještě jeden problém – nikdo totiž nezná vlastníka pozemku, na kterém se hřiště nachází.
Nejstarší dokument, který je k pozemku hřiště k dispozici, je z roku 1930. Nejnovější je z roku 1948. |
V katastru jsou jako vlastníci zapsáni lidé, kteří jsou již téměř jistě po smrti, neboť listiny, které katastr k danému pozemku eviduje, jsou velmi staré – nejnovější dokument je z roku 1948, kdy byli oba vlastníci již dospělí – jednomu z nich bylo v té době nejméně 26 let (ale možná i mnohem více) a druhému nejméně 40. Je zjevné, že v rámci vypořádání jejich pozůstalosti nikdo nepřišel na to, že jim tento pozemek patří, takže u pozemků neproběhlo dědické řízení a jako vlastnicí jsou tedy stále evidováni původní, nejspíš již mrtví majitelé. Tentýž problém se mimochodem netýká pouze pozemku pod hřištěm, ale i části přilehlé cesty navazující na ulici Pod Hájem – zde je vzhledem ke stáří listin stoprocentní jistota, že majitel cesty je dnes již mrtev.
Je možné, že pečlivé studium archivů, zejména dobových matrik, by dříve či později umožnilo najít platné dědice. Majitel sousedního pozemku už dokonce určitá pátrání provedl, daleko se však nedostal.
Ale i kdyby se to někomu podařilo, není bohužel příliš pravděpodobné, že nalezení dědicové by byli ochotni pozemek zdarma přenechat obci pro účely hřiště, byť dosud vůbec neměli tušení, že jim nějaký pozemek vůbec patří. Tak alespoň hovoří zkušenosti obcí, kterým se podařilo – často po velmi pracném téměř detektivním pátrání – původní vlastníky nalézt.
Další teoretickou možností je prohlásit pozemek za opuštěný – současný občanský zákoník říká, že pokud někdo opustí nějakou věc, tak po půl roce tato věc náleží obci. Klíčovou otázkou pak je, zda lze opustit i věc nemovitou – a zde se právníci ve svých stanoviscích značně rozcházejí. Převládá však názor vyjádřený např. advokátem Jiřím Štanclem, že tímto způsobem postupovat nelze.
Existují sice případy, kdy obce tento postup úspěšně aplikovaly – např. obci Klatovy se před několika lety podařilo přepsat „opuštěnou“ nemovitosti na sebe. Když to však Klatovy chtěly udělat podruhé, ukázalo se, že katastrální úřad mezitím změnil názor – a žádost zamítl. V současné době se o stejnou operaci pokouší např. Kladno.
Problém definitivně vyřeší až nový občanský zákoník, který pro tyto situace konečně zavádí jasná pravidla. Podle návrhu nového zákona, který před dvěma měsíci schválila vláda a nyní jej bude projednávat parlament, se vlastníkem nemovitosti, k níž se deset let nikdo nehlásí, stává obec. To by znamenalo, že po 1. lednu 2013, kdy má nový kodex nabýt účinnosti, se může obec zapsat na katastru jako vlastník hřiště a následně se pustit do jeho rekonstrukce – pokud na ni bude ochotna uvolnit peníze. Ale to už je jiný příběh.